| General OSGB | Blog

Kurtarma Operasyonları Esnasında Mesleki Güvenlik ve Sağlık

Acil durumlar ya da felaketler bizim isteğimiz dışında gerçekleşen olaylardır. Kimse bu tür durumlarla karşılaşmak istemez. Özellikle işçiler ve yapılan çalışma alanında başka birine zarar gelmesi durumu çok daha kötü süreçlere gidebilir. Gerçek şu ki, felaketler her an ve her yerde olabilir. Hiç beklenmedik bir zamanda işyerinizi boşaltmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden de kurtarma operasyonları esnasında mesleki güvenlik ve sağlık konularında eğitimli kişilerin olması her zaman can güvenliğini sağlar.

Kurtarma Operasyonu

Kurtarma Operasyonu

Kendinizi, çalıştırdığınız kişileri ve işyerinizi korumak istiyorsanız, acil durumlara karşı önlem almalı ve işyerinize uygun olan bir acil durum eylem planını mutlaka geliştirmeniz gerekir. Acil durumda yapılması gereken ve alınan önlemler kapsamında, acil durumu daha az zararla atlatabilirsiniz. En iyi yöntem de acil duruma hazırlıklı olmak ve önlemleri almış olmaktır. Öncelikle planlama konusunda çok iyi düşünmeniz gerekir. En kötü senaryolardan biriyle karşılaşabilirsiniz. İş yerinizi bir uzmanla birlikte inceleyin ve olası tehlikeleri uzmanla birlikte tespit edin. Olası tehlikelere karşı önlemleri düşünün ve can güvenliğinin tehlikede olduğu zamanlarda kurtarma operasyonu alanında uzman kişilerle irtibat halinde olmak için gerekli önlemleri alın. Örneğin tehlikeli atıkları taşıyan bir kamyon, işyerinizde devrilirse, bu durum sizi ve çalışanlarınızı nasıl etkileyecek ve nasıl bir önlem almanız gerekecek diye iyi bir planlama süreci geçirmelisiniz.

Acil Durumun Eylem Planı

Acil durum planı, yangın, afet veya diğer acil durumlara karşı çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak amacıyla uygulanması gereken sorumluluklardır. Tehlikelere karşı önlem almak ve hazırlıklı olmak adına bütün işyerlerinde acil durum eylem planı yapmak gerekir. Ne kadar erken davranılırsa, acil duruma karşı o kadar hazırlıklı ve bilinçli olursunuz. Öncelikle çalışanlarınızı tehlikelerden korunma yöntemlerini eğitimle onlara göstermeli ve farkındalık geliştirmelerini sağlamalısınız. İşyerinizde acil durum planı hazırlama sürecinde çalışanlarınızın da fikirlerini alabilirsiniz. Olası acil bir durumda can ve mal kayıplarını önleyecek önlemler alın.

Kurtarma Operasyonları Esnasında Mesleki Güvenlik ve Sağlık

İş Güvenliği Tahliye Koşulları

Acil durumla karşılaşıldığında, acil durum için görevlendirilen kişiler binayı boşaltmak için komut verebilirler. Bu konuda eğitilen kişiler bazı durumlarda suyu, gazı ve elektriğin kapanmasını isteyebilirler. Öncelikle acil durumlar karşısında ne yapmanız gerektiğinin bilincinde olmalı ve çalışanlarınızın da bu bilinçte olmasını sağlamalısınız. İşyerinizde olan bir kişiyi İş Güvenliği tahliye koşulları ve tüm sistemleri kapatma konusunda sorumlu tutmalısınız. İşyerinde bulunan herkesin sağlığını ve güvenliğini sağlamak en büyük öncelik olmalıdır. Bir yangın ile karşı karşıya gelindiğinde, önceden belirlenmiş olan alana yetkili kişiler tarafından acil çıkış tahliyesi yapılmalıdır. İşyerinin olduğu binanın sağlamlığı, dayanıklılığı tüm acil durumlarda değişkenlik gösteren unsurlar arasındadır.

İş Güvenliği Tahliye Koşulları

Kurtarma Operasyonunun Planlanması

Herhangi bir acil durumla karşı karşıya kalındığında, eğitilmemiş kişiler, kendilerini kurtarmak istediklerinde başkalarının hayatını tehlikeye atabilirler. Bu yüzden iş alanında çalışan birini, kurtarma konusunda yetiştirmek ve eğitmek gerekmektedir. Giriş için izinli girme kuralı olan yerlerde çalışıyorsanız, acil durum planlarınız her alana uygun olmalı, kısıtlı alanlar için de özel kurtarma prosedürleri uygulanmalıdır. Ayrıca işyeri yerleşim planında değişiklik olursa, işe yeni çalışanların alınması, işyerine alınan yeni alet ve ekipmanlar, binada yapılan değişikliklerde tatbikatlar yenilenir ve acil durum planı tekrar güncellenmelidir. Kurtarma operasyonunun planlanması için uzman kişilerden yardım almalısınız. Diğer yandan kolay alev alabilen veya patlayabilen kimyasallara mutlaka acil durum planınızda yer vermelisiniz.

Tehlikelerle ilgili standartlarda tehlikeli kimyasal kullanılan işyerlerinde, çalışanların ulaşabilecekleri malzeme güvenlik formu mutlaka bulundurulmalıdır. Yasalarda da belirtildiği üzere, tehlikeli maddelerin özellikleri ve sağlığa olan zararları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İşyeriniz ortak kullanım alanlarında ya da ortak binaların olduğu yerlerde ise tüm işverenlerle anlaşarak, uzman bilirkişiye danışarak acil durum planlarınızı yaparak işyerinizi ve çalışanlarınızın güvenliğini koruyabilirsiniz. Kurtarma çeşitleri arasında kişinin kendi kendini kurtarması, ekip arkadaşlarını kurtarması veya bir acil durum ekibi çağırılarak alanda oluşan tehlike için kurtarma yapılması istenebilir. Tehlikeli yerde bulunan kişiye mümkün olan en erken zamanda kurtarma operasyonunun planlanması ve bunun faaliyete geçirilmesi konusunda belirli çalışmalar yapılmalıdır.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.