| General OSGB | Blog

İş Güvenliği Levhaları Nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliğinin temel kullanım işaretleri olan iş güvenliği levhaları nelerdir? Bu iş güvenliği levhaları nerelerde ve hangi amaçla kullanılmaktadır? Çalışma koşullarında çalışanların veya ziyaretçilerin tehlikeli bölgeleri anlamaları, hangi alanda nasıl bir korunma tedbirinin alınacağının bildirilmesi amacıyla kullanılan levhalar çeşitlidir.

Fabrikalar, hastaneler, işletmeler, devlet kurumları ve tüm işyerlerinde bu levhaların kullanılması, doğal afetlerden yangına veya iş kazalarına kadar birçok durumda gösterici rol oynamaktadır. Yön bulma, dikkat, güvenlik ve bilgi amacıyla kullanılan bu levhaları anlama ve yorumlamak da iş güvenliği uzmanları tarafından verilen eğitimler ile mümkün olmaktadır.

İş Güvenliği Talimat Ve Uyarı Panosu

İşyerlerinde karışıklık olmasını önlemek, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önüne geçmek konusunda yardımcı olan iş güvenliği levhaları, işyerlerinin doğal birer parçası gibi olmuştur. Karanlık ortamlarda fark edilebilmesi amacıyla elektrikli, fosforlu ve ışıklı şekilde monte edilmelidirler. Hayati önem taşıyacak durumlarda çalışanlara yol gösterici nitelikte olan bu levhaların periyodik olarak kontrol edilmesi, sağlıklı çalışmaları adına önemlidir.

İSG uyarı levhaları tehlikeli birimleri veya riskli alanları tanıtarak ziyaretçilerin ve diğer birimlerde çalışanların dikkatli olmasını sağlar. Elektrik ile ilgili uyarı levhaları etraftaki cihazlara dokunulmaması gerektiğini, o birimde yetkili olmayanların fazla vakit geçirmemesi gerektiğini ifade eder. Böylece herhangi bir dikkatsizliğin de önüne geçilmiş olur.

İş Güvenliği Talimat Ve Uyarı Levhaları

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları

İşyerlerinde çalışanların iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları konusunda bilgi sahibi olmaları gereklidir. İSG uzmanlarının eğitimlerde bu uyarı levhalarını ve anlamlarını anlatması önemlidir. Büyük işletmelerde kalabalık bir kitlenin çalıştığı ortamlarda, birimler arası geçişlerin olduğu mekanlarda, atölyelerde hangarlarda ve depolarda her çalışanın bu levhalara dikkat etmesi şarttır.

Özellikle kimyevi maddelerin depolandığı, nakledildiği veya işlendiği tesislerde iş güvenliği uyarı levhalarının önemi daha da artmaktadır. Herhangi bir dikkatsizliğin insan sağlığını yüksek oranda tehlikeye sokacağı, mal kaybına yol açacağı düşünülürse uyarı levhalarının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Yangın, deprem veya diğer büyük çaplı patlamalarda binalardan dışarı çıkmak için hayati şekilde rol oynayan uyarı levhaları can kaybını minimum oranda tutmaya da yaramaktadır. Ancak bu levhaların işlevsel olarak kullanılabilmesi için anlamlarının bilinmesi gerekir. İşte tam da burada iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin yani İSG uzmanlarının rolü başlamaktadır.

İşyerlerinin risk planlamasını ve değerlendirmesini yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işaret ve levhaların da yerinde kullanımı konusunda işyeri temsilcisi ile işbirliği yapmaktadır. Ardından çalışanlara verilen iş güvenliği ve işçi sağlığı eğitimindeki konu başlıklarından biri de uyarı levhalarının okunması ve anlamlandırılması olmaktadır. Böylece tüm personel işyerindeki uyarıcı levhaların kullanımı ve anlamı konusunda bilgilendirilmiş olur.

Güvenlik ve sağlık işaretleri levhaları

İşyerlerindeki güvenlik ve sağlık işaretleri levhaları her eğitim düzeyinden insanın anlayabileceği şekilde anlamlı olmalıdır. Kültürel ifadeler içermemeli, dünya standartlarında kullanılan simgeler uyarı levhalarının muhtevasını teşkil etmelidir.

Okuma yazma bilmeyen birinin bile anlayabileceği kadar basit ve görünebilir olmalıdır. Levhaların malzemesi kalite olarak üst düzey olmalı, nemden, sıcaktan veya soğuktan etkilenip silinmemeli, simgeleri kaybolmamalıdır. Karanlık ortamlarda da görünebilmeli, anlaşılabilmelidir.

İşyerlerinde en fazla kullanılan iş güvenliği levhaları nelerdir bakalım;

 • DİKKAT Delici ve Kesici
 • DİKKAT Uçuşan Parçalar
 • DİKKAT Çocukları Koruyun
 • DİKKAT Sıcak Yüzey
 • DİKKAT Kaygan Zemin
 • DİKKAT Tehlikeli Sıcaklık
 • DİKKAT Tehlike
 • DİKKAT Keskin Parçalar
 • DİKKAT Çalışma Var
 • DİKKAT Düşebilir Madde
 • DİKKAT Ultraviyole Işını
 • DİKKAT Yeni Boyanmıştır
 • DİKKAT İki cismin arasına sıkışmayınız

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.