| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Soğukta ve Karda Çalışanlar İçin İş Güvenliği Tedbirleri

general osgb banner

Bazı meslek dalları sıcak bir ofiste veya kısmen ısınan bir işyerinde icra edilirken, bazı meslek grupları ise açık havada çalışmayı gerektirir. Yazın sıcak günlerinin farklı riskleri bulunurken, kışın sert hava koşullarının etkisi ise daha zorlayıcı olabilmektedir. Soğukta ve karda çalışanlar için iş güvenliği tedbirleri önem arz eder. Hem vücut sıcaklığını korumak hem de yapılan işte herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için alınması gereken önlemler ve kullanılması gereken ekipmanlar bilinmelidir. Bu ekipmanlar iş güvenliğinin önemli bir öğesidir.

Soğukta ve Karda Çalışanlar İçin İş Güvenliği Tedbirleri - General OSGB

Marangozlar, demir doğramacılar, kanalizasyon bakım ekipleri, elektrik direklerine tırmanmak veya trafoları onarmak zorunda kalan teknisyenler gibi açık alanda yapılan faaliyetlerde risk altında olan birçok meslek dalı bulunuyor. Kullanılan çekiç, keski, bıçak, tornavida, ağır makineler soğuk havadan etkilenen eller için kullanımı zorlaşan aletler olabiliyor. Eski usul testere veya hızar makinesi kullananların çok geniş bir alanda çalışma yapmak zorunda kalmaları, o yerin ısınmasını da zorlaştırır.

Özelikle ağır makineleri sıfırın altındaki sıcaklıklarda taşıyorsanız ve uygun teçhizatı takmıyorsanız azalan el becerisi, uyuşma ve ağrı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bunlar keskin nesnelerle çalışırken sizi tehlikeye atabilecek semptomlardır. Büyük makineler genelde çok fazla yer kapladığı için işletmenin üstü açık veya kapalı olan bahçesine yerleştirildiği durumlar olmaktadır. Bu da bu makinelerle çalışan işçilerin dışarıda oldukça fazla zaman geçirmesine neden olur.

Soğuk Havalarda Kullanılabilecek Kişisel Koruyucu Donanımlar

Kişisel koruyucu donanımlar çalışanın sağlığını koruduğu gibi iş güvenliği açısından önem taşır. Soğuk havalarda en fazla kullanılan organ eller olduğu için çalışanların iş niteliğini engellemeyecek olan eldiven kullanması çok önemlidir. Sıcak, esnek ve koruyucu özellikli eldivenler el kıvraklığınızın soğuk nedeniyle kaybolmasını engeller. Soğuk şoku yaşamak istemiyorsanız, donma veya yaralanma riskini önlemek istiyorsanız iyi bir eldiven ile çalışmalısınız. Bu eldiven aynı zamanda telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı kullanmanıza izin vermelidir.

Soğuk Havalarda Kullanılabilecek Kişisel Koruyucu Donanımlar - General OSGB

İşyerinizden uzakta bir yerde açık havada çalışacaksanız bir sıcak içecek bardağına sahip olmanız önerilir. Vücudu ve elleri hızlı bir şekilde ısıtmanın en basit yollarından biri sıcak bir bardak sıvıyı yudumlamak veya tutmaktır. İçeriği ne olursa olsun sıcak bir içecek vücut ısısını korumanıza yardımcı olur. Termos özelliği olan yeni nesil kupa kapalı bardakları tercih edebilirsiniz.

Görmeyi etkilemeyen bir yüz maskesi soğukta çalışanlar için çok temel ama çoğu zaman gözden kaçan bir dış giyimdir. Doğru maskeler sadece soğuğu kesmekle kalmaz aynı zamanda solunum yollarınızın kurumasını önlemeye yardımcı olur. Soğuk ve kuru nefes almaktan kaynaklanan ağrı ve öksürüğü önlemek için idealdir.

Güvenilir bir hava durumu uygulaması işinize yarar. Telefonunuza güvenilir bir hava durumu uygulaması indirerek mevcut sıcaklığı ve rüzgarı ölçebilirsiniz. Normalde basit gibi görünen bu önlem hayat kurtarır. Sıfırın altındaki belirli sıcaklıklarda hipotermiye maruz kalmamak için hava sıcaklığını bilmenizde fayda var.

Buradaki risk seviyesi havanın ne kadar soğuk olduğuna, ne kadar soğuk hissettiğinize ve dışarıda ne kadar kalmayı planladığınıza göre değişecektir. Vücudun kolayca alışabileceği sıcaklıklarda bile esen bir rüzgar donma riskini beraberinde getirir.

Hayat Kurtarıcı Basit Önlemler

Size basit görünebilir ancak sizin veya çalışma arkadaşlarınızın birinin hipotermi veya donma biri şok semptomları yaşması durumunda bir acil durum kiti taşıyor olmanız uzuv kayıpları veya can kayıplarını önlemenizi sağlar. Bu acil durum kitinde yün bir battaniye, ilk yardım çantası ve su yer almalıdır. Özellikle şantiye çalışanlarının dışarıda geçireceği vakitlerde bu kitlerin yardım ekipleri gelene kadar hayat kurtardığı görülmektedir.

Hayat Kurtarıcı Basit Önlemler - General OSGB

Ayağınıza tam oturan botlar ayak kısmınızı sıcak tutacaktır. Aşırı soğuk ortamlarda çalışan kişilerin su geçirmeyen ve ısıtan botlar ile çalışması gerekir. Tehlikeli işlerde hangi tür ayakkabıların giyileceği standart olarak belirtilmektedir.

Soğukta ve karlı havalarda çalışanlar için iş güvenliği tedbirlerine uymak son derece önemlidir. Bu konuda iş güvenliği uzmanlarının işin türüne göre eğitimlerini şekillendirmesi gerekir. Özellikle soğuktan etkilenme konusunda yapılacak ilk yardım eğitimleri işyeri hekimi ile birlikte organize edilir. İşverenin çalışanlarının bu husustaki eğitimlere katılmasını sağlaması bir zorunluluktur. Çalışanların da işin riskini bilerek eğitimlerden istenileni alması hayat kurtaracaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.