| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Nedir? Kurul Toplantısı Nasıl Yapılır?

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ilgili işyerlerinde iş kazalarının en aza indirgenmesi ve oluşabilecek cani mal kaybı durumların da önlenmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Peki iş sağlığı ve güvenliği kurulu nedir? Kurul toplantısı nasıl yapılır? Bu gibi sorular fazlasıyla sorulan sorula olup İSG tarafından da değerlendirilmektedir.

General OSGB Banner

İş sağlığı ve güvenliği kurulu işveren ve iş güvenliği uzmanları tarafındaki karşılıklı iletişimin daha iyi sağlanması için kurulan bir kuruldur. Buna göre değerlendirmelerin daha iyi yapılacağı, faaliyetlerin belli bir programa göre tabi tutulacağı, ortaya çıkabilecek problemlere çözüm olabileceği ve iş başarısının da yükseltilebileceği amaçlanmaktadır. İşverenler ile birlikte iş güvenliği uzmanları ve çalışanlar bu kurul toplantısına katılarak gerek görüşlerini dile getirebilir gerekse de yeni düzenlemelerden haberdar olabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Toplantısı - General OSGB

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Kurulması İçin Şartlar

İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından kurulacak kurul belli bir standarda ve şarta bağlıdır. İş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması için şartlar genel olarak şunlardır:

  • Asıl işveren alt kısımdaki işverenin çalışan işçi sayıları farklı farklı elli ve üzerindeyse alt işveren ve asıl işveren farklı farklı kurul kurabilir.
  • İSG faaliyetlerinin daha iyi yürütülmesi ve kurul tarafından alınan kararların da uygulanması noktasında koordinasyon işveren tarafından sağlanır.
  • Herhangi bir işyerinde yalnız asıl işverenin çalışan sayısı elli ve üzerindeyse bu konuda kurul asıl işverence kurulmaktadır.
  • Kurul oluşturma yetkisine sahip olmayan alt işveren, kurul tarafından alınmakta olan kararların uygulanmasıyla ilgili olarak koordinasyonun sağlanması için vekaleten yetkili bir temsilci atar.
  • Alt işveren tarafında çalışan sayısı elli ve üzerinde, asıl işveren kısmında ise çalışan sayısı ellinin altındaysa kurul alt işverence oluşturulmaktadır.
  • Asıl işveren ile birlikte alt işveren çalışan sayıları ayrı ayrı olarak ellinin altındaysa ayrıca toplam çalışan sayısı elliden fazla olduğu konularda koordinasyon asıl işveren tarafından gerçekleştirilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Nedir? Kurul Toplantısı Nasıl Yapılır? - General OSGB

İSG Kurul Eğitimi

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında oluşturulacak kurul için İSG kurul eğitimi de alınması gerekmektedir. İSG kurul eğitimi, işyerleri tarafından oluşturulacak kurulların daha iyi ve net biçimde oluşturulması için alınması gereken bir eğitimdir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Nedir? Kurul Toplantısı Nasıl Yapılır? - General OSGB

Buna göre iş güvenliği kurulları bahsettiğimiz üzere iş yerlerindeki kazaların en aza indirgenerek daha iyi bir çalışma ortamının elde edilmesi açısından son derece önemlidir. Eğitim süresi ise çalışanlarla birlikte kurul üyelerinin yetkinlik ve yeterliliklerine göre belirlenmektedir. Fakat gerçekleştirilen eğitim 6 ile 16 saat arasında olması da gerekiyor.

İSG kurul eğitimi alınarak işyerlerinde açılacak olan kurulların ne gibi düzende olması gerektiği de anlaşılır. Çalışan sayısı 50 ve üzerinde olan işyerlerinin bu kurullar ile birlikte daha da net kararlar alması sağlanmaktadır. Özellikle de çalışan sağlık ve can güvenliğinin gerçekleştirilmesi bu kurulla birlikte daha da iyi olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.