| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İnşaatta Sürüş ve Ağır Ekipman Güvenliği

Her işyerinin çalışma sahalarındaki ağır ekipmanları periyodik olarak incelemesi, ekipmanların arızalarını gidermesi ve düzenli şekilde bakımlarını yapması gerekir. İşyerinin mevcut iş güvenliği protokolünü yeniden değerlendirmek için muazzam zaman dilimleri vardır. Örneğin işletmenin daha az üretim yaptığı, daha az hizmet sunduğu dönemler gibi. Ancak işyeri sürekli faal halde ise yani yılın her ayı aynı şekilde retim yapmakta ise, o halde belirli dönemler belirlenip tüm ağır ekipmanların ve sürüş ile kullanılan araçların bakımlarının yapılması gerekir.

İnşaatta Sürüş ve Ağır Ekipman Güvenliği - General OSGB

İşyerinde güvenliği en üst düzeye çıkarmak ve hem çalışanların hem de misafirlerin yaralanma riskini en aza indirmek için neler yapabileceğimizi düşünmek önemlidir. Özellikle belirli dönemler sürüş güvenliğini test etmek için denetim amacıyla belirlenmelidir. Sadece otomobillere değil aynı zamanda şantiyelerde ve diğer yoğun emek gerektiren işyerlerinde (ağır makineler, kamyonlar ve diğer büyük araçlar dahil) kullanılan çeşitli araçlara da odaklanmak gerekir.

Şirketinizin ağır makineler ve araçlar için bir güvenlik planı olmalıdır ve bunun gerektirdiği tüm inisiyatifler alınmalıdır.

İnşaatta Ağır Makine ve Araçların İş Güvenliğine Uygun Olması

Günlük hayatta kullandığımız tüm yollar, okullar, evler, işyerleri ve her yer belirli bir inşaat sürecinden sonra bu hale gelmektedir. Sanayi devriminden bu yana toplumların bu kadar hızlı gelişmesi şaşırtıcı olsa da, şehirlerimizi inşa etmeye yardımcı olan inşaat işçilerinin de ülkedeki en tehlikeli çalışma koşullarından bazılarıyla karşı karşıya kalması da bir gerçektir.

Mimari projeleri inşa etmek için kullanılan ağır makineler çok güçlüdür ve bir kaza olduğunda ciddi zarar verme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle bir şantiyede çalışan herkesin buldozerler, vinçler, forkliftler ve daha farklı ağır ekipman parçalarını nasıl güvenli bir şekilde kullanacağının farkında olması önemlidir. Yolda ağır makine kullanan sürücüler ve diğer inşaat ekipmanlarını taşıyan kamyon sürücüleri için yol güvenliğinin vurgulanması gerekir.

İnşaatta Ağır Makine ve Araçların İş Güvenliğine Uygun Olması - General OSGB

İnşaat endüstrisi ülkemizde son yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve gelişmiştir. Neredeyse tüm büyükşehirlerimiz şantiyelere dönüşmüştür. Bu yüzden çalışmalarda gerekli güvenlik önlemlerini almanın önemi muazzam seviyededir. Hem çevre güvenlik önlemlerinin alınması hem de ekipman kullanımı konusunda eğitimli personelin görev yapması kaçınılmaz olmalıdır.

İnşaat işçilerinin yüksek riskli tehlike sınıfında çalıştığı görülüyor. Bu şantiyelerdeki iş kazalarının tedbirlerin yetersizliğinden meydana geldiği de biliniyor. Bu yüzden şantiyelerdeki ağır makine ve inşaat arası kaza riskini azalmak için çalışmalar yapılmalıdır. Doğru planlama, eğitim ve düzenli bakımlar ile çalışanlarınızın karşılaştığı riski en aza indirebilirsiniz.

İnşaat Şantiyelerinde Güvenli Sürüş

İnşaat şantiyelerinde güvenli sürüş için çalışan personelin tamamının iş güvenliği eğitiminden geçirilmesi gerekir. Ayrıca yalnızca eğitimli çalışanların ağır ekipmanı çalıştırmasına izin verilmelidir. Bu tür ekipmanların çalıştırılması konusunda eğitim almamış çalışanlar, ekipmanı başlatmayı ve durdurmayı dahi bilmiyor olabilirler.

Ekipmanlar çalışmadığı sürelerde uygun şekilde depolanmalıdır. Kantları örtülmeli, frenleri kilitli kalmalı ve güvenlik mandalarının aşağı doğru olmasına dikkat edilmelidir. Ağır ekipmanların düzenli olarak denetlenmesi çok önemlidir. Düzenli denetimler olmadan temeldeki basit sorunlar kolayca fark edilmeyebilir ve kazalara yola açabilir. Ve elbette çalışanların tamamının gerekli tüm güvenlik ekipmanları ile donatılmaları sağlanmalıdır.

İnşaat işçileri yalnızca iş başındayken risk altında değildir. Şantiyeler arasında seyahat etmek, ekipmanı taşımak da kendi başına tehlike oluşturabilir. Çünkü bu inşaat araçları diğer araçlarla birlikte kaza yapma riski altındadır.

İnşaat Şantiyelerinde Güvenli Sürüş - General OSGB

Önlenebilir bir kazaya neden olan ihmalkar bir sürücünün olasılığı her zaman ihtimal dahilinde olmalıdır. Bu yüzden inşaat araçlarını ve işçilerini yolda güvende tutmak için alınması gereken önlemler önem arz eder.

  • Güvenli takip mesafesinin korunması gerekir. Bu tüm sürücüler için önemlidir ancak ağır ekipman ve kamyon sürücüleri için daha da önemlidir. Bu tür ekipmanların yüksek miktardaki ağırlığı düşük hızlı çarpışmalarda bile ciddi hasar oluşturabilir. Güvenli mesafeye riayet edilmelidir böylece zamanında durabilir ve başka bir aracın arkasına çarpma riskini en aza indirebilirsiniz.
  • Arasın arkasını gözleyin. Büyük araçların ve ağır ekipman sürücülerinin sürekli olarak arkalarında neler olup bittiğinin farkında olmaları önemlidir. Bu araçlar genelde daha yavaş hareket ettiği için diğer araçların sabırsızlanıp onları geçmeye çalışması son derece görülen bir olaydır. Sürücüler dikiz aynalarını düzenli olarak kontrol etmeli ve dönüş sinyaller, fren lambaları ve farlar gibi uyarı sistemlerini kullanmalıdır.
  • Gidiş-dönüş yolunuzu planlayın. Bir trafik kazasına karışma riskinizi en aza indirmenin en iyi yolu, trafikten mümkün olduğunca kaçınmaktır. Ulaşım ve teslimat güzergahlarını trafiğin yoğun olduğu saatler dışında planlamak bir kazaya karışma riskinin çok daha az olduğu anlamına gelir. Bazı yollar bu konuda daha güvenli olabilir.

İnşaat işleriyle uğraşan şirketlerin neden iş güvenliği tedbirlerine riayet etmeleri ile ilgili çok çarpıcı bilgiler aktardık. Üstelik sektörün kalbinden bilgiler vererek. Bu yüzden iş güvenliği hizmeti asla ihmal edilmemesi gereken çok ciddi bir süreçtir. Bu süreçte rol alacak tüm uzmanların çalışanlar ile temas kurabilmesi, iş güvenliği kültürünün yerleşmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.