| General OSGB | Blog

Kışın Yüksekte Çalışma

Yüksekte çalışma hemen her iklim koşulunda yapılmak zorunda kalınan çalışma türlerinden biridir. Ancak özellikle soğuk aylarda güvenli şekilde çalışmanın yollarını bilmek ya da şartları buna uygun hale getirmek önemlidir. Buzlu havalarda veya çok düşük sıcaklıklarda yüksekte güvenli çalışmanın yollarını bilerek, iş güvenliği ilkelerine uyacak şekilde hareket etmek hayat kurtaracaktır. Ayrıca işin daha kolay yapılmasını sağlayarak, yüksekte çalışma süresini de düşürecektir.

Kışın Yüksekte Çalışma - General OSGB

Yüksekte çalışma yapan tüm endüstriyel faaliyet alanları için rüzgarlar, buzlanmalar ve karlı havalar zorlu koşullar oluşturmaktadır. Mobil olarak yükseltilen çalışma platformları, temel görevleri yürütmek için tasarlanmış olsalar da kışın zorlu iklimlerde de kullanılmak zorunda kalınmaktadır. İşçiler için sağlık ve güvenlik problemlerini beraberinde getiren bu tür havalarda doğru ekipmanları seçmek ve kullanmak gerekir. Ayrıca diğer güvenlik ekipmanlarına ve aksesuarlarına sahip olmak da ek olarak alınacak önlemler arasındadır.

Gerek mobil platformların kullanımında gerekse şantiye şartlarında potansiyelinizi iş güvenliği ilkelerine göre yerine getirmenin ön planda olması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun için yüksekte çalışma yapacağınız yerdeki hava durumunu kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir. Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için, donma yaşanmış mı, kar yağmış mı, rüzgar var mı veya çalışılacak alan ıslak mı gibi temel soruların cevabını almak önemlidir. Buna göre alınacak önlemler silsilesini de tespit etmek kolay olacaktır.

Kışın Yüksekte Çalışmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kışın yüksekte çalışmada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de güvenlik koşullarının en az iki kez kontrol edilmesidir. Tüm ekipmanların güvenli şekilde çalıştırılacağından emin olunması hayatidir. Çalışanın kendi kullanacağı aksesuarlar dışında ekip arkadaşlarının yardımcı olduğu veya organize ettiği güvenlik ekipmanlarının da güvenli olduğundan emin olunması önemlidir. Tüm vardiyalarda bunların yapılması önerilmektedir. Ayrıca operatörlerin kullandığı iş makineleri yüksekte çalışmaya destek verecekse, bu makinelerin haftalık veya aylık kontrollerinin yapıldığından emin olmak gerekir.

Kışın Yüksekte Çalışmada Nelere Dikkat Edilmelidir? - General OSGB

Bazı güvenlik ekipmanlarının veya platformlarının kış aylarının başında özel bakımlara ihtiyacı olabilir. Önleyici bakımlarının yapıldığından emin olmanız gerekir. Kış aylarında kullanılmayacak ekipmanların da donmayı önleyecek yerde saklanmasının önemi her zaman dile getirilmektedir. Motorlu makineler ısındıktan sonra faaliyete dahil edilmelidir. Kapakların da kontrol edilmesi yetkililerin sorumluluğundadır.

Çalışanların doğru kış giysileri giymesi, donmayı, ıslanmayı ve kaymayı önlemesi açısından değerlidir. Ayrıca yüksekte çalışmalarda yaşanan en önemli sağlık problemlerinden biri olan hipoterminin önüne geçmek için de uygun iş kıyafetlerin temin edilmesi işverenin, bunların giyilmesi ise çalışanların sorumluluğundadır. Kışlık giysilerin rüzgar geçirmez olması ve şapka veya baret takılması da birçok tehlikeden koruyacaktır.

Kışın Yüksekte Çalışmanın Riskleri

Kışın yüksekte çalışmanın riskleri arasında en önemlisi kayıp düşmektir. Yağışlı olduğu için kaymaya neden olabilecek platformlara çıkarken, bu platformlardan inerken veya bunların üzerinde çalışırken dikkat etmek gerekir. Zeminin kardan ve buzdan arındırılması işlemi gerçekleştirilmelidir. Yüksekte çalışmada en küçük bir dengesizlik olumsuz şekilde sonuçlanabilir. Bunu önlemenin yollarından biri de çalışılan zeminin karlı ya da buzlu olmadığından emin olmaktır. Görüş açısını temizlemek de önemlidir. Zorlu hava koşullarında aydınlatmaya da dikkat etmek gerekir. Bazen gündüz vakti bile görüş açısının zor olduğu anlara denk gelebilirsiniz.

Kışın Yüksekte Çalışmanın Riskleri - General OSGB

Görüş açısının dar olduğu veya zor olduğu zamanlarda platformun aydınlatmasını yeterli olduğundan veya baretlerdeki ışıklandırmanın sürekliliğinin sağlandığından emin olmak gerekir. Kış aylarında çalışanların yeterli sürelerde mola vermesi, dinlenmesi ve sıcak bir ortamda ısınması, sonraki mesaiyi kolaylaştırması açısından gözden kaçırılmamalıdır. Özellikle yüksekte çalışmada üşümüş eller, ayaklar veya rüzgar geçiren giysiler ciddi tehlikelere yol açabilmektedir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.