| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Uzmanları Ne İş Yapar?

Tehlike sınıflarına göre görev yetki ve sorumluluk alanları farklı olan görevliler ile ilgili iş sağlığı ve iş güvenliği ne iş yapar? Sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu sebeple bu yazımızda bu konuları irdelemeyi amaçladık. Tüm detayları ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı hakkında merak ettikleriniz yazımızın devamın yer alıyor.

is sagligi ve is guvenligi ne is yapar istanbul

İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Ne İş Yapar? 

Hangi sektör olduğu fark etmeksizin hemen hemen birçok işletme iş sağlığı ve iş güvenliği görevlisi çalıştırmakla yükümlüdür. İş yeri az tehlikeli sınıfta yer alsa da tehlikesi çok olsa da devlet tarafından zorunlu kılınan bir takım kriterleri yerine getirmek zorundadır. Bu kriterlerin başında da en az bir adet olmak üzere görevli çalıştırmak gelmektedir. Buna göre iş sağlığı ve iş güvenliği ne iş yapar? Sorusu sorulduğunda verilecek cevap aslında oldukça basit olmakla birlikte, görevlinin yetki ve sorumluluklarını belirtmekte fayda bulunmaktadır.

  • Görev alınan iş yerinde ortamın, ekipmanların ve uygulamaların mevzuatta olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliğine uygunluğunu denetlemek,
  • İş yerinde oluşabilecek olası tehlikelerin tespiti,
  • Zehirleyici niteliklerde bulunan malzeme örnekleri üzerine numune elde etmek,
  • Çalışanların, iş yerinde tehlike oluşturacak çalışma koşullarına karşı korunmalarını sağlamak,
  • İş kazalarının sebeplerini bulmak ve geleceğe dair önlemler oluşturmak,
  • Gürültülü ortamlar için gürültü anketleri hazırlamak, çalışma ortamının havalandırma ve çalışma koşullarını sağlık kurallarına uygun programlama ile sürdürülebilirliğini sağlamak,
  • Acil durumlarda yapılması gerekli hususlar hakkında bilgi vermek,
  • Tehlike arz eden koşullar ve malzemeler için kontrol mekanizması geliştirerek iyileştirici bir sistem kurarak mühendis ve doktorlarla koordineli çalışma, işlerini iş sağlığı ve güvenliği yapar.

İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Teknikeri Nedir?

İş sağlığı ve iş güvenliği teknikeri nedir? Sorusunu soruyorsanız bu işe merak sarmış olabilirsiniz. Personelin, mülkün, çevre ve halkın tehlike yaşamasını önlemek için bulunduğu iş yerinde bir takım testler uygulayarak oluşabilecek tehlikeleri ölçme sorumluluğunda olan kişi iş güvenliği teknikeridir.

is sagligi ve is guvenligi ne is yapar

İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Teknikeri Mesleği Nedir? Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve iş güvenliği üzerine meslek edinme gayesi içerisinde olanların merak ettiği iş sağlığı ve iş güvenliği teknikeri mesleği nedir? Nasıl olunur? Gibi soruları yanıtlayarak yazımızın bu bölümünde sizleri aydınlatmaya çalışacağız. İş yerlerini oluşabilecek tehlikelere karşı tedbir almayı,  iş yerlerini sağlığa uygun olmayan koşullardan temizlemeyi, daha kaliteli çalışma alanları oluşturmayı ve tüm bunları bir plan sistemi çerçevesinde gerçekleştiren görevli mühendise bağlı çalışanların bu işi meslek olarak edinmeleridir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin iki yıllık önlisans programlarından iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmaları yeterli olmaktadır.

İş Sağlığı Ve İş Güvenliği İş İmkânları Nelerdir?

Birçok sektörde yaşanan ciddi iş kazaları sebebi ile iş sağlığı ve iş güvenliği mesleği günümüzün aranan ve istihdamının çok olduğu meslekleri arasında yerini almış durumdadır. Mühendis ve mimarlar ile teknikerler gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra aldıkları belgeler ile A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı işlerde çalışabilmektedirler. Peki, iş sağlığı ve iş güvenliği iş imkânları nelerdir? İş imkânı açısından zorlanmadan iş sahibi olunabilecek bu meslek sayesinde gerek özel sektör, gerek kamu sektörü olmak üzere iş yerlerinin tehlike sınıflarına göre çalışma şansı bulunmaktadır. Her bir tehlike sınıfının bir belgesi olup Asınıfı belgesi ile oldukça tehlikeli iş yerlerinde görev alarak yüksek kazançlar elde etmek de mümkün olmaktadır. Tehlike sınıflarına göre gelirlerin değişkenlik gösterdiği açık ve nettir. Çalışmak istediğiniz veya merakınızın olduğu sektörleri tercih etmek için öncelikte o sektörde çalışmak için sahip olmanız gereken sınıfın ne olduğunu bilmeniz doğru olacaktır. Bu şekilde iş istihdam şansınız da artacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.