| General OSGB | Eğitimler

Hijyen Eğitimi

İş Güvenliği Uzmanlığı

Genelde tüm işyerlerini kapsayan ancak özelde gıda firmalarıyla birebir ilişkili olan hijyen eğitimi, tüm çalışanlara verilen en önemli eğitimlerden biridir. Konaklama amaçlı kullanılan otel, motel ve pansiyonların mutfak kısımlarında çalışanların yüzde yüz uyması gereken hijyen kuralları, müşterinin olduğu kadar personelin de sağlığını korumak amaçlıdır.

İşyerlerindeki yemekhaneler, restoranlar, hazır yemek firmaları gibi kuruluşların dikkat etmesi gereken kurallar bütünü olarak verilen hijyen eğitimi, genel temizlik kurallarının bilimsel çalışılmış halidir.

Hijyen Eğitimi Pdf
Hijyen Eğitimi Ppt
Hijyen Eğitimi Sınav Soruları
Hijyen Eğitimi Slayt

Gıda üreten ve perakende olarak satışını yapan firmalar, misafirhane, pansiyon ve mutfak hizmeti ortak olan siteler, temizlik hizmeti veren şirketler, bakanlık tarafından eğitim verilmesi istenen meslekler, su üretimi ve satışı yapan firmalar, masaj salonları, güzellik salonları, bay-bayan kuaförleri, sauna-hamam-kaplıcalar gibi yerlerde hijyen eğitimi insan sağlığı açısından son derece önemlidir ve bu eğitimin verilmesi zorunludur.

Hijyen Eğitimi Konuları

Tüm çalışanlara uzmanlar tarafından verilen hijyen eğitimi konuları, işyerindeki genel temizliği ve personel temizliğini kapsamaktadır. Bu bağlamda verilen eğitimde aşağıdaki konular işlenmektedir;

 • Sağlık ve hijyen temel kavramları
 • Gıdalara zarar verebilecek nedenler
 • Çalışanların temizliği ve dikkat edilmesi gereken detaylar
 • İşyerinin temizliği ve dikkat edilmesi gereken konular
 • Dezenfeksiyon çalışmaları
 • Fırıncılık sektörü ile ilgili hijyen kuralları
 • HACCP örnekleri
 • Gıda enfeksiyonu ve ilk yardım
 • El yıkama ile yapılan dezenfeksiyon
 • Gerekli alanlarda maske kullanımı
 • Temizlik malzemelerinin ve kimyasalların kullanımı

Hijyen Eğitimi Ders Notları

OSGB firmalarına bağlı uzmanlar tarafından verilen tüm eğitimlerde olduğu gibi hijyen eğitimi ders notları da dağıtılmakta ve personelin özetler halinde çalışmasına imkan tanınmaktadır. Eğitim süresince eğitimcilerin anlattığı tüm konular slaytlar ve diğer medya objeleri tarafından desteklenmektedir.

Verilecek eğitimlere işyeri sahiplerinin gerekli ortamı sağlaması ve zaman dilimi ayarlaması gerekir. Çift vardiyalı çalışan işyerlerinde aktif görevde olmayanların ters vardiyasında hijyen eğitimi tamamlanmalıdır.

Hijyen Egitimi Halk Egitim
Hijyen Egitimi Hizmeti
Hijyen Egitimi Konuları
Hijyen Egitimi Nedir?

Hijyen Eğitimi Konu Anlatımı

Alanında uzman kişiler tarafından hijyen eğitimi konu anlatımı yapılmaktadır. Eğitim süresi içinde en önemli kısım konu anlatımı olmaktadır. Teorik eğitimin yanı sıra öğrenilenlerin pratikte uygulanması sağlanmalı, her personel tek tek uygulama aşamalarını gerçekleştirmelidir.

Hijyen, gözden kaçan küçük bir detayla bozulabilen temizlik düzenidir. Bazen küçük bir detay büyük sağlık problemlerine neden olabilir. Özellikle temizliğinde kimyasal maddelerin kullanıldığı materyallerde işçi sağlığını tehdit edebilecek karışımlar çeşitli kazalara sebep olabilmektedir.

Hijyen Eğitimi Sınav Soruları

İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan tüm eğitimlerin sonunda sınav yapıldığı için, bu alanda da hijyen eğitimi sınav soruları çalışanlar tarafından merakla beklenen sorulardır. Her ne kadar okul dışında bir öğrenme ortamı gerçekleşse de, bir anlatıcı ve dinleyen olduğu sürece, dinleyiciler sürekli öğrenci psikoloji taşımaktadır.

Hijyen eğitimi sınav soruları genel temizlik ile ilgili sorular kapsar. Genelde aşağıdaki gibi soru örnekleri ile karşılaşılmaktadır.

 1. Hijyenik ortam nedir?
 2. Mikroorganizma ne demektir?
 3. Bakteriler nasıl ortamlarda çoğalır?
 4. Bakterilerin en ideal üreme sıcaklığı kaçtır?
 5. Kansere neden olabilecek madde hangisidir?
 6. Mikrobiyolojik risk taşıyan durum hangisidir?
 7. Düşük risk taşıyan gıda grubu hangisidir?
 8. Gıda hijyeni nedir?
 9. HACCP Sistemi nedir?
 10. Dezenfeksiyon ne demektir?

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.