| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

İşyerinde İSG Tekrar Eğitimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Tehlike sınıflarına göre kategori halinde listelenen işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri yapılmaktadır. Çalışanların iş güvenliği kültürüne uyum sağlamaları ve tedbirleri öğrenmeleri için düzenlenen eğitimlere herkes katılmak zorundadır. İşverenler de çalışanlarının İSG eğitimlerine katılması için uygun yerler düzenlemeleri, işyerinden farklı bir mekanda yapılacaksa araç tahsis etmeleri gerekmektedir. Yani çalışanların eğitim almasını hem takip etmeli hem de sağlamalıdır.

Daha fazla '' İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) '' içeriği için hemen iş sağlığı ve güvenliği bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde İş Sağlığı ve Güvenliği alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Az tehlikeli bir işyerinde iş sağlığı ve güvenliği tekrar eğitimleri kaç yılda bir yapılır, çalışanlar bu eğitimlere hangi şartlar altında katılır tarzında sorular için ilgili yönetmeliklerde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. İş güvenliği uzmanlarının alanlarıyla ilgili tüm prosedürü bilmeleri ve el altında mutlaka ilgili kanun ve mevzuatı tutmaları önemlidir. Hata kabul götürmeyen bir çalışma alanı olduğu için, tüm faaliyetler kanunlara uygun yapılmalıdır.

Tehlikeli Bir İşyerlerinde İSG Eğitimi Ne Zaman Tekrar Edilir?
Çok Tehlikeli Bir İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Tekrar Eğitimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?
Az Tehlikeli Bir İşyerlerinde İSG Eğitimleri
Az Tehlikeli Bir İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Tekrar Eğitimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?
Çok Tehlikeli Bir İşyerlerinde İSG Eğitimleri
Çok Tehlikeli Bir İşyerlerinde İSG Eğitimi Ne Zaman Tekrar Edilir?
Az Tehlikeli Bir İşyerlerinde İSG Eğitimi Ne Zaman Tekrar Edilir?
Tehlikeli Bir İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Tekrar Eğitimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Az tehlikeli işyerlerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri 3 yılda bir yapılmalıdır. Bu eğitimler bu yıl şartı olmak üzere 8 saat üzerinden verilir. İşe yeni başlayacak çalışanların da bu eğitimleri almaları sağlanır. Böylece hem çalışanın hem de işyerinin güvenliği için gerekli olan teorik eğitim şartı yerine getirilmiş olur.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG Eğitimleri

Az tehlikeli işyerlerinde İSG eğitimleri tehlike sınıfının düşük olmasına bakılmaksızın mutlaka yapılmalıdır. Bu işyerlerine görevlendirilen İSG uzmanlarının yerine getirmek zorunda olduğu görevlerden biri de bu eğitimler olduğu için, hem İSG uzmanı hem de işveren bu durumun takipçisi olmalı ve olası kaza ve meslek hastalıklarının önüne geçmek için ilk şartı yerine getirmelidir.

Çalışanlar 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanununda yer alan 17. maddeye göre iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almalıdır. Tüm çalışanlar işe başlamadan önce ilgili eğitimleri almalıdır. Ayrıca iş süreci boyunca herhangi bir ekipman değişikliği yaşanırsa İSG eğitimleri yenilenmelidir. Zira yeni ekipmanların, araçların ve makinelerin de kendine özgü alınması gereken güvenlik önlemleri olmaktadır.

Eski eğitim içerikleriyle yeni ekipmanlara karşı güven içinde çalışmak mümkün olmayacağı için, en sağlıklı durum eğitimlerin yenilenmesi olmalıdır. Peki herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığından sonra bu eğitimler tekrarlanır mı?

Evet, iş kazası yaşayan veya meslek hastalığına yakalanan çalışanların işe dönmeden önce ilgili kaza ve hastalığa ilişkin güvenlik önlemlerini alması elzemdir. Zira çalışan kaza geçirmişse, yeni kazalara karşı daha dikkatli olması, güvenlik önlemlerini alması ve ilgili eğitimleri alması yeniden kaza yaşaması ihtimalini oldukça azaltacaktır.

Tehlikeli İşyerlerinde İSG Eğitimleri

Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG eğitimi Ne Zaman Tekrar Verilir?

Az tehlikeli işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri üç durumda yeniden verilmektedir. Birincisi rutin olarak her 3 yılda bir düzenlenen eğitimler olmaktadır. Bu eğitimler çalışma planının içinde olan ve periyodik olarak her üç yılda bir kez sekiz saat olmak koşuluyla verilmektedir.

Çoğu çalışana gereksiz gibi görünse de bazen en ufak bir detayın can ve mal kaybına dönüştüğü gerçeği unutulmamalıdır. Bu yüzden tekrar eğitimlerinin kesinlikle ihmal edilmemesi ve tam zamanında verilmesi gerekmektedir.

Az tehlikeli işyerlerinde İSG eğitimlerinin tekrar verilmesine neden olan ikinci sebep ise çalışılan makine ve araçların değişmesi durumudur. Bu durumda çalışanlara yeni araçların çalışma prensipleri ve güvenlik önlemleri hakkında ciddi eğitimler verilir.

Az tehlikeli yerlerde çalışanlara verilecek tekrar eğitiminin gerekli olduğu üçüncü durum ise iş kazaları ve meslek hastalıklarıdır. Buna maruz kalan çalışanların kesinlikle yeniden eğitime alınması gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.