| General OSGB | Hizmetlerimiz

Mesleki Eğitim Belgelendirme

İş sahalarında çalışan milyonlarca kişinin sahip oldukları yeterlilikleri mesleki eğitim belgelendirme ile işyeri yetkililerine bilgilendirmesi önemlidir. Personelin uzmanlık alanına göre bir işte görevlendirilmesi, hem iş verimliliği açısından hem de iş sağlığı ve güvenliği açısından çok faydalı sonuçlar vermektedir.

Mesleklere gerekli olan kalifiye elemanların Milli Eğitim Bakanlığı ile iş çevresi arasında imzalanan protokoller gereği yeterli sürede yapılan kurslarla yetiştirilmesi söz konusudur. Yetişmiş elemanların sanayilerin çeşitli iş kollarında çalışmaları, işin gerektirdiği yeteneklere sahip olmasına bağlıdır.

Mesleki Eğitim Belgelendirme 2019
Mesleki Eğitim Belgelendirme Almamanın Cezası
Mesleki Eğitim Belgelendirme Hangi Meslekler?
Mesleki Eğitim Belgelendirme Hizmeti

Sanayi sektöründe dile getirilen en büyük problemlerden biri yetişmiş ara eleman sıkıntısıdır. Mühendis, tekniker veya yönetici bulmakta zorlanmayan iş çevresi, usta, kalfa ve çırak bulmakta zorlanmaktadır. İşte mesleki eğitim belgelendirme iş bulmada da önemli rol oynamaktadır. Bu eğitimleri alarak kendinize uygun alanlarda iş bulmak kolaylaşmaktadır.

Mesleki Eğitim Belgelendirme Nasıl Yapılır?

Bakanlığın koordinesinde çeşitli firmalarca yapılan mesleki eğitim belgelendirme sınavından önce iyi hazırlanmak gerekir. Mesleki eğitim sürecinden geçen bireylerin daha kolay edindiği bu belge, iş hayatında önemli bir geçiş noktası olmaktadır.

Mesleki Eğitim Belgelendirme Zorunluluğu
Mesleki Eğitim Belgelendirme Zorunluluğu 2019
Mesleki Eğitim Belgelendirme Kimlere Verilir?
Mesleki Eğitim Belgelendirme İstanbul

Daha önceden mesleki eğitim belgelendirme işlemini tamamlamış olan kişilerin iş ararken daha kolay iş buldukları görülmektedir. Personel niteliğini inceleyen işverenlerin mesleki eğitimi tamamlamış ve belge almaya hak kazanmış kişilere öncelik tanıdıkları bir gerçektir.

Mesleki Eğitim Belgelendirme Yetkisi

Mesleki eğitim belgelendirme yetkisi Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından başvuran ve uygun görülen şirketlere verilmektedir. Bu şirketler akreditasyon işlemlerinin ardından edindikleri Akreditasyon numarası ile MYK Yönetim Kurulu tarafından yetkilendirilmektedir.

Taraflar arasında yetkilendirme sözleşmesinin imzalanmasının ardından, belirlenen yeterliliklerde sınav yapması ve belgelendirme gerçekleştirmesi konusunda yetkilendirilmektedir. Merkezi Yeterlilik Kurumu standartları karşılayan firmalara belgelendirme yetkisi vermektedir.

Mesleki Eğitim Belgesi Zorunluluğu

Türk Standartları Enstitüsü ve Çalışma Bakanlığı koordineli bir şekilde meslekler üzerinde belirli standartlar oluşturarak bazı meslek gruplarına mesleki eğitim belgesi zorunluluğu getirmiştir. Bu zorunluluk kapsamında belirlenen meslekler listesinde sınava girip mesleki eğitim belgelendirmesi işlemini yapmak gerekmektedir.

Belirli bir sayı ile verilen mesleki belgelerin geçerli olup olmadığını belge numarası ile sorgulamayı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü’nün E-Yaygın modülünden gerçekleştirebilirsiniz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.