| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı ne kadar maaş alır? özlük hakları nasıldır, A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanları arasında maaş farkı var mıdır? Bu tip soruları araştıran iş güvenliği uzmanları veya uzman adayları üniversite okumadan önce birçok kaynaktan cevap ararlar.

Esasında iş güvenliği teknikeri olarak mezun olan öğrenciler Çalışma Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olduklarında uzman sıfatı ile göreve başlayabilirler. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) bünyesinde görev alarak işletmelerde ve kamu kurum-kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmete başlayan uzmanlar mesai saatleri içerisinde hizmetlerini sürdürürler.

İşçi Sağlığı Ve iş güvenligi Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?
iş güvenliğii Uzmanı Maasları 2020
A B C Sınıfı iş Güvenliği Maaşları
A Sınıfı iş Güvenliği Maaşları

İş güvenliği uzmanlarının maaşları konusunda ise sözleşme yaptıkları OSGB firması ile nasıl anlaşacakları önemlidir. Sınıfına göre elbette maaş farklılıkları olacaktır ancak genel geçer olarak ülkemizin her yanında standart bir gelirden söz etmek mümkün olmamaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2020

İş güvenliği uzmanı maaşları 2020 yılı içinde artacaktır. Artış enflasyon oranında olacak ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri tarafından sağlanacaktır. Bilindiği gibi Çalışma Bakanlığı ülke genelinde standart bir hizmet sunumu ve veri akışı sağlamak için OSGB firmalarına yetki vermiştir. Bu firmalar işletmelerin, şirketlerin veya fabrikaların iş güvenliği ve işçi sağlığı generalosgb.com/isg.html hizmetini temin etmektedir.

İş güvenliği, işçi sağlığı, işyeri hekimliği generalosgb.com/isyeri-hekimligi.html gibi hizmet başlıklarında faaliyet gösteren OSGB firmalarında yeteri kadar iş güvenliği uzmanı istihdam edilmelidir. Her bir uzmanın çalışma şartları ve süreleri belirli olacağı için, hizmet sunulan işletme sayısına göre yeterli kadar iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık görevlisi bulunmak zorundadır.

Her bir uzmanın çalışma süreleri İş güvenliği ile ilgili yönetmeliklerde belirlendiği için, çalışma planı İSG Katip modülüne işlenir ve çerçevesi belirlenen programlara göre hatasız hizmet sunulur. Hatasız olması işyeri güvenliği ve iş kazaları açısından önem arz etmektedir.

b sinifi is guvenligi maaslari

A, B, C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

İlk olarak C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını almaya hak kazanan iş güvenliği uzmanları 3 sene çalıştıktan sonra B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için yeni bir sınava girmeye hak kazanırlar. A sınıfına yükselmek için ise B sınıfında en az 4 sene çalışmış olmak şartı aranmaktadır. Bunun takibi İSG Katip modülünden yapılmaktadır. Her çalışan iş güvenliği uzmanı İSG katip modülüne bilgi girişi yapmakta ve faaliyetlerini bu şekilde raporlamaktadır.

Peki C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ne kadardır? Belirli bir çalışma süresi bulunan ve bu sürenin tamamında aktif şekilde iş yapan bir C sınıfı iş güvenliği uzmanı çalışılan firmamaya göre değişiklik göstermektedir.

Yine aynı şekilde full time çalışan bir B sınıfı iş güvenliği uzmanı ise çalışılan firmaya göre değişiklik göstermektedir.Tam zamanlı çalışma şartı bu maaşı almak için gereklidir. Çalışma süreleri ilgili yönetmeliklerde belirtilmiştir.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı ne kadar maaş alır? C sınıfında 3 yıl, B sınıfında 4 yıl çalışarak A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavını başarıyla geçen bir uzmanın alacağı maaş ise çalışılan firmaya göre değişiklik göstermektedir. A sınıfındaki uzman sayısı yeterli olmadığı ve az bulunduğu için bu maaşı almaya hak kazanmaktadırlar.

Maaşlar arasındaki fark devlet kurumu olması veya büyük ölçekli bir işletmeye hizmet sunması gibi kriterlere göre değişebilmektedir. Devlet kurum ve kuruluşlarındaki iş güvenliği uzmanları genellikle ek bir ücret olmaksızın kendi personeli içinden olduğu için gelir konusunda devlet kurumlarının yüksek bir portföyü bulunmadığını söylemek gerekir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.