| General OSGB | Blog

İş Güvenliği Uzmanları Ne Renk Baret Takar?

Çeşitli iş alanlarında kişilerin baret takma zorunluluğu bulunmaktadır. İnşaat ve benzeri iş sektörleri başta olmak üzere bu tarz iş sektörlerinde baret takmak zorunludur. Peki iş güvenliği uzmanları hangi renk baret takar? Hangi renk baretler iş güvenliği uzmanları tarafından tercih edilmelidir?

İş Güvenliği Uzmanları Ne Renk Baret Takar? - General OSGB

Baret renkleri kendi arasında çeşitlilik gösterir. Her bir renk, farklı kişiler tarafından tercih edilmektedir. Buna göre sarı baretler işçiler içindir. Bakım grupları mavi baret takarken ustabaşı ve teknisyenler ise kavuniçi renk baret takmaktadır. İş güvenliği uzmanları ise kırmızı baret takarak iş sahasında aktif olarak kalmaktadır. Kırmızı baret aynı zamanda kalite kontrol ekipleri ve yangın ekipleri tarafından da kullanılmaktadır.

İş Güvenliği Baret Rengi

İş güvenliği baret rengi kırmızı renktir. Özellikle de inşaat sektörü başta olmak üzere bu gibi tehlike iş sınıflarında baretlerin mutlaka kullanılması gerekmektedir. Baretler kişileri olabilecek felaketlere, tehlikelere ve kazalara karşı korumaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı Baret Rengi - General OSGB

Özellikle de iş kazalarında beyne gelebilecek her türlü zarar kişilerin ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli kazaları oluşturabilir. Bu bağlamda baret kullanımı oldukça önemlidir. İş güvenliği baret rengi kırmızı olup diğer işçilerin, yöneticilerin ve yangın ekiplerinin takacağı baretlerin renklerinde de değişiklik görülmektedir. Genel anlamda oluşabilecek tehlikelere karşı kişileri koruyan baretler sınıflara ayrılarak herkesin iş sahasındaki görevini de belli etmektedir.

Baret Renkleri

Baret renkleri belirttiğimiz üzere çeşitli renklerde olup kişilerin görevlerini de belli etmektedir. Sarı baretler işçileri temsil ederken kırmızı baretler iş güvenliği uzmanlarını temsil etmektedir.

Baret Renkleri  - General OSGB

Baret takma alışkanlığı ve zorunluluğu kazandırılarak kişilerin bu noktada çok fazla dikkatli olması da gerekmektedir. Nitekim özellikle de iş güvenliği uzmanları tarafından fazlasıyla önemsenmesi gereken bu durum çalışanlara ve iş yöneticilerine de aktarılmalıdır. Aksi taktirde oluşabilecek her türlü kazada insanlar çeşitli zararlarla ve felaketlerle karşı karşıya kalabilir. Baret renkleri uyumlu biçimde ayarlanarak kişiler kendilerine uygun baretleri takma zorunluluğuna da sahiptir. Bu anlamda baretlerin takılması özellikle de bahsettiğimiz bu gibi sektörlerde oldukça zorunlu tutulmalı, denetimleri de sürekli olacak biçimde yapılmalıdır.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.