| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Türkiye'de ve Dünya'da İş Sağlığı ve Güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği ülkemizde olduğu kadar tüm dünya genelinde de yine fazlasıyla önem verilen ve ihtiyaç da duyulan meslek dalları arasında yer alıyor. Türkiye'de ve Dünya'da iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri, uygulamaları her geçen gün daha geniş alanlara yayılmakla birlikte bu alandaki personel ihtiyaçları da günden güne artmaktadır.

Özellikle de iş alanlarının çok fazla olmasıyla birlikte artan işçi ihtiyacı bu alandaki en büyük sebeplerden biridir. İnşaat, demir döküm, sanayi ve fabrika gibi iş sahalarının artış göstermesi çeşitli güvenlik önlemlerinin alınması için de kişileri arayışlara teşvik ettirmiştir.

Türkiye'de ve Dünya'da İş Sağlığı ve Güvenliği - General OSGB

Her geçen gün artan kat sayısı ve iş hacmi özellikle de inşaat sektörlerindeki tehlikeleri de artırmıştır. Buna göre işveren yetkililer ile birlikte iş sağlığı ve güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışanlar da sorumluluklar alarak çeşitli tehlikelere karşı en iyi önlemler de alınabilir.

Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Gelişimi

Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği gelişimi özellikle de son yıllarda fazlasıyla fazlasıyla artmıştır. 30 Haziran 2012 tarihine kadar çeşitli yönetmelikler uygulanmaktaydı. Bu tarih itibariyle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yayınlandı. Bu kanun hiçbir ayrım gözetmeksizin hemen her sektörü ve işi kendi kapsamına aldı. 6331 yasalı kanun çıkarılmadan önce ülke genelindeki işletmelerin hemen hepsinde İSG mevzuatları yoktu. 

Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Gelişimi - General OSGB

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla birlikte işletmeler tehlike sınıflarına göre kademeli olarak İSG hizmeti alma şartıyla karşı karşıya geldi. Çeşitli OSGB firmaları da kurularak yine bu alandaki faaliyetler daha geniş kapsamda ele alınmaya başlandı. Özellikle de işyerlerinin İSG mevzuatlarına uyumlu biçimde hareket etme zorunlulukları İSG kurallarının uygulanması noktasındaki yolu da fazlasıyla açmıştır.

Sadece faaliyetler kapsamında değil aynı zamanda bu alandaki eğitimler de artırılarak iş güvenliği uzmanlığı konusundaki yaptırımlar ve yatırımlar da artırılmıştır. Mühendislik fakültesi mezunu, iş güvenliği uzmanlığı bölümü mezunu kişilerin elde ettikleri sertifikalar ile birlikte bu alanda çalışma faaliyetlerini sürdürmesi de yine bu alandaki teşviklerin artmasına da sebep olmuştur. Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği gelişimi artmaya devam etmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.