| General OSGB | Blog

50 ‘den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İşyerleri Sağlık Raporu

Hayatımızın pek çok döneminde sağlık raporuna ihtiyaç duyarız. Hasta olduğumuz dönemlerde iş yerimize bildirmek amacı ile hekime başvururuz. Bir diğer ihtiyaç duyduğumuz nokta ise işe giriş evraklarıdır. Kişi yeni bir işe başlıyorsa, evrakları arasında mutlaka sağlık raporu yer almak zorundadır. Çünkü işveren, işe alınacak kişinin yapılacak olan iş için sağlık durumunun yeterli olup olmadığını doktor onaylı bir belge ile görmek ve bilmek ister.

general osgb banner

Aile Hekimi Sağlık Raporu Verebilir mi?

Evet, sağlık raporuna ihtiyaç duyulduğunda kapısı ilk çalınan kişi, aile hekimleridir. Hasta olunan dönemlerde aile hekimleri, hastalığın seyrine uygun şekilde gerek görürse rapor yazabilir. Peki iş yeri evrakları için aile hekimi sağlık raporu verebilir mi? Evet, aile hekimleri bazı durumlarda işe giriş için sağlık raporu verebilir. Aile Sağlığı Merkezlerinden kısacası aile hekiminden sağlık raporu alabilmenin birkaç şartı bulunur. Öncelikle kişinin başlayacağı iş yerinde 50 kişiden az çalışan olması durumunda sağlık raporu aile hekiminden alınabilir. Ayrıca başvurulan işin az tehlikeli olarak nitelendirilmesi koşulu ile yine aile hekimlerinden sağlık raporu alınabilir.

50 ‘den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İşyerleri Sağlık Raporu
Aile Hekimi Sağlık Raporu Verebilir mi?
İşyeri Hekimi Sağlık Raporu Verebilir mi?
İşe Giriş Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi
Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi
Sağlık Raporu Geçerlilik
50 ‘den Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İşyerleri İşyerleri
Aile Hekimi Sağlık Raporu

İşyeri Hekimi Sağlık Raporu Verebilir mi?

Yeni bir işe başlayacak olan kişiden istenilen evrakların arasında ilk sırada sağlık raporu yer alır. Kişinin çalışacağı işe sağlık açısından uygun olup olmadığı oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple başvuran kişi sağlık raporunu belirtilen iş yeri şartlarını karşılaması durumunda aile hekiminden alabilir. Aynı zamanda işyeri hekiminden de gerekli muayene yapıldıktan sonra sağlık raporu alınabilir. Aile hekimlerinde sağlık raporu verebilmek için istenilen ve aranan koşullar, aynı şekilde iş yeri hekimleri için de geçerlidir. Yani; çalışılacak olan iş az tehlikeli olmalı ve 50 kişiden az personel sayısına sahip olmalıdır. Bu iki durum iş yeri için doğru bir durum ise kişi sağlık raporunu dilerse aile hekiminden, dilerse de işyeri hekiminden alabilir.

Aile Hekimi Sağlık Raporu Verebilir mi? Veremez mi?

İşe Giriş Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

Bir iş yerinde çalışan ve bu iş yerinde çalışmaya yeni başlayacak tüm kişilerin işe giriş sağlık raporu olmak zorundadır. Sağlık konusunun oldukça hassas ve çok önemli bir konu olması sebebi ile kişinin işe sağlık açısından uygun olup olmadığı mutlaka bilinmelidir. Bu sebeple her iş yeri, işe giriş belgeleri arasında sağlık raporunu bulundurmalıdır.

Sağlık Raporunun Geçerli Olduğu Süre

Peki işe giriş sağlık raporu belirli bir süre mi geçerli oluyor? Eğer süresi varsa geçerlilik süresi ne kadardır ve ne zaman yenilemek gerekir? Evet, sağlık raporunun düzenli bir şekilde yenilenmesi gerekir. Çünkü çalışan personelin birkaç yıl içinde sağlık durumunun nasıl seyredeceğini kimse bilemez. Bu yüzden belirli aralıklarla tekrar sağlık kontrolünden geçilmesi ve “çalışması uygundur” şeklinde sağlık raporu alınması gerekir. Bu durumda kişinin çalıştığı iş yeri yine az tehlikeli olan bir iş ise ve 50 kişi altında personel sayısına sahip ise; çalışan personelin sağlık raporunu en az 5 yılda bir yenilemesi gerekir. Yani işe giriş için sağlık raporunun az tehlikeli iş yerlerinde geçerlilik süresi en az 5 yıldır.

Yapılacak olan işin bağlı olduğu sınıf, sağlık raporunun geçerlilik süresi için her zaman farklılık gösterir. Çok kalabalık ve çok yorucu işler için sağlık raporunun farklı zaman dilimlerinde ve düzenli bir şekilde yenilenmesi doğru olur. Bu yazıda 50 ‘den daha az çalışanı bulunan iş yerleri için açıklama yaptık. Fakat 50 ‘den daha fazla çalışanı olan ve daha tehlikeli sınıflarına giren işler için sağlık önlemleri daha da sıkı bir şekilde kontrol edilir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.