İSG Uzmanlığı Eğitimi (Uzman Kadro)

İş Güvenliği Uzmanlığı

Çerçevesi kanunlarla çizilmiş olan iş güvenliği ve işçi sağlığı alanında profesyonel hizmet sunabilmek için başlatılan iş güvenliği uzmanlığı eğitimi çeşitli merkezler tarafından ücretli olarak verilmektedir. 220 saati bulan eğitim süresinin 90 saati uzaktan eğitim, 90 saati yüz yüze eğitim, 40 saati ise uygulama eğitimi şeklinde planlanmaktadır.

İş güvenliği uzmanlığı eğitimini başarıyla tamamlayanlar İSG ünvanını alarak işyerlerinde çalışmaya başlayabilirler. Bu eğitime belirli alanlardan mezun olan kişiler başvurabilmektedir. Bu alanlar teknik öğretmenler, biyologlar, kimyagerler, fizikçiler, mimarlar, mühendisler ve iş sağlığı-güvenliği alanında daha önceden eğitim almış kişilerden oluşmaktadır.

İş Güvenliği Eğitimi Kaç Yıl Geçerli?
İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur
İş Güvenliği Uzmanı Nedir?
İş Güvenliği Eğitimi Uzmanlığı Ücreti

Eğitimlere başvurular e-mail aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru belgelerinin dijital ortama genellikle PDF formatında yüklenerek eğitim merkezine ulaştırılması söz konusudur. Başvuru dilekçesine ek olarak diplomanız, nüfus cüzdanı fotokopiniz ve eğitim ücretini yatırdığınıza dair banka dekontu, istenen belgeler arasında yer almaktadır.

İş güvenliği eğitimi kaç yıl geçerli?

İSG uzmanlığı için eğitime tabi olmak isteyen adayların en fazla merak ettiği konulardan biri iş güvenliği eğitimi kaç yıl geçerli oluyor konusudur. Eğitimlerin belirli bir maliyeti olduğundan iş güvenliği uzmanlığını almak isteyenlerin, sertifikanın süresinin ne kadar olacağını merak etmeleri gayet doğaldır.

Belirli bir süre sonra yenilenmek zorunda olunan lisansların vize yenilenmesi teknik adıyla yeninde eğitime tabi tutulması söz konusu olabilmektedir. Vize yenilenmesi için genel kabul edilen süre 5 yıldır. İş güvenliği uzmanları 5 yılda bir vizelerini yeniletip yeniden çalışma iznine sahip olmalıdır.

İş Güvenliği Eğitimi Ücreti 2
İş Güvenliği Eğitimi İstanbul
İş Güvenliği Eğitimi Uzmanlığı İstanbul
İş Güvenliği Eğitimi Uzmanlığı Ücreti İstanbul

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Ücreti

Çeşitli merkezler tarafından yürütülen iş güvenliği uzmanlığı eğitimi ücreti az farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim ve alan uygulaması olarak planlanan bu eğitimlerin süresi bir hayli fazla olmaktadır. Bu yüzden iş güvenliği uzmanlığı eğitimi ücreti 1000 TL’nin üstünde tutabilmektedir.

Ciddi olarak bir iş sektörü haline gelen ve bilim dalı olarak da kabul edilen iş güvenliği mesleği kısa zamanda kazançlı bir alan haline gelmiştir. Piyasadaki yoğun İSG uzmanı talebine karşılık vermek için binlerce kişi çeşitli illerde bu eğitimi almak istemektedir.

Eğitimi başarıyla tamamlayanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat edip tercih edecekleri illerde görev yapmak istemektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu İstanbul

İş sektörünün en yoğun olduğu bölge olduğu için, özellikle iş güvenliği uzmanlığı kursu İstanbul şeklindeki aramaları, bu alanda istihdam edilmek isteyen adaylar tarafından gerçekleştirilmektedir. İstanbul’da bu eğitimi veren onlarca şirket, işini kusursuz bir şekilde yapmaya çalışmaktadır.

Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere farklı eğitim seansları ile piyasadaki müthiş İSG açığını kapatmaya çalışan eğitim merkezlerinin yoğunlaştığı illerden biri de İstanbul’dur. Kimi firmalar İSG pratik eğitim başlığı altında hızlandırılmış kurslar düzenlemektedir.

Genelde uzaktan eğitim ile başlayan iş güvenliği kursları daha sonra bire bir eğitim safhasına geçilerek eğitimin gerçek değerini belirlemektedir. Ancak işin asıl saha kısmı uygulama derslerinde öğrenilmektedir. Eğitimin sonunda ise alınan teorik eğitimlerin staj kısmı bulunmaktadır.

Bu eğitimlerin sonunda ÖSYM tarafından yapılan yeterlilik sınavını başarıyla geçenlerin İSG uzmanı olarak göreve başladıkları görülmektedir. Bu sınav ülkemizdeki her ilde değil belirli bölgelerde yapılmaktadır. Sınav başvurusu ÖSYM tarafından alınmaktadır. Çalışma şekli ve süresi ilgili kanunlarda belirtilmektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • Telefon: 0 212 438 75 58
  • Mobil: 0 545 485 90 72
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun