| General OSGB | İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

COVID19 Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumu

Tüm dünyada ve Türkiye'de yaşanan Koronavirüs nedeniyle bir sürü şirket evden veya uzaktan çalışma sistemine geçti. Çalışanlar her nerede olursa olsun işveren İş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu tutulmuştur. Çünkü İş Kanunu'na göre, işçi nerede çalışıyorsa İşverenin işçiler için sorumluluğu devam eder. Örneğin evden yada uzaktan çalışma sistemine geçmiş bir işçi bulunduğu yerde kaza geçirirse bu İşverenin sorumluluğundadır. 

İşverenin Gerekli Her Türlü Önlemi Alma Ve Eğitim-Bilgilendirme Yükümlülüğü

İşveren İş Kanunu'nun ilgili maddesinde belirtildiği üzere iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bütün önlemleri almakla yükümlüdür ve bu konuda uzaktan çalışan işçilerine ayrım göstermemelidir. Bu sebeple İş Kanunu'na göre İşverenin Yükümlülüğü uzaktan çalışan işçiler de dahil olmak üzere uygulanır. Bu yüzden her türlü önlem eşit haklar çerçevesinde alınmalıdır. Uzaktan çalışan işçinin sağlık durumu hakkında bilgi almak pek mümkün olmayabilir. İşveren uzaktan çalışan işçisinden sağlık kontrollerini yaptırmasını isteyebilir. 

Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşverenin İsg Yükümlülüğü
Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşverenin İsg
Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumu
Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşveren
Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma
Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşverenin İsg
Covid 19 Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşverenin İsg Yükümlülüğü
Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşverenin İsg Yükümlülüğü

İşverenin Aldığı Önlemler

İşçilerin tamamına evden de çalışsa uzaktan da çalışsa eğitim ve bilgilendirme metinleri verilmelidir. İşyerinde çalışmamasının kendi sağlığı için önemli olduğu vurgulanarak evden veya uzaktan işçilere bildirilmelidir. 

Covid-19 tıbbi adıyla bilinen bu pandemik virüs nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan önerilere dikkat edilerek İşveren tarafından sürekli ve düzenli bir şekilde eğitim bilgilerinin verilmesi ve çalışanların verilen eğitimi takip etmesi sağlanmalı. 

Evden çalışan işçilerin gün içerisinde mola vermeye dikkat etmeleri gerekmekte olup gerekli tedbirleri alması sağlanmalı. İşçinin düzenli sağlık kontrolleri yaptırması zorunlu olup işverene teslim etmelidir. 

Evden veya uzaktan çalışan işçiler Çalışma süreleri boyunca hijyen kurallarına dikkat etmeli ve gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. Solunum sıkıntısı çeken kişiler için izolasyon sağlanmalı ve bu kişiler burada tutulmalı. 

Kapalı alanlarda otururken aradaki mesafeye dikkat edilmeli ve aradaki mesafenin en az 2 metre olması sağlanmalı. Evden ya da uzaktan çalışan kişiler bulundukları ortamda havalandırma yapmalıdır. 

İşçilerin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sosyal izolasyonun işçiler açısından önemini  vurgulayan uzmanlar salgının yayılmaması için birkaç kurala dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Günümüzde birçok şirket bu dönemde evden veya uzaktan çalışmayı tercih ediyor. Evden veya uzaktan çalışsa da çalışmasa da İşçinin bulunduğu ortamda bazı şeylere dikkat etmesi gerekiyor. Böylece Koronavirüs bulaşma ihtimali en aza indirgenmiş oluyor. İş Kanunu ilgili maddesi gereğince İşveren tarafından işçiler iş sağlığı ve güvenliği açısından bu hususta alınacak bütün önlemlerin sağlanmasıyla yükümlüdür. Yine İş Kanunu'nun maddesine göre İşçilerin diğer İşçilerin sağlığını tehlikeye atmaması ile yükümlü olduğunu özellikle vurgulamıştır. Bu nedenle işçiler Çalışma ortamında bazı kural ve hususlara dikkat etmek zorundadır. 

Koronavirüs Nedeniyle Evden/Uzaktan Çalışma Durumunda İşverenin İsg Yükümlülüğü

Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  • İlk olarak sosyal mesafeye dikkat edilmeli arada en az 1 metre boşluk sağlanmalı.
  • Fiziksel temastan kaçınılmalı.
  • Çalışma ortamı her bugün steril bir şekilde dezenfekte edilmeli.
  • Ortak kullanım alanlarına dokunulduğunda eller su ve sabun ile yıkanarak dezenfekte edilmeli ve temizlendikten sonra kurulanması sağlanmalı.
  • İşyerinde ortak çalışma var ise ortamın kalabalık olmamasına dikkat edilmeli.
  • Tek kullanımlık dezenfekte edecek ürünleri her an ellerinin altında bulundurulmalı.
  • Çalışma ortamının hava alması sağlanmalı.
  • Koronavirüs belirtisi olan çalışanların zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşlarına bildirimi yapılmalı ve bu çalışanların durumu düzelmeden iş yerine gelmemesi yani istirahat etmesi sağlanmalıdır.

Dışarıda çalışan işçiler mesai bitip eve geldiklerinde çamaşırlarını değiştirmeli ve mikroplardan arınması sağlanmalıdır. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.