| General OSGB | Blog

Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG Hizmet Zorunluluğu

Çalışan kişiler için en önemli şeylerden bir tanesi de işlerini güven ve huzur çerçevesinde devam ettirmektir. Kendini güvende hisseden kişilerin çalışma performansı yüksek olur ve aynı zamanda sağlıkları da güvence altında olur. Son alınan kararlara göre az tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmet zorunluluğu başlatılacak.

50’den az çalışanı olan her işletme; manav, market, hukuk bürosu, terzi ve hatta apartmanlar gibi yerlerde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek zorunlu hale getirilecek. Bu yönetmeliğin sonucunda işyerlerinde meydana gelecek kazaların minimuma inmesi ve çalışanların korunması planlanmaktadır.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Zorunluluğu
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Zorunluluğu
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Alma Zorunluluğu
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Zorunluluğu Başladı
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Alma
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet
Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Almak İçin Yapılması Gerekenler

01.07.2020 Tarihi İtibariyle Az Tehlikeli İşyerlerinde İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu

01.07.2020 tarihi itibariyle az tehlikeli işyerlerinde de işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu geldi. Bu yönetmeliğin amacı işyerlerinde meydana gelen kazaları ve olumsuz olayları en aza indirgemek ve çalışanların sağlığını koruma altına almaktır. Manav, terzi, hukuk bürosu, market ve bunun gibi 50’nin altında çalışanı bulunan pek çok firma bu yönetmeliğe dahildir.

Aile, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından pek çok işyerine zorunlu kılınan yönetmelikle birlikte işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirme imkanı tanınmış ve bu şekilde büyük kolaylık sağlanmıştır. İş yeri sahipleri ve işverenler bakanlığın açtığı sertifika programına katılıp iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı hakkında sertifika alabilir ve ihtiyacı bu şekilde giderebilirler.  18 yaşını dolduran her işyeri sahibi bu sertifikayı alma hakkına sahip olabiliyor. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesinden alabileceğiniz e-sertifika sayesinde sizler de iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Almak Mecburi mi?

Az Tehlike İşyerlerinde İşyeri hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu 2020

01.07.2020 tarihinde itibaren elliden az çalışanı bulunan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu şekilde işyerlerinde meydana gelecek kazaların ve sorunların önüne geçmek hedeflendi. Peki bu nasıl olacak?

İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmanın iki farklı yolu bulunuyor. İlki bu konuda hizmet verecek birini bulmak ve konu hakkında profesyonel hizmet almaktır. Bir diğer seçenek ise işveren veya işyeri sahibinin bu konuda eğitim alması ve eksikliğin bu şekilde giderilmesidir. Eğitimini almış olan bir işveren; işyerinde sağlık hizmetleri konusunda eğitim verme hakkına sahip olabilecek ve işletmesinin ihtiyacını bu şekilde giderebilecektir. 18 yaşını aşmış olan her işveren bu konuda sertifika alabilir ve bu konuda yetkiye sahip olabilir.

İşyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun getirilmesindeki amaç işverenlerin ve çalışanların konu hakkında bilgili olması ve kazaların mümkün olan en az seviyeye indirilmesidir. Küçük işyerlerinde de ciddi kazalar görülebilir ve bireyler sağlık açısından ciddi hasara uğrayabilir. Bu sebeple alınan önlemler kişiye korumaya yöneliktir.

6331 Sayılı İSG Kanununa Göre 2020 Yılında Uygulanacak İdari Para Cezaları

Kanunun gerekliliklerini yerine getirmeyen işverenlere uyulmayan her kural için ikişer bin lira ceza yaptırımı uygulanacaktır. Aynı zamanda işyerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işverenlere 5 yıla kadar hapis cezası verilir.

Kapsamı oldukça geniş olan 6331 sayılı İSG kanunu; işçiyi ve çalışanı koruyarak haksızlığa dur demek amacıyla düzenlenmiş bir kanundur. Kanunun yaptırımları hapis veya para cezası şeklinde olabilmektedir. Bu sebeple son çıkan kanunlar da dahil olmak üzere işyerleriyle alakalı olan her türlü kanuna dikkatli şekilde uymak oldukça önemlidir. Bu şekilde hem işveren hem de çalışan güvende ve huzurlu olur.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.