| General OSGB | Blog

Her Ofisin Sahip Olması Gereken Güvenlik Ekipmanları

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, çalışanlarınızın güvende olmasını sağlamak ilk önceliğiniz olmalıdır. Birkaç kusursuz güvenlik önlemini uyguladıktan sonra, ofisiniz kazalardan ve doğal afetlerden kaynaklanabilecek bir dizi talihsiz olaydan korunmalıdır.

Her Ofisin Sahip Olması Gereken Güvenlik Ekipmanları - General OSGB

Her zaman için hazır acil durum ekipmanı satın alabilirsiniz, ancak endişelerinizi doğrudan giderecek olan kendi kitlerini özelleştirmek, bulunduğunuz coğrafi konuma göre şekillendirmek daha sağlıklı olacaktır. Ofisler elbette ilk bakışta ağır sanayi tesislerinden veya açık havada yapılan işlerden daha güvenli olarak düşünülür. Az tehlikeli olması sizi rehavete kaptırmamalıdır çünkü tehlike veya iş kazası anında ne yapacağınızı bilmezseniz ve daha da önemlisi elinizde müdahale kitleri bulunmazsa, az tehlikeli işyerinde ciddi sonuçlara neden olabilecek bir dizi ihmaller serisinin mağduru olabilirsiniz.

İşverenlerin de çalışanların da bu konuda resmi veya özel kurum-kuruluşlar olması fark etmeksizin duyarlı olması gerekir. Gerektiğinde çalışanların iş güvenliği ve çalışan sağlığını tehlikeye atacak uygulamaları veya eksiklikleri işverene veya amire bildirmeleri önemlidir. Son yapılan düzenlemeyle artık resmi kurumların da iş güvenliği uzmanları bulunduğu için ihmal ihtimali de devre dışı kalmıştır.

Ofiste İş Güvenliğini İhmal Etmeyin

Ofislerde hiç beklenmedik şekilde yaralanmalar, çarpmalar, düşmeler, elektrik çarpmaları veya yanıklar meydana gelebilir. Çoğunun ciddi sonuçları olmasa bile yaşandığında hazırlıklı olmak gibisi yoktur. Bu yüzden ofislerde iş güvenliğini ihmal etmeden çalışmak ve olası risklere karşı hazırlıklı olmak için bazı ekipmanlar bulundurulması tavsiye edilmektedir.

  • İlk Yardım Çantası: İlkyardım çantaları, tıbbi acil durumların çoğunda yardım sağlayabilen önemli bir savunma hattı olduklarından, her ofiste bulunması gerekir. Tipik bir kitte, bandaj, gazlı bez, merhem veya antiseptik bulunmalıdır. Çalışma alanınıza bağlı olarak kitinizi ve içeriğini özelleştirebilirsiniz. Alkali solüsyonlarla uğraşan bir depodaysanız, cildi tedavi etmek ve yatışmasını sağlamak için çeşitli konsantre sıvılar veya asit bazlı sıvılar ilk yardım kitinizde olmalıdır.

Ofiste İş Güvenliğini İhmal Etmeyin - General OSGB

  • Biyolojik tehlike kiti: Biyolojik tehlike kitleri tehlikeli veya bulaşıcı olduğu düşünülen atıkları atmak için gerekli malzemelere sahiptir. Farklı biyolojik tehlikeli atık türleri olduğu için farklı biyolojik tehlike kitleri oluşturulmaktadır. Örneğin özellikle kan yoluyla bulaşan patojen / vücut ısısı temizliğine hizmet etmek için tasarlanmış kitler vardır. Bu nedenle işyerinde biyolojik tehlike ile ilgili herhangi bir acil durumu önlemek için, ofisinizde bulunan malzemeleri not almanız ve ofisinizi en iyi şekilde koruyacak kitlerden birini seçmeniz önemlidir.
  • Yangın söndürücü: Küçük, yönetilebilir yangınları kontrol altına almak için ofis tipi yangın tüpleri kullanabilirsiniz. Her ofis katında bir tane bulunması, görünür ve kolay erişilebilir bir yerde olması avantaj sağlar. Farklı yangın türleriyle ilgilenen farklı nitelikteki söndürücülerin olduğunu bilmeli ve en uygun yangın söndürücüleri seçmelisiniz. A sınıfı yangın söndürücüler ahşap ve plastik yangınlarda etkili olurken, B sınıfı söndürücüler ise benzin ve yağ gibi yanıcı sıvılarda etkili olmaktadır. Çalışanların yangın söndürücülerin nerede olduğunu bildiklerinden ve acil bir durumda yangın söndürücüyü nasıl kullanacaklarını anladıklarından emin olmalısınız.

Ofislerde İş Güvenliği Kültürünü Oluşturmak

Ofisler az önce belirttiğimiz gibi az tehlikeli grupta yer almasına rağmen beklenmedik tehlikelerin yaşanabildiği yerler olmaktadır. Tehlike sınıfı bakımından çok fazla risk içermemesi, önlemlerin gözden geçirilmeyeceği anlamına gelmemelidir. Çalışanların da tehlike unsuru görmemesinden ötürü rehavete kapılmaları, riskli durumlarda nasıl davranacaklarını bilmemeleri birçok açıdan dezavantaj oluşturabilir.

Ofislerde İş Güvenliği Kültürünü Oluşturmak - General OSGB

Yangın söndürücülerin nasıl kullanılacağını öğrenmek ve ilk yardım uygulamalarını benimsemek bunların arasından en önemli iki tanesidir. Ayrıca elektrikli ekipmanların nasıl kullanılması gerektiği konusunda da hiç şüphesiz temel iş güvenliği önlemlerini bilmek ve uygulamak gerekir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.