| General OSGB | Blog

Trafo Bakım Elemanı Hangi Belgelere Sahip Olmalıdır?

Trafo bakım elamanı ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı önemli hususlar söz konusu olabilir. Trafo bakım elemanı, elektrik kontrollerini yapan kişidir. Elektrik, çağımızda son derece önemli olan konulardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Öyle ki elektrik ihtiyaçları çok fazla olduğundan, elektrik akım kontrollerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Elektrik ile ilgili olarak herhangi bir sorun durumu ortaya çıktığı zaman anında müdahale edilmesi gerekmektedir. Trafo bakım elemanlarına dair bilinmesi gereken önemli konulardan biri de hangi yetki belgelerine sahip olmasıdır. Çünkü bu işin sorunsuz şekilde yerine getirilmesi adına elinizde mutlaka bir yetki belgesinin olması gerekmektedir.

Trafo Bakım Elemanı Hangi Belgelere Sahip Olmalıdır? (Bilgilendirme)
Trafo Bakım Elemanı Belgeleri
Trafo Bakım Elemanı Hangi Belgelere Sahip Olmalı
Trafo Bakım Eleman Eğitimi

Trafo bakım elemanının mutlaka işletme sorumluluğu sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Elinde bu tür yetki belgelerine sahip olması, doğal olarak senelik olarak trafoların periyodik şekilde bakımlarının yapılmasını sağlamaya başlayacaktır. Trafo tesis kurulum konusunda yetkili kişilerden biridir. İşlerinizin sorunsuz şekilde yerine getirilmesine yardımcı olur.

Trafo, enerji akımını sağlayan makinelerdir.  Senelik olarak mutlaka düzenli şekilde kontrollerinin yapılması sağlanmalıdır. Trafo bakım elemanı uzmanı olduğunuz zaman ise sorunsuz şekilde trafo merkezlerinde çalışma gösterebilirsiniz.  İşlerinizin sorunsuz şekilde yerine getirilmesine de yardımcı olacaktır. Genelde enerji hatlarına bakıldığı zamanda yüksek gerilim sebebiyle bazı kopma noktaları yaşanır. Bu durum ister istemez trafolarda ki elektrik akımların kopma gibi bazı sorunları ortaya çıkarmasına yol açar.

Trafo Bakım Elemanı Belgeleri

Trafo bakım elemanı belgelendirme işlemleri son derece önemli bir konudur.  Mutlaka trafo merkezlerinde çalışabilmeniz adına da elinizde yetki belgesi olmalıdır. Trafo bakımı son derece önem arz eden bir konudur.   Trafo bakım elemanı için önemli olan kriterlerden biri, trafo işletme sorumluluğu belgesine sahip olunmaktır.  Trafo işletme belgesi sorumluluğu belgesi mutlaka olması zorunludur. Trafo bakım elamanlarının mutlaka bu belgeyi kullanmaları gerekmektedir. Yeterlilik belgesinin geçerlilik süresine bakıldığı zaman 5 yıl olduğunu söylememiz gerekir. Özellikle belge geçerlilik süresince de adaylar sürekli olarak bir gözetim altında olmaya devam eder.

Trafo bakım elamanının aynı zamanda yeterli bir donanıma sahip olması adına mutlaka gerekli ön görülen eğitimlerin alınmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede alacağı eğitimlerle yeterli donanıma da kolayca sahip olmaya başlayacaklardır. Trafolarda ki bakımın kesinlikle aksatılmaması gerekir. En ufak bir arıza atlanması, büyük tehlikeleri de beraberinde ortaya çıkarabilir. Bu sebepten dolayıdır ki bakım elamanlarının mutlaka tüm bunlara dikkat etmesi gerekir.

Trafo Bakım Eleman Eğitimi Zorunlu mu?

Trafo Bakım Eleman Eğitimi

Trafo bakım eleman eğitim merkezlerinde, trafo eğitiminin mutlaka alınması gerekmektedir. Özellikle trafo elemanı uzmanlık alanında olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken önemli hususlar bulunur. Onlardan biri de sizden istenen elemanların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak olacaktır. 

Trafoların contasının gevşemesi ya da yağ sızdırma gibi bazı olumsuz faktörler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda ise trafo bakım elemanına ihtiyaç duyulmaya başlanacaktır. Trafo bakım elemanının mutlaka işletme sorumluluğu sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Elinde bu tür yetki belgelerine sahip olması, doğal olarak senelik olarak trafoların periyodik şekilde bakımlarının yapılmasını sağlamalı ve daha güvenli bir yaşamın oluşması gerçekleşmelidir.

Özellikle belirtmemiz gereken hususlardan biri de trafoların bakımlarının, 1 seneden fazla uzun şekilde tutulmaması gerekmektedir. Tam aksine 1 sene içerisinde trafo bakım kontrol işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Bakım elemanları tarafından da bundan böyle en iyi onarım işlemleri yapılmış olunur. Bu sayede trafo bakım işlemlerinin kolayca yürütülmesi de sağlanmaya başlanmış olacaktır. Bunun içinde mutlaka yeterlilik belgesine sahip olunması gerekir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.