| General OSGB | Hizmetlerimiz

Asbest Hizmetleri

En önemli danışmanlık hizmetleri arasında yer alan asbest danışmanlığı, işyerlerindeki kanserojen sayılan asbest varlığının tespit edilmesi veya oranının belirlenerek alınacak önlemlerin kararlaştırılması hizmetidir. Bu hizmet kapsamında asbestlerin temizlenmesi çalışması da yer almaktadır. En önemli danışmanlık hizmetleri arasında yer alan asbest danışmanlığı, işyerlerindeki kanserojen sayılan asbest varlığının tespit edilmesi veya oranının belirlenerek alınacak önlemlerin kararlaştırılması hizmetidir.

Bu hizmet kapsamında asbestlerin temizlenmesi çalışması da yer almaktadır. Asbest söküm uzmanlarının en önemli hizmetleri arasında yer alan asbest danışmanlığı, işyerlerindeki kanserojen sayılan asbest varlığının tespit edilmesi veya oranının belirlenerek alınacak önlemlerin kararlaştırılması hizmetidir. Bu hizmet kapsamında asbestlerin temizlenmesi çalışması da yer almaktadır.

Asbest Danışmanlık
Asbest Sökümü
Asbest Raporu
Asbest Analizi

Özellikle alt yapı çalışmalarında çok kullanılan asbest maddesinin kullanımı, zararları, analizi, denetimi, değişimi, envanter raporu gibi çalışmaları içeren asbest danışmanlık hizmeti, yetkili firmalar tarafından sunulmaktadır.

Danışmanlığın büyük bir kısmını asbest denetimleri oluşturur. Üretimlerde veya diğer iş kollarında ortaya çıkacak ürünün asbest içermemesi veya kullanım oranının ölçülmesi ile ilgili yapılanlar bu hizmet çerçevesi altındadır.

Saha araştırmalarının yapılarak alınan numunelerdeki asbest miktarının laboratuar ortamında ölçülmesi, analizi, rapor oluşturulması, risk analizi yapılması, analizlerin değerlendirilmesi, elde edilen verilerle asbest envanter raporunun oluşturulması ve nihayetinde işletmenin asbestten arındırılması hizmetleri asbest danışmanlık kapsamındadır.

Tespit edilen asbestin yetki verilmiş firmalara tarafından oluşturulmuş imha merkezlerinde yok edilmesi, bu merkeze taşımanın uygun araçlarla yapılması, asbest görülen mekanların uygun kimyasallar ile temizlenmesi, temizlik sonunda tekrar ölçüm yapılması işlemleri uygun şekilde yapılmaktadır.

Temizlik sonunda yapılacak ölçümlerde ve analizlerde ortamda asbest olmadığının göstergesi olarak “asbest maruziyeti yoktur” belgesi düzenlenmektedir. Tüm bu aşamalar yetkili firmalar ve sertifikalı danışmanlar aracılığıyla yürütülmektedir.

Asbest Çeşitleri

İşletmelerde varlığı ölçüldükten sonra yapılan analizlerde asbest çeşitlerinin farklı olduğu görülmektedir. Sanayi tesislerinde en fazla kullanım alanı bulan Beyaz Asbest adı verilen Krizotil, dayanıklı ve zor eriyebilen bir asbest türüdür. Kumaşlarda kullanılan iplikçik şeklinde günlük hayatta yer alır.

Asbest Söküm Firmaları
Asbest Bertarafı
Asbest Altermit Çatı Sökümü
Asbest Uzmanları

Zor eridiği için elektrik ile ilgili işlerde ve termal tesislerde kullanım alanı yaygındır. Asitler tarafından kolayca eritilebilir ancak bazlara karşı dirençlidir. Beton yapımında, boyada, yapıştırıcılarda, yer kaplama malzemelerinde, macunda, kumaşta, contada, bağlantı malzemelerinde kullanılmaktadır.

Mavi Asbest adı verilen Krokidolit ise demir ve soda içerikli olduğu için bu renktedir. Filtre, beton, conta ve yalıtım sektöründe kullanılır.

Kahverengi Asbest denilen Amozit, neme ve kimyasallara karşı dirençlidir. Kopması diğerlerine nazaran daha kolaydır. Boru yalıtımlarında ve yanmaz malzemelerde kullanıldığı görülmektedir.

Tremolit-Aktinolit adı verilen asbest türü, kalsiyum, magnezyum ve demir içeriklidir. Kullanım alanı çok dardır. Bu grupta sayılan diğer asbest türü olan antofilit ise elektriksel olarak oldukça güçlü bir yalıtıma sahiptir. Yalıtım malzemelerinde, plastiklerde ve yapıştırıcılarda yaygın olarak kullanılır.

Asbest Maruziyeti Nedir

Asbest danışmanlık hizmetleri çerçevesinde verilen eğitimlerde çalışanlara yönelik olarak asbest maruziyeti nedir konusunun öğretilmesi çok önemlidir. Endüstri kollarında işçi olarak çalışan herkesin asbest kullanılmış iş türlerinde asbeste maruz kalmaması için gerekli önlemleri kapsayan bu eğitimde olası kazalarda yapılacak ilk yardım faaliyeti ve sağlık kuruluşuna nakil yöntemi de anlatılmaktadır.

2010 yılında beri ülkemizde kullanımı yasak olan asbestin daha önce kullanıldığı alanlardaki varlığı tehlike yaratmaya devam etmektedir. Bu yüzden bu çevrelerde çalışanları asbest maruziyetine karşı dikkatli olmaları gerekir. Bunun yolu da eğitimden ve danışmanlıktan geçer.

Meslek hayatında maruziyet yaşandığı gibi kırsal kesimde de yaşanabilir. Daha önceden evlerin sıvasında veya çatısında kullanılmış malzemelerin eskimesi, sökülmesi ve zarar görmesi sonucu havaya karışma ihtimali bulunan asbestin kırsalda yaşayan kişileri de etkileyebildiği saptanmıştır.

Asbest Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Tıpta göğüs hastalıkları anabilim dalı kapsamında incelenen asbest hastalığı nedir? Aslında asbest maruziyeti ile başlayan bir dizi hastalıkların hepsine asbest hastalığı adı verilmektedir. Özelde asbestin neden olduğu hastalıklar kansere kadar ulaşan bir dizi rahatsızlıklar yaratır.

Mezotelyoma denilen akciğer zarı kanseri bu hastalıkların başlıcalarından birisidir. Solunum yoluyla maruz kalınan asbest hastalıklarından diğerleri gırtlak kanseri ve yumurtalık kanseridir. Ayrıca akciğer hastalıklarından biri olan asbestozis de yakalanma ihtimali bulunan rahatsızlıklardan biridir. Bu yüzden bu hastalıklara karşı korunmak için asbest danışmanlık hizmetinin önemi büyüktür.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.