| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

B Sınıfı İş Güvenliği Olma Hakkı Nasıl Elde Edilir?

İş güvenliği uzmanları A, B ve C sınıfına göre ayrılarak iş kollarını gerçekleştiren mesleki alandır. Buna göre B sınıfı iş güvenliği uzmanı olma hakkı nasıl elde edilir? sorusu da en çok sorulan sorular arasındadır. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı; az tehlikeli ya da tehlikeli sınıflarda yer alarak aktif iş faaliyetleri gerçekleştiren kişilerdir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin mutlaka az tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıflardan iş güvenliği eğitim sertifikasını almış olmaları gerekmektedir. Günümüzde ön lisans ya  da lisans eğitimi olarak verilen iş güvenliği eğitim programları bulunmaktadır. İş güvenliği eğitim programları kapsamında kişilerin aldıkları eğitim beraberinde kazandığı sertifikalar sektörde daha iyi iş yapmasını da sağlayacaktır.

B Sınıfı İş Güvenliği Olma Hakkı - General OSGB

Bununla birlikte yine lisans eğitim programı kapsamında mühendislik fakültesinden mezun olan kişiler de İSG eğitim sertifikası almaya hak kazanabilir. İSG eğitim sertifikasını çok tehlikeli ya da az tehlikeli sınıflarda alan kişiler B sınıfı iş güvenliği uzmanı olma hakkını da elde edebilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışabilir?

İş güvenliği uzmanı çeşitli iş yerlerinde faaliyet gösteren bir meslek türüdür. B sınıfı iş güvenliği uzmanı nerelerde çalışabilir sorusu yine en çok sorulan sorular arasındadır. Nitekim iş güvenliği uzmanları sınıflara göre tehlike derecesine göre ayrılmaktadır.

B Sınıfı İş Güvenliği Olma - General OSGB

B sınıfı da tehlikeli ya da az tehlikeli iş alanlarında faaliyete göstermekte olan bir iş güvenliği türüdür. İnşaat şantiyeleri, endüstriyel alanlar ve fabrikalar bu alanlarda gösterilebilecek yerlerdir. Sizler de B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak istiyorsanız bu alanlarda görev yapmayı göze alabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanları temel anlamda işyerindeki olabilecek iş kazalarını en aza indirgemeyi sağlayan, can ve mal kaybının da en az olmasını amaçlayan bir yapıdadır. Bu anlamda iş güvenliği uzmanları kendilerini sürekli olarak geliştirerek sektördeki yenilikleri ve değişiklikleri de göz önünde bulundurmalıdır.

B Sınıfı İş Güvenliği Olma Hakkı Nasıl Elde Edilir? - General OSGB

B Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının Alacağı Ücret

B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı da en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanları çeşitli özel işletmelerde ya da devlet kurumlarında görev alabilir. Başlangıç maaşı olarak genelde 3000 TL küsur maaş ile işe başlayan B sınıfı iş güvenliği maaşları 5000 TL'ye kadar da maaş alabilir. Çoğu zaman kişilerin mesleki deneyim ve bilgileri de ele alınarak tecrübesine göre maaşları daha da fazla artabilir. 7000 TL'ye kadar varan maaş skalası da yine bu meslekte mümkündür.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı genel olarak böyledir. B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin gerekli eğitimler ile birlikte sertifikalara da sahip olarak mutlaka iş hayatlarına da başlamaları gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.