| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Tehlikeli Sınıfta Çalışabilir mi?

6331 Sayılı İş Güvenliği Kanununa göre işyerleri belirli tehlike sınıflarına göre sınıflandırılmışlardır. Bu tehlike sınıflarına uygun iş güvenliği uzmanları görev alarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işlemleri yürütmektedirler. Her tehlike sınıfının uzmanı olarak görevlendirilen uzmanlar kendi sınıfları çerçevesinde hizmetlerden sorumludurlar.

general osgb banner

Ancak sektördeki A ve B sınıf uzman sayısı o kadar az ki; çoğu zaman işyeri temsilcileri kendi tehlike sınıflarına uygun iş güvenliği uzmanı bulamadıkları zaman C sınıfı iş güvenliği uzmanı tehlikeli sınıfta çalışabilir mi sorusuna cevap arayarak İSG hizmetini karşılamaya çalışırlar.

Kanun ve yönetmeliklerde belirtilen sınırlara göre 2020 yılı için de geçerli olacak şekilde A sınıf iş güvenliği uzmanları çok tehlikeli sınıftaki işletmelere bakabilmektedirler. B sınıfı iş güvenliği uzmanları ise tehlikeli sınıftaki işletmelerden sorumlu olabilmektedir. C sınıfı iş güvenliği uzmanları ise sadece az tehlikeli sınıftaki işletmelere bakabilmektedir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Tehlikeli sınıfta Çalışabilir mi?
İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst sınıfa Bakması 2020
İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması Uzatılacak mı?
İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Görev Yapabilmelerine İlişkn Süre

Dolayısıyla C sınıfı bir İSG uzmanı çok tehlikeli işletmenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütemez, çalışanları İSG eğitiminden sorumlu olamaz ve İSG Katip modülü üzerinden raporlama yapamaz. Bilindiği gibi İSG Katip modülü Bakanlık tarafından oluşturulan OSGB firmaları ile İSG uzmanları arasında iş sözleşmesinin girildiği bir sistemdir. Bu sistem içerisinde İSG uzmanlarının yetki sınırları da görülmektedir.

İşletmenin tehlike sınıfına göre C sınıfı bir iş güvenliği uzmanının bakıp bakamayacağı İSG Katip modülü üzerinden imzalanacak sözleşmeye bağlıdır. İSG Katip modülü 2020 tarihi itibariyle B sınıfı iş güvenliği uzmanlarına çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinden eğitim verme yetkisi tanımıştır. C sınıfı iş güvenliği uzmanına ise tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde eğitim verme yetkisi tanımıştır.

C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma durumu 2020

C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma durumu 2020 yılında da devam edecek. Süre sınırlaması ile ilgili güncel bir değişiklik yaşanmadığı sürece mevcut durum bu şekilde. Aynı şekilde B sınıfı uzmanların da Çok tehlikeli işyerlerine bakma durumu sınırlı süreli olsa da geçerliliğini koruyor.

Çalışma Bakanlığının politikaları gereği her işyerinin iş güvenliği hizmeti alma ve İSG ilkelerine uyma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk gereği işletmelerin tehlike sınıflarına göre İSG uzmanı aradıklarını görüyoruz ancak çok tehlikeli sınıflar için A sınıfı İSG uzmanı bulmak çok zor olduğu için Bakanlığın da onayıyla B sınıfı İSG uzmanları çok tehlikeli sınıflara bakabilme yetkisine sahip olmuştur. Ancak bu durumun İSG Katip modülü üzerinden işletmeyle uzman arasında sözleşmeye bağlanması gereklidir.

İş güvenliği uzmanları kendi sınıflarından daha üstteki tehlike sınıfına bakabilir mi?

Peki genel anlamda iş güvenliği uzmanları kendi sınıflarından daha üstteki tehlike sınıfına bakabilir mi? Yukarıda da açıkladığımız gibi iş güvenliği uzmanları işyeri temsilcisi ile İSG Katip modülünde imzaladıkları sözleşmede anlaşma sağlarlar ise kendi sınıflarından daha üstteki tehlike sınıflarına bakabilmektedirler.

Bunu sağlayan yasal dayanaklar da mevcut. Bu düzenlemeler ile işyerlerinin tehlike sınıflarına göre iş güvenliği uzmanı bulunamadığı durumlarda veya bir işletmenin birden fazla tehlike sınıfındaki işyerleri olduğu zaman anlaşma sağladıkları iş güvenliği uzmanı kendi sınıfından daha yukarıdaki tehlike sınıfına ait işyerinde de eğitim verebilmekte ve iş sağlığı-güvenliği hizmeti verebilmektedir.

İş güvenliği uzmanları daima kendilerini geliştirmeli ve mevzuatın öngördüğü süre çalışarak bir üstteki İSG uzmanlığı için sınavlara girmelidir. Böylelikle hitap ettikler kitle artacak ve gelirlerde bununla doğru orantılı şekilde yükselecektir. A sınıf iş güvenliği uzmanlarının sektörlerinde daha çok kazandıkları bilinen bir gerçektir.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.