| General OSGB | Blog

Yüksekte Çalışırken Ekipmanı Düşürmemek İçin Nasıl Davranılmalı?

Yüksekte çalışırken çalışanların mutlaka dikkatli olması gerekir. Özellikle kendi canını riske atmaması önemlidir. Tüm bunların yanı sıra yüksekte çalışan bir kişi için bir diğer önem arz eden konulardan biri de ekipmanın düşmemesidir. Fakat bu gibi yerlerde çalışma yapılırken kullanılan ekipmanlarda ister istemez elden düşmeye neden olabiliyor.

Kesinlikle bu konuda amatör şekilde davranılmamalıdır. Yüksekte çalışma işini yaparken önceden bu konuda eğitimlerin alınmasına da dikkat edilmesi gerekecektir. Aksi taktirde sağlığınızı riske atmanız ve aynı zamanda da ekipmanların zarar görmesine neden olabilirsiniz. Yüksekte çalışırken ekipmanı düşürmemeye dikkat edilmesi gerekecektir.

Yüksekte Çalışırken Ekipmanı Düşürmemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Yüksekte Güvenli Çalışma
Yüksekte Çalışırken Ekipmanı Düşürmemek İçin Nasıl Davranılmalı?
Yüksekte Çalışırken Ekipmanı Düşürmemek İçin Ne Yapmalı?
Yüksekte Çalışacak Olan Kişilerde Eğitim ve Bilgilendirme Çalışması
Son İSG Kanununda Değişikler
Yüksekte Çalışmada Dikkat Edilmesi Gerekenler?
İşYüksekte Çalışanlar İçin Alması Gereken Tedbirler

Yüksekte Güvenli Çalışma

Yüksekte güvenli şekilde çalışmak son derece önemli konulardan biridir. Yüksekte güvenli şekilde çalışmak oldukça önemlidir. Olası yapılacak en küçük bir hata ne yazık ki üstesinden gelinmeyecek sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir. Açık ve kapalı ortamlarda bundan sonra sizlerde güvenli bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz. Ofis ortamlarda, yer döşenirken, farklı şekilde çalışma alanlarında güvenli şekilde çalışılması da oldukça önemlidir.

Yüksekte çalışma için iş güvenliği en yaygın şekilde devam eden konulardan biridir. Çalışanların düşme riski son derece fazladır. Bu sebepten dolayıdır ki istenmeyen olumsuz durumlar yaşanmaması adına mutlaka önlemlerin alınması gerekmektedir.

general osgb banner

Yüksekte çalışacak olan kişilerin mutlaka önceden tedbirlerini alması gerekir. Ekipmanların kaliteli olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Aynı zamanda üzerinde duracağınız ekipmanlarında sağlamlığı mutlaka dikkat edilmesi gerekecektir. Özellikle kişisel  koruyucu ekipmanların olmasına dikkat edilmesi gerekecektir. Bu sayede daha güvenli bir ortamların sağlanmasına da yardımcı olunur. Yüksekte çalışacak olan kişilerin mutlaka işyeri prosedürlerine en uygun şekilde hareket etmesi de gerekecektir.

Yüksekte Çalışacak Olan Kişilerde Eğitim ve Bilgilendirme Çalışması

Yüksekte çalışacak olan kişilerde eğitim ve bilgilendirme son derece önemlidir. İş sağlığı ve güvenliğinin en iyi şekilde sağlanması gerekecektir. İş kazaların oluşmaması adına, bu işin mutlaka ehli olan kişiler nezdinde yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yüksek te ekipmanının düşürülmememesi adına fevri hareketlerde bulunulmamalı. Yavaş ve aynı zamanda da kontrollü bir eylem içerisinde yer almalısınız. Aksi taktirde olumsuz bazı durumlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

Kişinin düşme ihtimaline karşı da mutlaka koruyucu bir teçhizatın da olması gerekmektedir. Böylelikle daha da fazla güvenli bir şekilde yüksekte işin yürütülmesini sağlamaya başlayacaksınız. Eğitim almadan kesinlikle yüksekte ekipmanların kullanılmaması gerekecektir. Çünkü en ufak yapılacak hatalar yaralanma ve hatta ölüme kadar sürüklenmeye neden olacak sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır.

Yüksekte Çalışanlar İçin Alması Gereken Önlemler

Yüksekte Çalışmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli hususlardan biri de koruyucu ürünlerin olmasıdır. Eğer ki bu ürünler olmazsa kendinizi ister istemez tehlikeye sürüklemeye neden olursunuz. Yüksekte çalışma yapacak olanlar için dikkat edilmesi gereken ve ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar şu şekilde olmaya başlayacaktır. Bu ekipmanların neler olduğuna bakıldığı zaman;

  • Merdiven kullanımı mutlaka olması gerekir
  • İskele ve kaldırma ürünlerine başvurulması gerekir
  • Kişisel koruyucu donanımın mutlaka olması gereki yor
  • Yüksekte sorunsuz şekilde kullanmak amacıyla forklift başvurma

Yüksekte Çalışanların Alması Gereken Önlemler

Yüksekte çalışan riskli bir işiniz varsa doğal olarak önlemlerinizi de mutlaka almaya başlamanız gerekecektir. Çalışacak kişilerin mutlaka yetkinlik alanı önceden belirlenmesi gerekmektedir. Mevcut risklerin neler olabileceğine dair de mutlaka önlemlerin alınması gerekecektir. Bu sayede çalışanların yüksek yerlerde bile kendilerini güven altına almaları sağlanmaya başlanmış olacaktır.

İş hayatınızın tehlike altına girmemesi adına dikkatli olunması gerekir. Mutlaka koruyucu hususları önceden yanınıza almalı ve daha sonrasında işin başına geçmelisiniz.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.