| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlığı Aşamaları

İş güvenliği uzmanlığı alanı ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Özellikle de tehlikeli iş kollarında bu meslek dalına fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. İş güvenliği uzmanı olabilmek için çeşitli aşamalardan da geçmek gerekiyor. Buna göre iş güvenliği uzmanlığı aşamaları kapsamınca kişiler başarılı ilerleyişini sürdürdükten sonra iş güvenliği uzmanlığı sertifikası alabilir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Aşamaları - General OSGB

İş güvenliği uzmanlığı aşamalarını genel anlamda 3 kısma ayırmak mümkündür:

  • İş güvenliği uzmanı eğitimleri,
  • İş güvenliği uzmanı sınavları,
  • İş güvenliği eğitim sertifikası

Lisans ya da ön lisans bölümleri kapsamınca mühendislik bölümlerinden mezun, iş güvenliği uzmanı bölümlerinden mezun olan kişiler iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilir. Bunun yanı sıra iş güvenliği uzmanı olmak için de eğitimlere çeşitli OSGB firmaları ya da kurumları tarafından katılım gösterilebilir. İş güvenliği eğitimlerine katıldıktan sonra sınavlara girerek kişiler başarılı sonuçlar aldığı taktirde iş güvenliği uzmanlığı sertifikası da alabilir. Sertifika ya da belgeyi alan kişilerin iş sahasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışması da mümkün hale gelmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Aşamaları 2020 - General OSGB

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? 2020

Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? sorusu da yine fazlasıyla sorulan sorulardandır. Ülkemizde en fazla ihtiyaç duyulan meslekler arasında iş güvenliği uzmanları da yer almaktadır. Nitekim özellikle inşaat sektörü, sanayi sektörü, endüstriyel sektörler ve buna bağlı daha birçok sektörde risk analizlerinin çok doğru ve profesyonelce ele alınması için kişilerin mutlaka iş güvenliği uzmanlarına danışması ve onları da iş sürecine dahil etmesi gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Aşamaları İstanbul - General OSGB

İş güvenliği uzmanı olabilecek kişiler mühendislik fakültesi mezunu, iş güvenliği uzmanı bölümü mezunu olmaları gerekir. Buna göre özellikle de eğitimini almış ve sınavlarında başarıyla geçmiş kişilerin iş güvenliği uzmanı olma ihtimalleri çok daha yüksektir. Bu kapsamda iş güvenliği uzmanlarının fazlasıyla eğitim görmüş kişiler tarafından tercih edilmesi de önemlidir.

İş güvenliği uzmanlığı aşamaları kapsamında kişiler eğitimlere girebilir, sınavlarda başarılı olabilir ve neticesinde de eğitim sertifikalarını alarak iş güvenliği uzmanı olarak işe başlayabilir. Bu kişilerin seçilmesindeki en büyük sebep ise bu işin eğitimini profesyonelce almış ve neticesinde teknik terimlere de hakim olmalarıdır.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.