| General OSGB | Blog

Çalışanlar için Hijyen Eğitimi

Hijyen eğitimi işyerinize çalışan personeliniz için çok katkı sağlayan ve neticede işletmenizin güvenliği ve sağlığı için yarar sağlayan çok önemli eğitimler arasındadır. Çalışanlarınızın hijyen konusuna profesyonel bir bakış kazanmasına vesile olan bu eğitimler, uzmanlarımız tarafından son derece anlaşılır bir dille sunulmaktadır. Özellikle son zamanlarda gıda güvenliği çalıştaylarında gıda hijyenini sağlamak için çalışanların hijyen eğitimi almalarının önemine vurgu yapılmaktadır.

Çalışanlar için Hijyen Eğitimi - General OSGB

Gıda sektörü gerçekten de hatanın kabul edilmeyeceği, ihmalin sonuçlarının kitlesel rahatsızlıklara yol açabileceği, bu nedenle de hijyenin maksimum derecede önemli olduğu bir sektördür. Kullanılan malzemelerin hijyeninden çalışanların hijyenine ve bu konudaki bilgilerine kadar her detay önemlidir çünkü gıda üretimi, paketlemesi, taşıması ve tüketimi ile birlikte çok fazla kişiye ulaşmakta ve olası bir olumsuzluk sağlıklarını etkilemektedir.

Bu yüzden bu tip problemleri önlemek adına çalışanlar hijyen konusunda iyi bir performans göstermelidir. Yeterli eğitimle hatta sürekli eğitimlerle kişisel hijyen uygulamaları benimsetilmelidir. Gıda işleme kuruluşlarında çalışanların bu konuda diğer işletmelere kıyasla daha hassas olması beklenir.

İşyerinde Basit Hijyen Önlemleri

İşyerlerinde gıda güvenliği ile ilgili alınabilecek basit önlemler vardır. Örneğin hasta bir çalışanınızın işe gelmesinin önlenmesi, çalışanların gıdayla temiz ekipmanlar kullanarak temasa geçmesi gibi basit önlemler ilk akla gelenlerdir. Grip, ateş, ishal, kusma veya boğaz ağrısı gibi rahatsızlığı olan çalışanın gıda işleme tesislerinde izne ayrılması önemlidir. Ayrıca açık kesikleri, yaraları, el ve kollarda enfekte olabilecek rahatsızlığı bulunanları da gıda işinde rahatsızlığı  geçene kadar çalıştırmamak uygun olacaktır.

İşyerinde Basit Hijyen Önlemleri - General OSGB

Çalışanların hijyen eğitimi ile kazandıkları en önemli becerilerden biri de kişisel hijyendir. Hepimiz farkında olmadan kişisel temizliğimizi gün içine ihmal ediyor olabiliriz.  Bu eğitimlerle ihmal ettiğimiz noktaların farkında olmamız sağlanıyor. Gıda işleme veya sunma işletmelerinde çalışanların işe gelmeden önce duş alması, vücutlarını herhangi bir kesik veya yaraya karşı incelemesi, temiz ve yıkanmış elbiseler giymesi, sakal tıraşı olması, saçların bakımlı olması, tırnakların kesilmiş olması gibi normalde bireysel olan ancak gıda sektöründe kitleleri ilgilendiren önlemleri almak sağlıklı sonuçlara yardımcı olacaktır.

İş elbiselerin hijyeni de önemlidir. Dış kısmında zararlı mikroorganizmalar taşıyabilen iş elbiseleri yalnızca iş yerinde giyilmeli, sterilize edilmeli, kirlendiğinde değiştirilmelidir. Tuvalete iş elbisesi ile girmek çok kötü bir tercihtir. İşyerinde kullanılan tuvaletlere girmeden önce iş elbisesinin çıkarılması gerekir. Çıktıktan sonra ise kişisel hijyen sağlandıktan sonra tekrar iş elbisesi giyilmelidir.

Çalışanlar için Standart Hijyen Davranışları

Çalışanlar işyerlerinde bazı standart hijyen davranışlarına da önemle riayet etmelidir. Çalışanların elleri düzenli olarak yıkanmadığında bazıları patojenik olan çok sayıda mikroorganizma içerebilir. Bunlar gıdaya bulaşabilir, gıdaları tüketenlerin sağlığına zarar verebilir. Düzgün yapıldığında el yıkama normal hayatta da gıda çalışmalarında da hastalığın yayılmasını önleyen en etkili yoldur.

Çalışanlar için Standart Hijyen Davranışları - General OSGB

Ellerin bilekleri de kapsayacak şekilde sıcak suyla yıkanması gerekir. Antiseptik sabunlar kullanılmalıdır. Dezenfektanlar sabunlar yıkamadan sonra ek olarak kullanılabilir. Özellikle Covid-19 sürecinde uygulamanın bu şekilde yapılması önerilmektedir. En az 20-30 saniye sürecek kadar ellerinizi ovalamanız önemlidir. Bazı bakteriler sadece kısa bir sabunlama ve yıkama ile çıkmamaktadır. Ellerin tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulanması ve musluğun yine kağıt havlu ile tutularak kapatılması en sağlıklı yol olacaktır.

İşyerinde gıda işlemesi yaparken eldiven kullanımı vazgeçilmez olmalıdır. Elden çıkartılan eldivenin kesinlikle tekrar kullanılmaması gerekir. Saçların bağlanması, varsa takıların güvenli şekilde kullanılması önemlidir. Çalışanların yemek yedikleri veya sigara içtikleri alanların çalışma sahasında tamamen bağımsız olması gerekir. Yemeğe gidilirken ve dönüşünde ellerin yine aynı şekilde dezenfekte edilmesi sağlıklı olacaktır.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.