| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Gürültülü Ortamlarda Alınabilecek İş Güvenliği Tedbirleri

Her çalışma sahasının kendine özgü koşulları vardır. Bazı işyerleri oldukça sessiz olabilmekte bazıları ise orta seviyede gürültü içerebilmektedir. Özellikle ağır sanayi işlerinde ve çok tehlikeli işyerlerinde gürültülü makineler ve ekipmanlar insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. İş anında bile dikkati dağıtıp hata yapılmasına neden olabilecek bu tarz gürültüler ile baş etmek için alınabilecek iş güvenliği tedbirleri, hayat kurtarır. Çünkü çok gürültülü ortamlarda mesai arkadaşlarının sesi duyulmaz, tehlikeden korunmak için hassas davranılması gerekirken gürültünün şok edici özelliği nedeniyle hata yapılabilir.

Gürültülü Ortamlarda Alınabilecek İş Güvenliği Tedbirleri - General OSGB

İşyerinde yüksek sese maruz kalma işitmeyi etkileyebilir. Gürültü ne kadar yüksek olursa o kadar fazla hasara neden olabilir ve bazı durumlarda kalıcı işitme kaybı yaşanabilir. Gürültü değerlendirmesi yaparak belirlenen riskleri önlemek ve kontrol etmek için sorumlulukların yerine getirilmesi önemlidir. İş güvenliğinde gürültü ile baş etme yeteneği kazanılması için kullanılması gereken kişisel koruyucu donanımlar işe yaramaktadır. Elbette sessiz bir ortam kadar rahat çalışma imkanı tanımasa da yine de çalışanların sağlığını korumak açısından gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Daha fazla İş Sağlığı ve Güvenliği içeriği için hemen generalosgb.com/isg.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde İSG alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.

İşverenin kuruluşu ile ilgili çalışanlarının fikrini alacak bir danışma sistemi kurması önerilebilir. Özellikle çalışan sayısı 50’den az ise o işyerinde İSG kurulu olmayacağı için, çalışanların gürültü ile ilgili olarak işveren ulaşabilmesi önemlidir. Personel işyerindeki gürültü seviyeleri, diğer sağlık ve güvenlik sorunları ile ilgili endişelerini dile getirebilmelidir.

Gürültü Nedeniyle Yaşanılan Sağlık Sorunları

Belirli bir eşikten aşağısını ve yukarısını duyma yeteneği olmayan insanın, duyum eşiğindeki seslerden yüksek seviyeli olanlardan ise olumsuz etkilendiği birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Katıldığınız bir düğün organizasyonunda önünde oturmak zorunda kaldığınız ses sisteminin sizi nasıl sersemlettiğini ve bunalttığını hatırlarsınız. Bu yüzden işyerindeki bundan daha yüksek düzeydeki seslerin dikkatini dağıtabileceği ve işitme kaybına yol açabileceği tahmin edilebilir bir sonuçtur.

Gürültü Nedeniyle Yaşanılan Sağlık Sorunları - General OSGB

İş güvenliğinin en önemli hizmeti olan çalışanların sağlığını korumak yalnızca fiziksel sağlık ile sınırlı değildir. Aynı zamanda işçilerin ruhsal/mental sağlıklarını korumak da İSG’nin görevleri arasındadır. Güvenli ve sağlıklı koşullarda çalışması gereken işçilerin yüksek gürültüden korunması gerekir. Bunun için alınabilecek önlemleri de iş güvenliği uzmanları işverene iletmelidir.

Kesintisiz şekilde maruz kalınan yüksek düzeydeki gürültü insanın ruhsal durumunu etkiler. Dikkat dağınıklığından strese, tepkisel yavaşlıktan, psiko-motor becerilerin zayıflamasına kadar birçok açıdan olumsuz etkileri olan gürültüden korunmak için gerekli KKD temin edilmeli ve çalışana ücretsiz şekilde sunulmalıdır.

Gürültüye Karşı Alınabilecek İSG Tedbirleri Nelerdir?

İlgili mevzuatta işçilerin maruz kalabileceği yasal gürültü sınırları verilmiştir. Bu yasal sınırları aşmadan davranabilmek için yüksek düzeydeki gürültünün olduğu iş makineleri, inşaatlar, ağır endüstri tesisleri, fabrikalar ve imalathaneler gibi işyerleri şartları düzenlenmelidir. Yüksek gürültünün önlenmesi mümkün olmayabilir ancak bunun çalışanı etkilemesinin önüne geçilebilir. Burada profesyonel iş güvenliği uzmanları önemli rol oynar.

Gürültüye Karşı Alınabilecek İSG Tedbirleri Nelerdir? - General OSGB

İş makinelerinin eskimesi, bakım zamanının geçmesi veya arızasından dolayı yüksek gürültü yapmasının önüne gerekli önlemleri alınarak geçilmelidir. Diğer yandan yalıtım özelliği sağlayan malzemelerin makinelerin uygun yerlerine yerleştirilmesi düşünülebilir. Sürekli aynı gürültü düzeyine maruz kalan işçilerin vardiya sistemi düzenlenebilir. Daha az gürültüye maruz bırakılarak daha dikkatli ve sağlıklı olmaları sağlanabilir.

İş güvenliği ilkeleri gereğince gürültülü ortamlarda ve iş sahalarında bulunması ve çalışması gereken personelin kulak tıkayıcı ekipmanları kullanması gerekir. Bu tür ekipmanların işyeri tarafından temin edilerek işçilere verilmesi etik olarak uygundur. İş güvenliği uzmanları periyodik kontrollerde çalışanların bu tür kişisel koruyucu donanımları kullanıp kullanmadığını gözlemlemelidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.