Yüksekte Çalışma Eğitimi (Güvenli Çalışma)

Belirli iş kollarında yerden tehlikeli sayılacak seviyede yükseklikte yapılacak işlerin sağlıklı ve güvenlikli şekilde teknik olarak yapılması için personele yüksekte çalışma eğitimi verilmektedir. Çalışılacak alana uygun şekilde planlanan eğitimlerimize fabrika, şantiye, bakın onarım tadilat, temizlik, telekomünikasyon, asansör, iskele ve çatı işlerinde çalışanlar katılmaktadır.

Teorik olarak verilecek eğitimlerimizin yanında esas önemli olan uygulamalı eğitim alanımızda verilecek eğitimdir. Çalışanları bireysel güvenliklerini sağlama amaçlı verilen pratik eğitimlerimiz iş verimliliği açısından da yüksek önem taşımaktadır.

Yüksekte Çalışma Güvenli
Yüksekte Çalışma Eğitimi
Yüksekte Çalışma Kaç Metre
Yüksekte Çalışma Kuralları

İş Güvenliği ile ilgili kanun ve yönetmeliklere göre alınacak önlemleri içeren eğitimlerimiz, çalışma alanına göre süre olarak farklılık göstermektedir. Hangi iş grubunda hangi koruyucu donanımların kullanılması gerektiği, kalite ve güvenlik kontrollerinin yapılması, acil durumlarda tahliye, kurtarma ve ilk yardım gibi mevzular yüksekte çalışma eğitimi kapsamında verilmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Konuları

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa uygun şekilde hazırlanan çalışmalarımızda yüksekte çalışma eğitimi konuları farklı eğiticiler tarafından anlatılmaktadır. Masa başında verilen bilgi ağırlıklı eğitimler ile uygulama sahasında verilen pratik içerikli eğitimlerimiz, bu kapsamda yapılan çalışmaların bir bütün halinde anlaşılmasını sağlamaktadır.

Çalışanların iş sağlığı ve güvenlikleriyle ilgili eğitim almaları ilgili mevzuatlarda madde olarak yer almaktadır. Verdiğimiz yüksekte çalışma eğitimi konuları;

  • Yükseklik ve ilgili kavramlar
  • Yüksekte çalışma kuralları
  • Düşmeye sebep olan etkenler
  • Düşmenin sebepleri
  • Düşme süresi
  • Yüksekte Çalışma esnasındaki riskler
  • Riskleri elemine etme yöntemleri
  • Bireysel korunma yöntemleri
  • Toplu korunma yöntemleri
  • Tehlikeli durumlar ve alınacak önlemler
  • İskeleler, kalıp sistemler, korkuluklar, merdivenler ve ankrajlar
  • Güvenlik işaretleri
  • Teknik malzeme ve koruyucu donanımlar
  • Yüksekte çalışma uygulamalı eğitim
  • Yüksekte çalışma eğitimi geçerlilik süresi

İş güvenliği alanında verilen tüm eğitimler gibi yüksekte çalışma eğitimi geçerlilik süresi de vardır. Herhangi bir iş kazasına mahal vermemek için eğitimlerin tekrar edilmesi ve bilgilerin tazelenmesi gerekmektedir.

Yüksekte Çalışma Tanımı
Yüksekte Çalışma Yönetmeliği 2018
Yüksekte Çalışma Uluslar Arası Standartlar
Yüksekte Çalışma Nedir?

Bu alanda verilen eğitimlere çalışanların bakış açısı genelde olumsuz olduğu için kanunen de bu eğitimlerin belirli bir sürede tekrarlanmasına karar verilmiştir. Eğitimsiz personel çalıştıranlara yönelik olarak verilen cezalar yaptırım olarak etkili olmaktadır.

Yüksekte çalışma eğitimi geçerlilik süresi 2 yıldır. Her iki yılda bir belirli süre tutan bu eğitimlere katılmak, başarıyla bitirmek ve sertifika almak gereklidir. Can sağlığı ve iş güvenliği açısından bu eğitimlere katılmak personel için hayati önem arz etmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Kaç Yıl Geçerli

Tehlikeli yüksekliklerde çalışanlara verilen yüksekte çalışma eğitimi kaç yıl geçerli, eğitim alan kişilerin ve işyerlerinin bilmesi, ayrıca takip etmesi gereken bir konudur. Belirli bir süre sonra tekrar alınan bu eğitimlerin periyodik olarak yinelenmesi gereklidir.

Yüksekte çalışma eğitimi kaç yıl geçerli sorusunun cevabı 2 yıldır. Eğitimler sonunda kazanılan yeterliliklerin beceri bazlı uygulamasında herhangi bir problem yaşanmaması için tekrar önemlidir.

Bu eğitimi iki farklı nitelikteki eğitimcilerimiz vermektedir. Sprat / Irata sertifikasyonuna sahip eğitmen ile iş güvenliği uzmanımız tarafından yüksekte çalışma eğitimi verilmektedir.

Yorumlar  

0 #4 ihsan 07-09-2020 07:07
General OSGB ile iletişime geçerseniz size yardımcı olunur.
Alıntı
+1 #3 İsa kılıç 05-09-2020 20:46
Dış cephe camcısıyım sertifika almak istiyorum ücret ne kadar acaba
Alıntı
+3 #2 General OSGB 04-02-2020 10:57
Merhaba İrem Hanım;

Evet GENERAL OSGB uygulamalı ve pratik eğitim sahamız mevcuttur.
İlginiz için Teşekkür ederiz.
Alıntı
+3 #1 İrem Azra 01-02-2020 20:21
Çok güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederizpeki siz de bu eğitimleri verecek uyguuygulama var mıdır?
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun