| General OSGB | Blog

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ve Önemi

İş sağlığı ve güvenliği (ISG) nedir? sorusunun cevabı aslında çok açık. Bir iş yerinde oluşabilecek her türlü, işlerin işleyişi sırasında ortaya çıkabilecek iş kazalarına karşı alınan önlemler diyebiliriz. İşletmede çalışan personelin çeşitli sorunlar yüzünden oluşan ve sağlığa zarar verebilecek türde olan kazalardan korunabilmek adına alınan önlemler bütünüdür. Avrupa ‘da 1980 yılından itibaren ele alınan iş sağlığı ve güvenliği, 1989 yılında tam anlamı ile yürürlüğe girmiş olup, Türkiye’de ise 2012 yılında yürürlüğe girmiştir.

general osgb banner

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Nelerdir?

Bir işletmede çalışanların zarar görebileceği durumların belirlenip, kimsenin zarar görmemesini sağlamak için iş güvenliği uzmanları tarafından araştırmalar yapılır. Yani iş sağlığı ve güvenliği tam olarak; iş yerinde çalışanların sağlık durumlarını olumsuz etkileyebilecek durumları ve olumsuz çevre şartlarını ortadan kaldırmak ya da en az seviyeye indirgemek için araştırma ve çalışmalar yapan bölüm dalıdır.

Fabrikalarda İş Güvenliği Önerileri
İş Sağlığı ve Güvenliği Hayati Tehlike
İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ve Önemi (Gerekli Tedbirler)
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Nelerdir?
İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ve Önemi (Gerekli Tedbirler)
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Nelerdir?
İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ve Önemi
İşyerlerinde Gerekli Tedbirlerin Alınması

İş kazalarının önlenmesi, keşkek hastalıklarının oluşmaması için tüm çalışmaların yapılması, daha güvenli bir iş ortamı, çalışanların iş sırasında ilk yardım müdahalesinde bulunabilmek için, işletmede iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunmalıdır. İşletmelerde sağlık ve güvenlik bağlamında oluşabilecek risklere karşı koruyucu, önleyici ve düzeltici çalışmaların yapılabilmesi için iş güvenliği uzmanları tarafından incelenme ve araştırma yapılması gerekir. Tüm bu çalışmalar olası iş kazalarını önlemek, en aza indirebilmek ve hatta yok etmeye çalışmak içindir.

İşyerlerinde İş Güvenliği İçin Alınması Gerekli Tedbirler Nelerdir?

Bir iş yerinde, çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken birçok önlem ve tedbir bulunur. Alınacak olan bu önlemler yapılan işin tehlike değerine göre farklılıklar gösterebilir. Yani her işletmede kesinlikle şu ve şu kurallar uygulanacak diye bir bağlam mevcut değildir. Tam da bu noktada iş sağlığı ve güvenliği uzmanları devreye girer ve iş yerinde oluşabilecek her türlü kaza ve sağlık sorununu göz önünde bulundurur. Bu çalışmalar sonucunda da işletmeye eksik olan güvenlik önlemlerini bildirir. Peki iş güvenliği için alınabilecek diğer önlemler nelerdir? Öncelik tabi ki çalışanlar için alınacak güvenlik önlemleridir. Daha sonra ise iş yeri bölümleri için alınacak güvenlik önlemleri bulunur. Ayrıca iş ekipmanları için de alınacak güvenlik önlemleri bulunur. Yani en önemli 3 nokta; çalışan güvenliği, iş yeri bölümleri güvenliği ve iş ekipmanlarının güvenliğidir.

İşyerlerinde İş Güvenliği İçin Alınması Gerekli Tedbirler Nelerdir?

Fabrikalarda İş Güvenliği Önerileri

Fabrikalarda iş güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Öncelik her daim sağlık olduğu için sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının olması gereklidir. İş kazalarının önlenmesi ve iş güvenliğinin en üst seviyede olması fabrikalar için çok önem gösterilmesi gereken konulardır. Bu sebeple fabrikalarda kullanılacak olan makinelerin de sağlık ve güvenlik açısından çalışma koşullarına elverişli olması gerekir. Çalışan kişi tüm mesai saati boyunca aynı makine ve tezgahlarda görev alacağı için, bu iş ekipmanları daha fazla dikkat gerektirir. Elektrik konusu da inanılmaz önemli olan konular arasındadır. Çünkü ufacık bir aksaklık insan hayatına mâl olabilir. Bu yüzden fabrikalar ve işletmeler için düzenli olarak elektrik devrelerinin bakımlarının yapılması ve prizlerde kısa devre oluşmaması için gerekli önlemlerin alınması (topraklama yapılması) gereklidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hayati Tehlike

İş sağlığı ve güvenliği, hayati tehlike arz eden durumları belirlemek ve ortadan kaldırmak için uygulanan bir sistemdir. Çok eski yıllarda çalışırken yaralanan ya da hayatını kaybeden vatandaşlar, “iş kazası geçirdi” diyerek kaderine razı olmak durumunda bırakılıyordu. Artık günümüzde çok önemli ve hassas bir konu olarak yer alan iş sağlığı ve güvenliği, zorunluluk haline getirilmiş durumdadır.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.