| General OSGB | Hizmetlerimiz

Periyodik Kontroller

Öncelikli olarak periyodik kontrol ve muayenenin ne olduğunu kısaca anlatalım. İş ekipmanlarının zaman içinde yıpranması ve bozulması söz konusu olmaktadır. Bu durum ciddi tehlikelere ve problemlere sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple iş ekipmanlarının belirli periyotlarla teknik olarak muayene edilmesi yani iş ekipmanlarının teknik şartlara uygun olup olmadığına bakılmasını ifade etmektedir.

periyodik kontrol firmalari

Periyodik Kontrol ve Muayeneye Yetkili Firmalar

Bu konuda TÜRKAK Akreditasyon kurumu tarafından yetki verilmiş ayrıca bu firmalarda çalışan personellerin de TÜRKAK tarafından akredite olması şartı vardır. Bu firmalar tarafından yapılacak periyodik kontrol raporları geçerli olmaktadır. Periyodik kontrol raporu arkasında akreditasyonlar ile ilgili bilgileri içermelidir. Yetkilendirilen firmalar ilgili sayfada yayınlanmaktadır.

Periyodik Kontrol Muayenesi Hangi Ekipmanlar İçin Geçerlidir?

Bu raporlar bir çok makine ve ekipman için geçerli olmakla beraber iş hijyeni kısmında yapılacak işlemlere ortam ölçümleri denilmektedir.

Periyodik kontrol yapılacak makine ve ekipmanlar sırasıyla;

  • Topraklama Raporu ve İç Tesisat raporu, Paratoner
  • Vinç periyodik kontrol muayenesi

Menlift, Vinç, Lift, Mobil vinç, İş makinaları, monoray, caraskal, transpalet, yürüyen merdiven, (Kaldırma araçları) makine ve tezgahlar vb. ekipmanlara ait periyodik kontrol muayenesi

  • Kompresör, Hidrofor, Kazan, buhar kazanı vb. basınçlı kaplar
  • Havalandırma tesisatı, Yangın Tesisatı

periyodik kontroller

Periyodik Kontrol ve Muayene Kaç Yıl Geçerlidir?

Bahsi geçen tüm makine,ekipman ve tesisatlar her yıl yenilenmelidir. Geçerlilik süresi 1 yıldır.Süresi dolan makine,ekipman vb. yıllık olarak takip edilmesi gerekmektedir.Bunun için firmaların ekipmanlarının son vize tarihlerini dikkatlice takip etmesi gerekmektedir.

Tahribatlı ve Tahribatsız muayeneler

Tahribatlı muayene nedir?

Basınçlı kaplara yönelik yapılan bir muayene çeşididir. Malzemelerin kalıcı şekil değişikliklerine karşı göstereceği direnci ve dayanımı belirtmek için uygulanan muayene yöntemleridir.

Tahribatsız muayene

Tahribatsız muayene, inceleme yapılacak olan malzeme, ekipman ya da parçanın bütünlüğüne zarar vermeden yapılan bir muayene çeşididir. Bu muayenenin geçerliliği  daha önceden yapılmış olan tahribatlı muayenelerin sonuçlarına dayanmaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.