| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

İş güvenliği uzmanı olabilmek için gerekli şartları taşımanız ve Bakanlık tarafından ÖSYM aracılığı ile yapılan sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun için de tüm İSG uzman adayları iş sağlığı ve güvenliği başvuruları ne zaman yapılacak diye takip etmeyi sürdürmektedir. 1. Dönem ve 2. Dönem şeklinde yılda iki kez yapılan bu sınavlara başvurular da belirli tarih aralıklarında olmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)

İş sağlığı ve güvenliği başvuruları için ÖSYM sitesini veya Çalışma Bakanlığının İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü web sitesini takip etmeniz iyi olacaktır. Bu iki sitede de aktive olan başvuru tarihleri yer almakta, başvuruların nasıl yapılacağı konusunda yol gösterici olan kılavuzlar yayınlanmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? (2020 Son Başvuru)
İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? (2020 Son Başvuru)
İSG 1 Dönem Sınavı Ne Zaman
İSG 2 Dönem Sınavı Ne Zaman
İSG 2 Dönem Sınavı ve Başvuruları
İSG 1 Dönem Sınavı ve Başvuruları Tarih
İSG 1 Dönem Sınavı ve Başvuruları
İş Sağlığı ve Güvenliği Dönem Sınavları Ne Zaman?

Türkiye’de birçok sınav merkezinde yapılan İSG uzmanlığı sınavının yanı sıra işyeri hekimliği ve diğer sağlık personeli sınavı da yapılmaktadır. Bu 3 branşa ait sınav başvuruları aynı tarihlerde yapılmaktadır.

Bilindiği gibi İSG uzmanlığı sınavı uzmanlık sertifikası için gerekli olan şartların en önemlilerinden birisidir. Birçok farklı branştan başvuru alınmakla birlikte tüm uzman adaylarının ortak yanı bu sınav olmaktadır. Her iki sınav arasında 6 ay zaman dilimi bulunmaktadır. 2020 yılı için sınav takviminde yer alan başvuru tarihleri ise 1. Dönem sınavı olarak 25 Mart ile 2 Nisan arasıdır. Sınavın yapılması düşünülen tarihi ise 16 Mayıs tarihidir. Başvurmakta geç kalanlar için ise 14 Nisan tarihinde başvuru ekranı 1 günlük olmak üzere açılacaktır.

16 Mayıs tarihinde yapılması düşünülen İSG 1. Dönem sınavının sonuçları ise 11 Haziran tarihinde açıklanacaktır. İş sağlığı ve güvenliği başvuruları ne zaman yapılacak, 1. Dönem sınavı ne zaman olacak diye merak edenlerin bu tarihlere dikkat etmesi gerekmektedir. Bu tarihler arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız mümkün olacaktır.

İSG 1. Dönem Sınavı Ne Zaman?

İş sağlığı ve güvenliği 1. Dönem sınavı 11 Mayıs 2020 tarihinde yapılacaktır. Sınav başvuru döneminde başvuruyu kaçırmamanız, belirtilen ücretleri ilgili bankalara yatırmanız önemlidir. Sınavdan 1 hafta önce sınav giriş belgenizi almanız gerekecektir. Ülkemizin belirli büyük illerinde yapılan bu sınava başvuru dönemleri her yıl bir birine yakın zamanda olmaktadır.

2020 yılı için belirttiğimiz bu sınav ve başvuru takvimine, gelecek yıllar için de yaklaşık tarihler baz alınarak dikkat edilmesi uygun olacaktır. 1. Dönem sınavı genelde Mayıs ayı içinde yapılmakta, sonuçları ise Haziran ayının ilk yarısında açıklanmaktadır. Alımlar ise ÖSYM’nin sonuçları açıklamasından sonra Çalışma Bakanlığı’nın tasarrufunda olmakta, İSG Katip modülüne nasıl işleneceği de bu kapsamda ele alınmaktadır.

İSG Uzmanlık sınavı uzmanlık sertifikası

İSG 2. Dönem Sınavı ve Başvuruları

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı 2. Dönem sınavı ise 2020 yılı baz alındığında 12 Aralık tarihinde yapılacaktır. Bu sınava başvuru tarihleri ise 23 Ekim ile 2 Kasım arasında düşünülmektedir. 2. Dönem sınavının sonuçlarının açıklanma tarihi ise yaklaşık olarak 7 Ocak 2021 olarak planlanmıştır.

Birinci Dönem ve İkinci Dönem sınavlarının başvuruları aynı sistem üzerinden yapılmaktadır. Sonuçlar ise sınavın uygulanmasından yaklaşık 30 gün sonra açıklanmaktadır. Bu zaman dilimlerinde iş güvenliği uzmanlarının herhangi bir yetkisi bulunmadığı için sınav sonuçlarını beklemekten başka şansları yoktur.

İlk kez İSG uzmanı olacak adayların yanı sıra sınıf yükseltmek için sınava giren adaylar da bulunmaktadır. Sınıf yükseltmek için sınava giren adayların kendi sınıflarında faaliyetlerine devam edebileceğini de söylemek gerekmektedir. Sınavda başarısız olan C sınıfı veya B sınıfı İSG uzmanların bu sınıfların gerektirdiği şartlarda çalışmalarına devam edebileceklerini belirtiyoruz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.