| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

Kesin bir dille belirtmek mümkün olmasa da iş sağlığı ve güvenliği maaşları belirli limitler aralığında verilmektedir. Bu konuda belirli bir standardizasyonun sağlanmamış olması, belirli aralıkların söz konusu olmasına neden olmaktadır. Tabi ki İSG uzmanlarının maaş aralıkları sınıflarına göre değişkenlik göstermektedir.

İş güvenliği uzmanlarının maaşları tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışma saatlerine göre de farklılık göstermektedir. Yıllar arasında da farklılık olduğu görülmektedir. Çok önemli bir görev ifa eden iş güvenliği uzmanlarının gelirlerinin de tehlike sınıfları ile doğru orantılı olduğu, çalışma şartlarının zorluğu ile birlikte arttığı tespit edilmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları (A-B-C Sınıfı)

Sınıfına göre iş güvenliği uzmanı bulmanın zorluğu da maaşları etkilemektedir. Sayısal verilere göre iş piyasasında C sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısının bir hayli fazla olduğu görülmektedir. Bunun sebebinin göreve ilk başlayan kişilerin bu sınıftan başlaması, B sınıfı için sınavı kazanmanın ve belirli süre çalışmanın gerekliliği gibi kriterlerin söz konusu olmasıdır. Veriler göz önüne alındığında sektörde görevlendirme oranlarına göre en fazla C sınıfı İSG uzmanı, ardından B sınıfı İSG uzmanı, en az da A sınıfı İSG uzmanı vardır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

Mesleğe yeni başlayanların C sınıfı olarak göreve başlamaları maaş olarak da taban maaş almalarına sebep olmaktadır. Hemen hemen her meslek grubunda olduğu gibi yeni başlayanların daha az maaş aldığı görülmektedir. C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının bir OSGB firmasında göreve başlayarak tecrübe sahibi olmasının ardından, ilgili sınavları geçerek üst sınıflara terfi etmesi gerekir. Belirli bir süreç gerektiren bu durumun ardından maaşları da yükselmektedir.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı, kesin bir dille ifade etmek mümkün olmasa da aralık verilerek belirtilebilir. Sektördeki bir C sınıfı İSG uzmanı yaklaşık olarak 2750 – 3750 TL arasında olmaktadır. Bu miktar OSGB firmalarına göre değişkenlik gösterebileceği gibi çalışma süreleri ile de doğrudan ilgili olmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı konusunda da belirli aralıklar mevzu bahis olmaktadır. 3500 – 5500 aralığında olan maaşlarda çalışma tipi, görev alınan OSGB firma sayısı gibi değişkenler belirleyicidir. B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için Bakanlığın yaptığı sınava girmek ve başarılı olmak gerekir. Ardından B sınıfı uzmanlık sertifikasına sahip olmanız ile birlikte yeni sözleşmeler için de şartlar oluşmuş olur.

Tehlike sınıflarına göre görevlendirilen uzmanların maaşları konusunda piyasada belirleyici bir unsurun olmadığını söylemek gerekir. Yani belirli standartlar oluşmamıştır. Bu konuda Bakanlığın bir tarifesinin olması rahatlatıcı etki yapacak ve uzmanların lehine bir durum yaratacaktır. Böylece İSG uzmanlarının sektördeki önemli misyonları da değer bulacaktır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

Türkiye’de sayısı az olduğu için değerli bir sınıf olarak hizmetlerini yerine getirmektedir. A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için önce B sınıfı uzmanlık sınavını geçmek, belirli bir süre çalışarak A sınıfı uzmanlık sınavını da başarıyla geçmek gerekmektedir. Bu şartları taşıyarak A sınıfa terfi eden tüm uzmanların sorumluluk alanları daha geniş olduğu için maaşları da daha yüksek olmaktadır.

Ayrıca yüksek tehlikeli sınıftaki işletmelerin İSG hizmetlerini yürütmeleri de A sınıfının maaşının yüksek olmasının başlıca sebebidir. Yüksek tehlikeli sınıftaki işyerlerinin eğitimleri, planları, yangından korunma çalışmaları, raporları ve sağlık taramaları daha zor olduğu için, maaşların yüksek olması gayet doğal karşılanmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği maaşları, yukarıda da belirttiğimiz gibi sınıfa ve çalışma sürelerine bağlı olmaktadır. Tehlike sınıfına göre maaşlar artmakta veya azalmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.