| General OSGB | Blog

Yüksekte Çalışma Talimatı

Binaların üst yüzeylerinde yapılan çalışmalarda iş güvenliğini sağlamak ve işçi sağlığını korumak adına yüksekte çalışma talimatı düzenlenmektedir. Bunun genel bir şablonu olduğu gibi her işletme, fabrika, hastane veya üniversite kendi özel çalışma talimatını oluşturabilir. Bu özel yüksekte çalışma talimatı işletmelerin veya resmi kurumların web sitelerinde yayınlanır.

Yüksekte Çalışma Talimatı Araçları
Yüksekte Çalışma İSG Talimati
Yüksekte Çalışma Talimatı 2020
Yüksekte Çalışma Talimatı

Yüksekte çalışmalar, hizmet uygulanacak kurumun izni ile başlamalıdır. Genelde çatı onarım ve inşaatlarında, yüksek boyama ve sıva alanlarında, ve yüksekte yapılacak tüm işlerde önemli ölçüde iş güvenliği önlemi alınmalıdır. Bunun için iskelelerin güvenliği sağlanmalı, çalışanların kişisel koruyucu donanımları kullanmaları sağlanmalıdır. Çalışanların herhangi bir kaza riskine karşı kendilerini sabitleyici halatlar ile sağlam bir noktaya bağlamaları da yüksekte çalışmanın genel ilkeleri arasında yer alır.

Çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanıp kullanmadıkları kendi sorumluluğundadır ancak işyeri temsilcileri, iş güvenliği uzmanının da verdiği eğitimler ışığında, personelin bu donanımları kullanmaları konusunda kontrol sağlamalıdır.

Yüksekte çalışma eğitimlerinde verilen birinci derste kişisel güvenliğin sağlanması ön planda anlatılsa da asıl önemli olanlardan biri de çalışma yüzeyinin pürüzsüz şekilde düzenli tutulmasıdır. Bu yüzeyin temiz olması olası takılmaları ve düşmeleri önleyecektir.

Yüksekte çalışan herkesin çalışma yüzeyinin düz ya da eğimli olup olmadığına bakılmaksızın emniyet kemeri takması en önemli unsurlardan birisidir. Bu emniyet kemerlerinin niteliği paraşüt tipli olmalıdır. Çok yüksek binalar ve çalışma alanları için vinç önerilse de herhangi bir aksilikte kişisel emniyet kemerleri hayat kurtarmaktadır.

Yüksekte çalışma talimatı 2020

Yüksekte çalışma talimatı 2020 kapsamında verilen ilk eğitimlerde bu bölgelerde çalışacak personelin yükseklik fobisinin olmaması ve sara hastalığının bulunmaması önerilmektedir. Panik yapma konusunda riskli olabilecek her türlü personelin bu tür işlerde çalışmasının önüne geçilmelidir.

Yüksekte çalışma hizmetinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan iskelelerin İSG talimatlarına uygun kalitede olması ve aynı talimatnameye göre kurulması güvenlik açısından önem ihtiva eder. Kalas, takviye ve çapraz bağlantıların eksiksiz şekilde kurulması ve monte edilmesi, binaya tutturulması ve sağlam olduğunun çalışmadan önce test edilmesi gerekir.

Bu tür iskeleler eğer hareketli olarak kullanılacak ve zamanı geldiğinde kaydırılacaksa ayaklarında ve tekerlerinde sabitleyici unsurların olması lüzumludur. Bu tür iskele ve vinçlerin kullanımında hava koşullarına da dikkat etmek gerekir. İskeleler veya vinçler ne kadar sağlıklı ve sağlam olsa da doğal şartların dayanıklı binalara bile zarar verdiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla elverişsiz hava koşullarında çalışmamak en doğru tercih olacaktır.

yuksekte calisma talimati araclari sunumu

Yüksekte çalışma İSG talimatı

Yüksekte çalışma ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği talimatı oluşturulması he kapsamdaki işyeri için zorunludur. Yüksek vinçler ile çalışan her türlü liman veya ambarda yer alan personelin yüksekte çalışma eğitiminden geçmesi gerekir. Özellikle devasa yapıların inşaatında sürekli olarak çalışan vinç operatörlerinin bu eğitimi alması kaçınılmazdır. Bu tür eğitimlerin sonucunda oluşturulan iş güvenliği yüksekte çalışma talimatı sayesinde her çalışan kendini korumayı öğrenmektedir. Unutulmamalıdır ki iş kazalarının büyük bir çoğunluğu bilmemekten, gerekli önlemleri almamaktan veya her şeyi bilse bile dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır.

Yüksekte çalışma alanlarında geçişleri önleyecek veya zora sokacak malzemeler bulunmamalıdır. Ayrıca bu tür yüzeylerin kaygan olmasına neden olacak temizlik veya ürün dökülmesi kesinlikle tehlike yaratmaktadır. Bunun bilincinde olmak önemlidir.

Yüksekte çalışma talimatlarının en önemli öğelerinden biri de yaşam hattı uygulamasıdır. Bu hat sayesinde çalışanlarında eksiksiz tamamının paraşüt tipi emniyet kemerleri ile sağlam bir noktaya tutunması gerekir. Hatta talimatlara göre bu tür emniyet kemerlerinin kullanılamayacağı yerlerde çalışılması tamamen yasaklanmaktadır. Öncelik iş güvenliğidir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.