| General OSGB | Blog

Covid-19 PCR ve Antikor Testi

Covid-19 PCR ve Antikor testi son dönemde hızla yayılan Korona Virüs salgınında tanı koyma kitleri olarak kullanılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşların yaptığı ve koydukları tanıların resmi geçerliliği olduğu bilinmektedir. Bu yüzden herhangi bir sağlık problemi olup da Covid olduğundan şüphe duyan vatandaşların bu testleri yaptırmak için ilgili sağlık merkezlerinden randevu almaları gerekmektedir. Çalışan olsun ya da olmasın bu testi yaptırdıktan sonra şüphe varsa kendini izole etmesi de son derece önemlidir.

Covid-19 PCR ve Antikor Testi - General OSGB

Çalışma hayatında iş akışını da aksatan Covid-19 salgınında işyerinde tespit edilen şüpheli vakaların OSGB firmalarından görevlendirilen işyeri hekimine bildirilmesi önem arz eder. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı bazı OSGB firmalarına Covid-19 PCR ve Antikor testi yapabilmeleri için yetki vermiştir. Bu sayede iş yaşamında tehlikelerle karşılaşan bireylerin hızlı bir şekilde PCR veya antikor testi yaptırabilmeleri sağlanmıştır.

Özellikle çalışmalarına ara vermeyen ancak esnek çalışma modeline geçen tüm işyerlerinin mesafe kurallarına riayet ederek üretim ve hizmet sektöründe katma değer yaratmaya devam ettikleri görülmüştür. Bu zorlu süreçte gerek gıda sektörü, gerek sağlık sektörü, gerekse nakliye sektörü canla başla çalışmış olup bazen de problemlerle de karşılaşmışlardır. En büyük sağlık problemi olarak Covid-19 tanısı alan çalışanların iş hayatından iyileşme sürecinde ayrı kaldıkları görülmüştür.

Covid-19 PCR Testi OSGB

Covid-19 PCR testi OSGB firmaları tarafından başta bağlı olan işyerlerindeki çalışanlar olmak üzere iş hayatındaki yoğunluğu azaltmak adına her kesime hizmet vermektedir. Bu hizmette yapılan PCR testi mümkün olduğunca hızlı sonuçlanmakta olup pozitif çıkması halinde acil önlem alınması gerekmektedir. Covid-19 PCR testi ile kişilerin Korona Virüse maruz kalıp kalmadıkları incelenmektedir. Burun ve boğaz bölgesinden alınan sürüntünün laboratuar ortamında incelenmesi ile kişide virüs olup olmadığı belli olmaktadır.

Covid-19 PCR Testi OSGB - General OSGB

Kesine yakın sonuç verdiği için tanılamada en fazla kullanılan yöntem olduğu görülmektedir. OSGB firması olarak gerekli şartlara sahip firmaların bu testi yapabildikleri görülmektedir. Hastalık belirtilerinden birkaçını gösteren ve kırgınlık yaşadığını ifade eden kişilerin bu testi yaptırarak pozitif-negatif sonuca göre hareket etmeleri doğru olacaktır. Pozitif çıkan vakaların seri şekilde izole edilerek tedavisine başlanması gerekir. Eğer bu kişi bir çalışan ise HES kodu aracılığı ile işyerine bilgi verilerek riskli durumdan işyeri temsilcisini, iş güvenliği uzmanını ve işyeri hekimini haberdar etmek gerekir.

Sadece hastalık belirtisi gösteren değil, temas kurduğu düşünülen kişilerin de bu testi yaptırarak yayılma riskini azaltmayı amaçlaması gerekir. İlk süreçte çoğu insanımız virüsün varlığını reddetmiş ancak ölümle sonuçlanan vakalar arttıkça, toplumsal yasaklar getirildikçe ve iş yaşamı zorluklar çekmeye başladıkça insanlar ve çalışanlar tehlikenin farkına varmıştır.

Covid-19 Antikor Testi OSGB

Covid-19 antikor testi OSGB firmaları aracılığı ile hızlı şekilde yapılabilmektedir. Randevu alarak antikor testini hızlıca yaptırabilirsiniz. Virüse yakalandığını anlamayan çoğu insanın kan testinde antikora rastlanabilmektedir. Normal şartlarda geçirdiğimiz önemli hastalıkları atlattığımızda vücudumuzun bağışıklık sisteminde bu hastalığa dair genetik işaretler yer alır. Aynı hastalığa tekrar yakalanma riskinde ya hastalık daha kolay atlatılır ya da belirtiler yumuşak geçer. Bu yüzden antikor testleri kontrolü sağlayan önemli testlerdir.

Covid-19 Antikor Testi OSGB - General OSGB

Az belirti gösteren ya da hiç belirti göstermemiş kişilerin antikor testinin pozitif çıkması halinde hastalığı geçirdiği tanılanmış olur. Böylece ileri boyuttaki tedavilerde bu kişilerin kan örneğinden yararlanılabilir.

Kan örnekleri üzerinden yapılan antikorların sonucu PCR testine oranlar daha hızlı çıkmaktadır. Çalışanların antikor testi yaptırmalarının önemi ise tartışılamaz çünkü belirtisiz şekilde hastalığı atlatmış olan kişilerin farkında olmadan insanlara hastalığı yaymaları söz konusudur. Bunu önlemek için test yaptırılması gerekir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.