| General OSGB | Blog

Konveyör Bantlarda İş Güvenliği

Konyevör bant sistemler, yüklerin uzun mesafelere taşınması ya da bir hat üzerinden bazı işlemlerden geçirmesi amacıyla kullanılmakta olan elektrikli ya da mekanik sistemlerdir. Yürüyen merdiven ya  da havalimanı ve metro istasyonları gibi alanlardaki sıklıkla karşılaşılan yürüyen merdivenleri gibi çalışma mantığına sahiptir.

Konveyör Bantlarda İş Güvenliği Nasıl Olmalıdır? - General OSGB

Bu sistemler içerisinde elektrik ve mekanik bulundurduğundan ötürü oldukça tehlikeli sistemlerdir. Önlem alınmadığı sürece çeşitli iş kazalarına da yol açabilir.

Konveyör bant sistemler günümüz teknolojisi kapsamında son güncel otomasyon sistemlerden oluşabilir.  Eski teknoloji de olabilen bu sistemler seri üretimin gerçekleştiği tüm madenlerde, kargo sektörlerinde, lojistik alanlarda ve büyük ticaret depolarında geniş kullanım alanına sahiptirler.

Konveyör Bant Tehlikeleri

Her ne kadar önemli ve sistemsel biçimde çalışsa da konveyör bant tehlikeleri de mevcuttur. Buna göre temel olarak şu tehlikeleri sayabiliriz:

Konveyör Bantlarda İş Güvenliği - General OSGB

  • Yüksekte çalışma tehlikeleri,
  • Mekanik tehlikeler,
  • Ergonomik tehlikeler,
  • Yangın tehlikesi,
  • Yük/Malzeme düşme tehlikesi,
  • Elektriksel tehlikeler

Bu gibi tehlikelerden korunmanın yollarından biri olarak da iş güvenliği uzmanlarının direkt olarak etki yapması gerekmektedir.İş güvenliği uzmanları tarafından gösterilecek bu etkiyle birlikte bu saydığımız tehlikelerin riski en aza indirgenebilir.

Konveyör Bant İş Güvenliği

Konveyör bant iş güvenliği kapsamında değerlendirilecek tehlikeler ve iş yöntemleri de mutlaka bulundurulur. Buna göre özellikle de önlemlerin de alınması gerekiyor.

Konveyör Bant İş Güvenliği - General OSGB

Oluşabilecek tehlikelere karşı her türlü önlemin alınacak olması iş tehlikelerini azaltacak etkiye de sahip olur. Yüksekte çalışma önlemi, ergonomik tehlikelere karşı önlemler, elektriksel önlemler ve daha fazlası yine bu kapsamda değerlendirilebilir. Konveyör bant iş güvenliği uzmanları tarafından da yine mutlaka takip edilmesi ve neticesinde de iyi biçimde ele alınması gereken bir konudur. Risk analizlerinin bu kapsamda ele alınmasıyla yine bu alandaki gelişmeler yakından da takip edilebilir. İnşaat sektörü, sanayi sektörü, maden ve daha birçok alanda gösterilecek bu etkiyle birlikte tehlikeler en aza indirgenebilir. Bu kapsamda birçok açıdan değerlendirme de yapılabilir. İş yetkililerinin ve iş güvenliği uzmanlarının son derece iyi biçimde koordine etmesiyle birlikte tehlikeler en aza indirilebilir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.