| General OSGB | OSGB

OSGB Nedir? (OSGB Açılımı Detaylı Anlatım)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkileri tanımlanmış birimleri ifade eden OSGB Nedir? İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri çerçevesinde işyerlerindeki sağlık ve güvenlik konularını koordine edecek, eğitimleri yapacak, ilgili prosedürlere uygunluğunu sağlayacak ve raporlaştırma işlemini gerçekleştirecek uzmanların görevlendirilmesini sağlayan kuruluşlar Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) olarak tanımlanmaktadır.

OSGB’ler kapsamında iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve yönetmelikte tanımlanmış diğer sağlık görevlileri bulunmaktadır. Temel görevleri işyerlerinin iş ve işçi sağlığı ile iş güvenliği alanındaki eksikliklerini tespit etmek, kanunlara uygun olarak yapılacak düzenlemelere rehberlik etmek, çalışanlara eğitim vermek ve dönemlik raporları hazırlamaktır.

OSGB Açılımı Nedir?
OSGB de Kimler Çalışabilir?
OSGB Fiyat Listesi
OSGB İstanbul

OSGB Ne İş Yapar?

Bakanlığın yetkilendirdiği OSGB ne iş yapar anlatalım. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi işyerlerinize iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görevlendirilmesini sağlar. İlgili kanuna göre eğer işyerinizde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunuz bulunuyorsa OSGB’lere başvuruyorsunuz.

Sizi İSG Katip sistemine giriş yaptırarak iş güvenliği uzmanınızın, işyeri hekiminizin ve diğer sağlık görevlinizin sözleşmesini başlatmanızı sağlıyorlar. Siz işyeri olarak gerekli girişleri yapınca sözleşme imzalamak istediğiniz uzman da kendi kimlik numarası ile giriş yapıp sözleşme isteğinizi onaylıyor. Daha sonra resmi olarak işbaşı yapmış oluyor ve bu aşamadan sonra uzmanın sorumluluğu başlıyor.

OSGB Açılımı Nedir?

İş güvenliği alanında sık sık karşılaştığınız için OSGB açılımı nedir merak ediyorsunuzdur. OSGB açılımı, Ortak Sağlık Güvenlik Birimidir. 25 Kasım 2009 tarihinden beri faaliyette olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri, özellikle son birkaç yıldır aşırı yoğun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Zira Bakanlığın iş güvenliği ve iş sağlığı alanında attığı adımlar, işyerleri üzerindeki denetimlerini sıklaştırmaları sonucunda piyasada yüksek sayıda iş güvenliği uzmanı ihtiyacı peyda olmuştur.

Mezuniyeti uygun birçok kişi İş güvenliği sertifikası alarak İSG uzmanı yani iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmuştur. Bu kişiler OSGB bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte ve sözleşme hakları bu birimler çatısı altında korunmaktadır.

25 Kasım 2009 tarihinden beri faaliyette olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri, özellikle son birkaç yıldır aşırı yoğun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Zira Bakanlığın iş güvenliği ve iş sağlığı alanında attığı adımlar, işyerleri üzerindeki denetimlerini sıklaştırmaları sonucunda piyasada yüksek sayıda iş güvenliği uzmanı ihtiyacı peyda olmuştur. Mezuniyeti uygun birçok kişi İş güvenliği sertifikası alarak İSG uzmanı yani iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmuştur. Bu kişiler OSGB bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte ve sözleşme hakları bu birimler çatısı altında korunmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkileri tanımlanmış birimleri ifade eden OSGB Nedir? İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri çerçevesinde işyerlerindeki sağlık ve güvenlik konularını koordine edecek, eğitimleri yapacak, ilgili prosedürlere uygunluğunu sağlayacak ve raporlaştırma işlemini gerçekleştirecek uzmanların görevlendirilmesini sağlayan kuruluşlar Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) olarak tanımlanmaktadır.

OSGB’ler kapsamında iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve yönetmelikte tanımlanmış diğer sağlık görevlileri bulunmaktadır. Temel görevleri işyerlerinin iş ve işçi sağlığı ile iş güvenliği alanındaki eksikliklerini tespit etmek, kanunlara uygun olarak yapılacak düzenlemelere rehberlik etmek, çalışanlara eğitim vermek ve dönemlik raporları hazırlamaktır.

OSGB Nasıl Açılır?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi açabilmek için bu alana yönelen kişinin ya da ortaklarından en az birinin İş Güvenliği Uzmanı ya da işyeri hekimi unvanına sahip olmalıdır. Firmayı kuran kişi ya da ortaklarından en az bir tanesi bu şartları sağlamıyorsa açma izni verilmemektedir. İşyeri güvenliği konusunda uzman olan ekibe sahip olunmaması da firma açılışının önünde engel teşkil etmektedir.

OSGB açabilmek için belirli miktar bir ücretin yanı sıra gerekli ekibin kurulması gerekmektedir. Firmanın açılması için ayrıca istenilen tüm evraklar da eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Belgelerde eksiklik kalması ya da ekibin yeterli düzeyde olmaması durumunda lisans verilmemektedir. Yine hizmet sunulan binanın gereken şartları karşılamaması da soruna yol açabilmektedir. Bakanlık tarafından istenen tüm evraklar tamamlandıktan sonra başvuru yapılır. Bakanlıktan gelen müfettişler yerinde inceleme yapıp onay vermeleri halinde OSGB hizmet vermeye başlayabilir.

OSGB Nasıl Kurulur?
OSGB Nedir Ne İş Yapar?
OSGB Nedir?
OSGB Nerede?

OSGB Hizmeti Nereden Alınır?

İş güvenliği alanında en fazla merak edilen ve araştırılan konulardan biri de OSGB nereden alınır konusudur. Bu birimi oluşturmak ve yetki almak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılacak yazışmalar sonucunda mümkün olmaktadır. Tabi ki bu yetkiyi alabilmek için bakanlığın belirlediği şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

OSGB nereden alınır konusunda yetkilendirilmiş firmalardan da size rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz.  En doğru bilgiyi bakanlığın web sitesinden edinebilirsiniz. Yetki şartlarını taşıyıp gerekli başvuruları yaptıktan sonra onay geldiği takdirde işyerlerine iş güvenliği hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Bünyenizde bulunduracağınız iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık görevlilerinin işyerlerine vereceği hizmeti koordine etmeniz, gerekli raporları düzenli şekilde bakanlığa iletmeniz ve genel veri toplama işlemine katkıda bulunmanız gerekmektedir.

Sorumlu olduğunuz alanlarla ilgili bakanlığın yazışmalarını takip etmeniz, düzenlenen eğitimlere temsilci göndermeniz ve gerekli yasal prosedürlere uymanız gerekmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.