İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir? (İş Güv. Kültürü)

İşyerlerinde bulunan tehlikeler ve kontrol planlamaların kısa bir ifade şekli olarak, gibi sağlık ve güvenlik risklerinin ortadan kaldırma çalışmaları olarak da nitelendirilebilecek ifade şekli iş sağlığı ve güvenliği demek doğru olacaktır.

is sagligi ve guvenligi nedir ne ise yarar

İş sağlığı ve iş güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için işveren veya işveren vekilinin, çalışanların İSG ekibinin kısacası tüm çalışanların katılımı zorunludur. Aksi halde iş güvenliği konusundan bahsetmek çok doğru olmayacaktır.

İş güvenliğinden bahsedebilmek için tüm işletmenin ortak hareketi ile birliktelik sağlanması gerekmektedir. Dolayısı ile iş güvenliği kültürü ile iş güvenliği kavramı gelişir ve gerçek manada güvenlik kültürü gelişir.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

İş sağlığı ve iş güvenliğine uyulması ve uygulanması ile iş kazaları, meslek hastalıkları, maddi hasarlı kazaların önüne geçmek veya tamamen ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Yapılan istatistiklere göre iş kazalarının %98’i önlenebilmektedir.

Is Sagligi Ve Guvenligi Istanbul
Is Sagligi Ve Guvenligi Nasil Olmalidir
Is Sagligi Ve Guvenligi Nedir
Is Sagligi Ve Guvenligi Nereden Yapilir

6331 nolu iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve bu kanuna  bağlı yönetmeliklere  dayandırılan ve kazaların ve meslek hastalıklarının tamamen ortadan kaldırılması amaçlanmış yada azaltılması için gerekli olan düzenlemeler yapılmıştır. Fakat kanun ile beraber çalışmayı gerektirecek olan iş güvenliği kültürünün gelişmesi ile anacak bu  konudan bahsedilebilir. Bu konuda yapılan çalışmalar ve istatistiksel bilgiler de bu yöndedir.

Unutulmamalıdır ki iş güvenliği kültürünün yaygınlaşması ve oluşması ile iş sağlığı ve iş güvenliğinden bahsetmek daha doğru olacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

General Osgb


Adres Bilgileri

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • Telefon: 0 212 438 75 58
  • Mobil: 0 545 485 90 72
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Güncel Haberler

Gelişmelerden kolayca haberdar olmak için E-Bültenimize kaydolun