| General OSGB | Blog

Yüksekte Çalışma Eğitimini Kimler Almalıdır?

Bilindiği üzere çalışanların eğitim yönetmeliği esas ve usullerine göre düzenlenen son yönetmelik ile beraber çalışanların çalışma yaptıkları risklere göre özel eğitim almaları gerekmektedir.

uygulamali yuksekte calisma egitimini kimler almalidir

Bu yönetmelik ile beraber yüksekte çalışma eğitimi alması gereken çalışanların sırasıyla; İnşaat, enerji sektöründe montaj ve kurulum, iskele kurum ve sökümü yapanlar, alçı sıva boya vb işler yapanlar, elektrik direkleri ve yüksek gerilim hatları  vb. işlerde çalışanlar, kamera montajı kurulumu, benzin istasyonlarında montaj işleri yapanlar çatı işlerinde çalışanlar, binaların dışında temizlik işleri yapanlar, lift menlift vb. malzeme ve ekipmanlar ile çalışma yapanlar kısacası yüksekli kavramının olduğu her yerde çalışma yapan kişilerin bu eğitimleri alamsı gerekmektedir.

Yüksekte Çalışma eğitimi Kaç Saattir?

Öncelikli olarak şunu belirtmekte fayda vardır. Yüksekte çalışma eğitimi teorik ve pratik olarak iki adet eğitim alması gerekli konular vardır.

Bu eğitimlerin içerikleri ve uygulama standartları kanun ve yönetmeliklerde tam ve kesin bir saat yada süre kavramı belirtilmemiştir.

yuksekte calisma egitimini kimler almalidir

Burada genelde tercih edilen eğitim süresi 8 Saatlik eğitimdir. Bu eğitimin 4 saati teorik 4 saati ise pratik olmak üzere toplamda 8 saatlik eğitimdir. Burada anlatılan eğitim içerikleri yüksekte çalışma yapacak personellerin yeterli bilgiye sahip olabilecek seviyede çalışma yapmasına müsaittir.

İkinci olan eğitim modelimiz ise 16 saatten oluşan daha kapsamlı ve detaylı bir eğitim modelidir. Bu eğitimi alan personellerin aldıkları eğitim ile birlikte etkili ve güvenli çalışma bilgi ve tecrübesine sahip olabilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca yüksekte çalışma yaparken acil durumlara karşı alınması gereken aksiyonların ve tedbirlerinin de öğretilmiş olduğu daha kapsamlı bir eğitimdir.

Kısacası kişilerin ihtiyaç düzeylerine göre yüksekte çalışma eğitimleri düzenlenebilmektedir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.