| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Yüksekte Çalışmada İş Güvenliği Işığında Hareket Etmek

Yüksekte yapılan her çalışma tehlikeli ve riskli olmak zorunda değildir. Özellikle çatılarda yapılan işlerde, çalışanların yürüme yolları oluşturulurken yüksekten düşmeler konusunda iş kazası hesaba katılırken, iyi tasarlanmış ve bakımı yapılmış çatı yürüyüş yolu kazaları azaltabilir ve bina bakım personelini koruyabilir. Yüksekte çalışma türlerinden biri olduğu için güvenilir bir çatı yürüyüş yolu oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirici bir rehber hazırladık:

Yüksekte Çalışmada İş Güvenliği Işığında Hareket Etmek - General OSGB

Yüksekte Çalışmada Malzemelerinizi Dikkatlice Seçin

Aslında birçok çatı katı bina üzerindeki kırılgan ve kaygan yüzeylerden ibarettir. Çatı işleri yüksekte çalışma türlerinden biri olduğu için kullanılacak malzemenin seçimi hayati önem taşır. Kırılgan ve kaygan materyalin ağırlık kapasiteleri sınırlıdır. Dolayısıyla yürüme yolunda kullanacağınız malzeme, yüksek mukavemet-ağırlık oranıyla nispeten hafif olmalıdır. Ayrıca özellikle UV maruziyeti olmak üzere tüm hava koşullarının zorluklarına dayanabilmelidir.

Yüksekte Çalışmada Malzemelerinizi Dikkatlice Seçin - General OSGB

Yük Taşıma Kapasitesini Test Edin

Çatı katındaki yürüme yollarının yaya trafiğinin ağırlığını taşıması ve klimalar gibi büyük ünitelerin ağırlığını potansiyel olarak taşıması gerekir. Herhangi bir çatı yürüme yolu sistemi, uluslar arası olarak BS EN 516:2006 yönetmeliğinde yer alan yük taşıma gereksinimlerini karşılamalıdır. Teknik uzmanlar tarafından hangi malzemelerin ne kadar ağırlık taşıyabileceğinin ölçümü yapılmalıdır. Böylece iş esnasında problem yaşanmasının önüne geçilir.

Yük Taşıma Kapasitesini Test Edin - General OSGB

Güvenli Drenaj Sağlayın

Yüksekte çalışmada en riskli durumlardan biri de kayma ve düşmedir. Kaymalar ve takılmalar çatılarda meydana gelirse kolaylıkla yüksekten düşmeye dönüşebilir. Son katlarda nadiren kullanılan havuzlar veya su depoları düzenli şekilde denetlenmez ise ciddi bir tehlike haline gelebilir. Çalışanlar için tehlike olmasının yanı sıra zamanla çatıya da zarar verebilir.

Güvenli Drenaj Sağlayın - General OSGB

Izgaralar kullanarak veya çatı drenaj sisteminin geri kalanına giden oluk kanallar oluşturarak yürüüş yollarınızı, drenajı göz önünde bulundurarak tasarlayın.

Kereste Kullanmaktan Kaçının

Pek çok doğal özelliği nedeniyle çekici olsa da, ahşap kötü bir malzeme seçimidir. Bunun başlıca nedeni ahşabın ıslandığında ciddi bir kayma tehlikesine yol açabilmesidir. Yürüyüş yollarınızı kaymaz çözümleri göz önünde bulundurarak dizayn edin. Bu, sivri uçlu ve dokunsal yüzeylerin kullanılmasını veya kaygan yüzeylere kaymayı önleyici basamakların yerleştirilmesini içerebilir.

Kereste Kullanmaktan Kaçının - General OSGB

Ahşabın bakımı iyi yapılmazsa zayıflama ve çürüme potansiyeli de vardır. Düşük riskli bir denetim alanı olarak, ahşap yürüme yolları denetimler arasında potansiyel olarak bozulabilir ve personeli yaralanma tehlikesine maruz bırakabilir.

Bağlantıların Tavana Zarar Vermediğini Kontrol Edin

Çatıların en önemli nedenlerinden biri hassas tavanları ve binanın kendi çatısını korumaktır. Bu nedenler yürüme yolu montaj sistemini seçerken dikkatli olmalısınız. Çatıya zarar verirse, montaj ters etki yapar. Daha da önemlisi çatının su geçirmez özelliği sağlayan malzemesini tehlikeye atabilir.

Bağlantıların Tavana Zarar Vermediğini Kontrol Edin - General OSGB

İdeal olarak bir yürüyüş yolu, kaplamayı delmeden çatı profiline kenetlenmeyi mümkün kılmalıdır. Bu hem yürüme yolu hem de ilgili korkuluklar için geçerlidir. Bazı yürüyüş yolları, korkulukların yürüyüş yolunun ayrılmaz bir parçası olarak bağlanması için tasarlanmıştır. Bu önlem çatı sacının delinmesini önler. Yüksekte çalışma için de güvenli bir tedbir oluşturmuş olur.

Mantıklı Bir Kordon Oluşturun

Çatı yürüyüş yolları, kullanıcılar için net ve güvenli bir yol amacını taşımalıdır. Çatıdaki her şeye erişim sağlamanın yanı sıra yürüyüş yolları yokuşlara ve eğimli çatılara kolay erişim sağlar. Ayrıca çatının bütünlüğünü korumak için önemli olan kullanıcıları güvenli yolda çalışmaya teşvik eder.

Mantıklı Bir Kordon Oluşturun - General OSGB

Kullanıcıları olabildiğince çabuk gitmeleri gereken yere götüren bir rota planlayarak bütçeleri etkili bir şekilde yönetmeniz de mümkündür. Bu aynı zamanda insanların olması gerekenden daha uzun süre çatıda olmayacağı anlamına da gelmektedir. Biliniyor ki yüksekte çalışma konusunda ana ilkelerden biri yorgunluğa mahal verilmemesidir. Bakım ekiplerinin yukarıda daha az zaman geçirmesi daha az yorulacakları anlamına gelir.

Her Türlü Yüksekte Çalışmada Mevsimsel Bakımları İhmal Etmeyin

İster çatı olsun ister diğer yüksekte çalışma türleri olsun, ilgili ekipmanların ve çatıların mevsimsel bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor. Doğru malzemeler kullanmak bakımın minimum düzeyde olmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte bakım yapma zamanı geldiğinde mevsimsel etkileri dikkate almak gerekir. Bahar ayları, kış aylarının neden olabileceği herhangi bir zararı kontrol etmek için iyi bir zaman aralığıdır. Herhangi bir bariz kayma tehlikesi belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Hiçbir şeyin hasar görmediğinden emin olmak için yürüme yollarının durumunun değerlendirin.

Her Türlü Yüksekte Çalışmada Mevsimsel Bakımları İhmal Etmeyin - General OSGB

Soğuklar başlamadan önce her türlü büyük bakımın yapıldığından emin olun. Yürüyüş yollarını onarmak soğuk aylarda çok daha zordur. Kış aylarında acil bir durum olmadıkça çatıya çıkmamaya özen gösterin. Özellikle kötü hava koşullarından sonra çatının geri kalanıyla birlikte yürüyül yolunun bütünlüğünü kontrol ettiğinizden emin olun.

Yüksekte çalışma belirli ilkelere göre hareket edilmesini gerektiren bir çalışma türüdür. Tüm güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra risk oluşturacak durumlar elemine edilir. Böylece personelin güvenliği sağlanmış olur. Çoğu yüksekte çalışma türünde önlem alınmadığı için tehlikeler doğmaktadır. Bu yüzden iş güvenliği uzmanlarının eğitimlerine katılmak ve ilgili önlemleri almak için gönüllü olmak başarıya ulaşmak için gereklidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.