| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İşaret Sapancı Eğitiminde Kaldırma Ekipman ve Aksesuarları

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında işaretçi sapancı eğitimleri kişiler için sürekli olarak verilmektedir. Buna göre işaret sapancı eğitiminde kaldırma ekipman ve aksesuarları, kaldırma işlemi için imal ve dizayn edilen, sertifikalandırılan sabit ya da mobil ekipmanlar olarak bilinmektedir. Belirli şartlar ve yükler için dizayn edilmekte olup sertifika limitleri haricinde kullanılmamaktadır.

General OSGB Banner

İşaret sapancı eğitiminde kaldırma ekipman ve aksesuarları çeşitleri de şöyledir:

Vinçler ilk sırada yer alan ekipmanlar arasında gelmektedir. Montaj şantiyeleri kapsamınca en çok kullanılan kaldırma ekipmanlarıdır. Vinçler kendi aralarında çeşitlere de ayrılmaktadır. Buna göre sabit vinçler sadece kendi etrafında dönebilen çeşitli mekanik ya da inşaat yöntemler ile yer ya da taşıyıcı sistemlere sabitlenmiş olan vinç türüdür. Sabit vinçler için de en iyi örnek kule vinçlerdir. Bir diğer vinç türü ise teleskopik boomlu sabit vinçlerdir. 

Mobil vinçler ise kendi başlarına yerde tekerlekler üzerinde ya da ray kapsamında yürümekte olan, dizan koşullarına uygun biçimde yük de taşımakta olan vinç çeşitlerindendir. Mobil vinçler genellikle yük ile birlikte seyahat ettirilmezler. 

El aletleri de yine bir diğer en çok kullanılan ekipmanlar arasında gösterilmektedir. Genellikle vinçlerin çalışmadığı kısımlarda ya da vinçlerle birlikte hassasiyet kapsamında değerlendirilen montaj işlemleri için kullanılmaktadır. Standart çalışma verimlilikleri ise 10 tonun üzerine çıkmaz. 

Jaraskal, verilmekte olan zincir dişli sistemi ve kuvvet ile birlikte diğer dişli mekanizmalara iletilmektedir. Burada çalışma standartları ele alınarak yükseltilmekte olan kuvven yine zincir dişli mekanizma ile kaldırılacak yük kıvamına getirilir.

İşaret Sapancı Eğitiminde Kaldırma Ekipman ve Aksesuarları

Diğer kaldırma ekipmanları olarak ise forklift örnek verilebilir. Forklift, ön kapsamında yatay konuma ya da dikey yönde hareketli olacak biçimde çatalla birlikte yükleme ya da boşaltma yapan genellikle de transport işlerinde daha fazla kullanılmakta olan kaldırma ekipmanları arasında gösterilir.

Vinç monteli kamyonlar da yine ekipmanlar arasında yer alan bir alettir. Kaldırdıkları yükleri kendi üzerine koyarak transport da edebilen hidrolik sistem ile birlikte çalışan boomları olan taşıma ve kaldırma ekipmanları olarak değerlendirilir.

İşaret Sapancı Eğitimi Kaldırma Takımları

İşaret sapancı eğitimi kaldırma takımları olarak da yine kaldırma ekipmanıyla birlikte kaldırılacak ekipman arasındaki bağlantının kuvvet ya da şekil bağıyla birlikte oluşturulmasına izin veren malzemeler olarak değerlendirilir. Belli başlı yükler ya da şartlar için dizayn edilmekte olup sertifika limitleri haricinde kullanılmamaktadırlar.

İşaret Sapancı Eğitimi Kaldırma Takımları - General OSGB

Kaldırma takımlarının çeşitleri olarak ise sapanlar örnek verilebilir. Kaldırma ekipmanı ile kaldırılacak malzeme arasındaki bağlantının sağlanması için kullanılmaktadırlar.

Bir diğer örnek ekipmanlar ise kilitlerdir. Sapan ile birlikte malzeme ya da sapanla kaldırma ekipmanı bağlamındaki direkt bağlama yapılamıyorsa ya da uygun değilse kilitler kullanılarak bağlantı gerçekleştirilir.

İşaretçi sapancı eğitiminde kaldırma ekipman ve aksesuarları genel olarak ele alınarak iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki standartlar da yine yerine getirilmektedir. Buna göre özellikle de büyük şantiyelerde, özellikle de vinçlerin gerektirdiği şantiyelerde bu gibi durumlar ele alınarak sistemin tamamen gerçekleştirilmesi de sağlanabilir. Sizler de işveren olarak bu gibi dikkatleri baz alarak hem iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirmeleri gerçekleştirebilir hem de neticesinde kullanılması gereken tüm ekipmanları, aksesuarları da kullanarak sistemin daha iyi biçimde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi iş güvenliği uzmanlarıyla birlikte işverenler tarafından da ele alınması gerekmektedir. Sizler de bu gibi kriterleri fazlasıyla dikkate almalı ve neticesinde iyi bir sistem inşa etmelisiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.