| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Eğitim Kurumlarınca Verilen Temel Eğitimin Durdurulması

Bilindiği gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında temel eğitim veren, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumları bulunmaktadır. Bu kurumlar yine Bakanlığın belirlediği müfredat çerçevesinde teorik ve uygulamalı olmak üzere eğitim programlarını, başvuran iş güvenliği uzmanı adaylarına vermektedir. Eğitimlerini tamamlayan uzman adayları daha sonra ÖSYM tarafından yapılan İSG uzmanlığı sınavına girerek yeterli puanı alma yarışı içinde olmaktadır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Son zamanlarda dünya genelinde baş gösteren Corona virüs nedeniyle, kalabalık grupların birlikte bulundukları tüm faaliyetler gibi eğitim kurumlarınca verilen İSG profesyoneli temel eğitim programlarının durdurulması yönünde karar alındığını görüyoruz. İş sağlığı ile ilgili alanda profesyonel şekilde hizmet veren İSG uzman adaylarının bu konuda belirli bir süre eğitim alamayacakları görülmektedir.

Eğitim Kurumlarınca Verilen İSG Profesyoneli Temel Eğitim Programlarının Durdurulması
İSG Profesyoneli Temel Eğitim Programlarının Durdurulması
Temel Eğitim Programlarının Durdurulması
Profesyoneli Temel Eğitim Programlarının Durdurulması
Kurumlarca Verilen İSG Profesyoneli Temel Eğitim Programlarının Durdurulması
OSGB Eğitim Programlarının Durdurulması
Verilen İSG Profesyoneli Temel Eğitim Programlarının Durdurulması
Eğitim Kurumlarınca Verilen İSG Profesyoneli Eğitim Programlarının Durdurulması

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi yani salgın olarak adlandırıldığı için ülkemizde de bir takım önlemler alınmaya başlanmıştır ve bu nedenle insanların birbirlerine bulaştırmalarının önüne geçmek için belirli bir süreliğine iş sağlığı ve güvenliği temel eğitimlerine de ara verilmek zorunda kalınmıştır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile eğitim vermekle yetkilendirilmiş eğitim kurumlarının eğitim faaliyetlerine ara vermesine karar verildiği için, Mayıs döneminde yapılan İSG sınavının tarihi ile ilgili de düzenleme yapılması beklenmektedir. Sadece İSG uzmanları için değil işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri için de aynı eğitim ertelemesi ve durdurulması söz konusudur.

İSG Temel Eğitimleri Ne Zaman Başlayacak?

Durdurulan İSG temel eğitimleri ne zaman başlayacak sorusu hakkında Sağlık Bakanlığının aldığı önlemlerin neticesine göre karar verilmesi beklenmektedir. Salgın hastalığın zirve noktasını görmesi ve ardından duraklamasını takiben kontrol altına alınmasından sonra hayatın normal akışının süreceği tahmin edilmektedir. Bu bağlamda İSG eğitimlerinin de ne zaman tekrar başlayacağı konusunda yetkili mercilerden açıklama beklenmektedir.

Çin’de baş gösteren bu virüsün son günlerde Wuhan kentinde kontrol altına alındığı haberlerinden sonra ortalama 3 aylık bir dönemin salgın hastalıkla mücadelede gözden çıkarılması gerektiği öngörülmektedir. Mart ayından itibaren ülkemizde de alınan tedbirler nedeniyle, önlemlerin etkisini göstermesinin ardından hızlı bir normalleşme sürecine girileceği muhakkaktır.

Bunun için herkesin alınan tedbirlere uyması, işyerlerinde İSG profesyonellerinin tedbir önerilerine riayet edilmesi son derece önemlidir. Yaş kriterine bakılmaksızın herkesin taşıyıcı olabileceği unutulmadan, özellikle iş hayatını sürdüren tüm çalışanların bu kapsamda alınan tedbirlere harfiyen uyması gerekmektedir.

Eğitim Kurumlarınca Verilen İSG Profesyoneli Temel Eğitim Programlarının Durdurulması

İSG Temel Eğitimleri Neden Durduruldu?

Rutin olarak devam eden İSG temel eğitimleri neden durduruldu konusunda yukarıdaki açıklamalara ek olarak söylemek gerekir ki; tamamen pandemi durumundan kaynaklanmaktadır. Üretim ve hizmet sektörünü etkilenmemesi adına, ekonomik sürdürülebilirlik ilkesinden hareketle genel bir engelleme bölümüne geçilmemesi umuduyla bu şekildeki eğitim iptalleri veya duraksamaları telafi edilebilecek niteliktedir.

Mayıs ayı sınavından önce eğitimlerin tekrar başlayacağı pek beklenmemektedir. Buna paralel olarak sınavın Mayıs ayındaki tarihten daha ileri bir tarihe ertelenmesi de beklenmektedir. Eğitimlerini tamamlayamayan ancak kayıtlarını önceden yaptırmış adayların eğitimlerini tamamlamalarını ardından sınavın uygulanmasının daha doğru olacağı düşünülmektedir.

Bakanlığımızın buna yönelik önlem alacağını, İSG hizmetlerinin önemli olduğu bilinciyle yeni profesyonellerin iş hayatına dahil edileceğini öngörmek gerekmektedir. Pandemi gibi salgın durumlarda iş hayatında çalışan kişilerin de sağlık problemi yaşamalarının önüne geçmek, taşıyıcı olarak hastalığı yaymasını önlemek adına işyeri hekimleri ile birlikte hareket eden İSG uzmanları ordusuna yenilerinin eklenmesine ihtiyaç vardır.

Çalışma hayatı ile ilgili çok önemli bir işlevi yerine getiren iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri, zor durumlarda fedakarlık yapmaktan kaçınmamakta ve görevlerini gereğini yerine getirmeye fazlasıyla çalışmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.