| General OSGB | Blog

İş Güvenliği Uzmanı, İşveren Vekili midir?

İş güvenliği uzmanı işveren vekili midir konusu çokça merak edilen konular arasındadır. İşverenin çalışanlara karşı belirli sorumlulukları vardır ve bu ilgili kanunlar ile çerçeve halinde belirlenmiştir. Çalışanların da aynı şekilde belirli kanunlar ile işverene ve işyerine karşı hakları ve yükümlülükleri vardır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

İşverenin çalışanlara karşı ve işyeriyle ilgili görevlerini yerine getirmek üzere bazen yetki devri yaptığı durumlar olur. Bu gibi durumlarda işverenin vekili olarak hareket eden çeşitli birimler veya kişiler olabilir. İşyerinin güvenliği ve çalışanların sağlığı ile ilgili işlemleri yürüten iş sağlığı ve güvenliği uzmanı da işverenin çalışanlara karşı İSG hizmetlerinin yürütülmesi anlamında vekili olara kabul edilir.

İSG işveren ilişkisi
İSG işveren ilişkisi Nasıldır?
İSG işveren ilişkisi Nasıl Olmalıdır?
iş Güvenliği Uzmanları işveren Vekili Olabilir Mi?
İSG Uzmanı Vekalet Durumu
İSG Uzmanı Vekalet Durumu Nasıl Olmalıdır?
iş Sağlığı Güvenliği işveren Vekili Yetki Ve Sorumlulukları
Is Sagligi Guvenligi Isveren Vekili

Bu vekalet geniş anlamda işverenin tüm işlemleri için geçerli olan veya işyerinin tüm yasal işlemlerini yürütmek adına kabul edilen bir yetki devri olarak kabul edilmemelidir. Bu vekillik çalışanların iş sağlığı ve güvenliği başlığındaki sorumluluklarını takip ve eğitimleri içeren bir çalışmadır.

İŞ güvenliği uzmanı bir işyerinin İSG hizmetlerini yürütürken işverenden aldığı yetki ile Çalışma Bakanlığı ile olan yazışmaları da yürütür. Böylece işverenin bu alandaki sorumluluğunu paylamış olmaktadır. Herhangi bir denetimde işveren ile birlikte İSG uzmanları da sorumlu olarak nitelendirilmektedir.

İSG Uzmanı Vekâlet Durumu

İSG uzmanı vekalet durumu tamamen işveren ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanı arasında imzalanacak sözleşmeye göre şekil almaktadır. İSG KATİP modülüne işlenen sözleşme süresine göre belirlenen zaman aralığı içinde o işyerine görevlendirilen İSG uzmanı, görev süresi bittiğinde sözleşme uzatma işlemini de teknik olarak gerçekleştirmelidir.

OSGB aracılığı ile işyerlerine görevlendirilen İSG uzmanlarının işverene vekalet etme durumu İSG kapsamıyla sınırlı olmaktadır. Yürütülecek hizmetlerin ve resmi makamlarla yapılacak yazışmaların tek elden kontrolü ve sorumluluğu işlemlerin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Elbette işverenin de bilgisi dahilinde yapılacak tüm yazışmalarda ve resmi prosedürlerde süreç yönetimi için iş sağlığı ve güvenliği uzmanının yetkili olmasında fayda bulunmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanının resmi olarak sözleşme imzaladıktan sonra işveren ile görüşüp toplantılar yapması, yapılacak iş ve işlemlerin sıraya alınması ve çalışanlarla ilgili eğitimlerin planlanması, birlikte yürütülecek süreçler olduğu kadar, teknik ve bilimsel olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanının sorumluluğu altındadır. Bu yüzden teknik süreçlerin daha ser ive sağlıklı işlemesi için İSG uzmanı işveren vekilliğinin somut şekilde belirtilmesi yararlıdır.

is guvenligi uzmanlari isveren vekili atama

İSG İşveren İlişkisi

İSG işveren ilişkisi sözleşmenin imzalandığı an itibariyle başlamaktadır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin işyeri ile anlaşıp İSG uzmanı görevlendirmesi yaptığı tarihi itibariyle uzmanın işyeri ile ilgili sorumluluğu başlamaktadır. Öyle ki aynı zamanda İSG uzmanının işveren ile ilişkisi başlamakta ve işveren karşı bilgi verme sorumluluğu da aynı sürece denk düşmektedir.

İşverenin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında sorumlu olduğu yapısal değişimler ile ilgili İSG uzmanı yeterli bilgiyi vererek değişim süreci başlatılmalı, risk analizi yapılarak güvenlik tedbirleri alınmalı, eğitimler verilmeli ve ilerleyen süreçlerdeki periyodik işlemler gerçekleştirilmelidir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı tüm süreçlerde işveren ile birlikte hareket etmeli, tüm işlemlerden onu bilgilendirmeli ve karar mekanizmasına çalışanları da dahil ederek nihai kararlar alınmalıdır. Hep birlikte yürütülecek hizmetlerin sahiplenilmesi daha kolay olmaktadır. Aidiyet duygusunun hissettirilmesinden sonra çalışanlar İSG tedbirlerini daha kolay benimsemekte ve uzmana karşı bir sorumluluk hissetmektedirler.

Profesyonel süreçlere hakimiyet adına İSG uzmanları çalışanlarla iletişimlerinde empatik davranmalı, hata olasılıklarını düşünerek hareket etmeli ve hem işvereni hem de çalışanları zafiyetler konusunda bilgilendirmelidir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.