| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri Ne Kadardır?

Bir şirketle anlaşarak veya OSGB firmasına bağlı olarak çalışan iş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri ne kadardır, aylık olarak belirli bir çalışma sınırları var mıdır? İş güvenliği uzmanlarının yönetmeliklerde belirtildiği gibi her tehlike sınıfında farklı olmak üzere belirli çalışma süreleri bulunmaktadır. Bunun hesabı yapılırken işyerindeki çalışanların sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı temel etkenler olmaktadır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri işletmenin tehlike sınıfıyla bire bir ilişkilidir. Çalışan sayısı 10 kişiden az olan işyerleri eğer az tehlikeli sınıfta ise her çalışan için yıllık bazda en az 1 saat vakit ayırılmalıdır. Tehlike sınıf az tehlikeli olan işyerlerindeki çalışanlara aylık olarak ayrılacak süre kişi başına minimum 10 dakika olmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri Ne Kadardır?
İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri Ne Kadardır? İstanbul
İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süre Hesabı
İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri Ne Kadardır?
İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süresi Ne Kadardır?
İş Güvenliği Uzmanı Fiili Çalışma Süresine İlişkin Duyuru
İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süreleri Değiştimi
İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Süresi Belirleme

Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde ise kişi başına aylık 20 dakika vakit ayırılması ve iş güvenliği tedbirlerinin ve eğitimlerin bu süreler içinde yapılması gerekir. Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde ise çalışan kişiye düşen aylık süre 40 dakika olmaktadır. Çok tehlikeli sınıftaki çalışanlara fazla süre ayrılması, işin tehlike boyutunun büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde olası iş kazalarında yaşanan can ve mal kaybı, diğer tehlike sınıflarına nazaran daha fazla olmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı Aylık Çalışma Süresi

İş güvenliği uzmanı aylık çalışma süresi çalışan kişilerin sayısına göre değişkenlik gösterir. Tam zamanlı olarak çalışan İSG uzmanlarının aynı işyerinde çalışanlarla sürekli aynı ortamda oldukları için, çalışma ortamının gözetilmesi ve risk değerlendirmesi daha kolay yapılmaktadır. Bu da çalışanlara ayrılan zaman diliminin daha verimli olacağı anlamına gelir.

Az tehlikeli sınıftaki işletmelerin çalışan sayısının 1000 kişi olmadı gibi durumlarda, o işletme 1 iş güvenliği uzmanını tam zamanlı olarak istihdam etmek zorundadır. Eğer çalışan sayısı 2000 ve aynı şekilde katları olması durumlarında ise ek olarak İSG uzmanı görevlendirmesi yapılarak iş güvenliği hizmetlerinin verimli şekilde aksamadan yürütülmesi sağlanmalıdır. Bu işletme sahibinin sorumluluğundadır.

Tehlikeli sınıftaki işletmeler için ise tam zamanlı iş güvenliği uzmanı görevlendirme minimum sayısı 500’dür. Çalışan sayısının 1000, 1500, 2000 gibi katları şeklinde olması durumunda ise yine ek olarak bir iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapılması sağlıklı olmaktadır.

Çok tehlikeli sınıftaki işletmeler için tam zamanlı iş güvenliği uzmanı bulundurma sayısı ise 250 olmaktadır. 250’nin katları şeklinde bir sayı veya artış söz konusu olursa yine ek olarak bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekir.

İş Güvenliği Uzmanları Çalışma Süreleri Değişiyor mu?

İş Güvenliği Uzmanı Aylık Çalışma Süresi Sınırı

İş güvenliği uzmanlığı alanı henüz mevzuat olarak da çalışma hayatı olarak da tam sağlıklı bir zemine oturtulmuş değildir. Bu yüzden aylık çalışma süreleri ve sınırı ile ilgili birçok farklı yorum yapılmaktadır.

Çalışanların haftalık 45 saat çalışması gibi durumlar kanuni olarak güvenç altında olmasına rağmen, bu hesap İSG uzmanları için doğru olmamaktadır. Bir İSG uzmanının aylık çalışma süresi üst sınırı 195 saat olmaktadır. Bu şekilde İSG-KATİP modülüne sözleşme girilmesi uygun olacaktır.

Kısmi zamanlı olarak bu saati doldurmak için birçok işyerine hizmet götüren İSG uzmanları, işin zorluğunun yanında ulaşım için de epey bir zaman harcamaktadır. Bunun için işyerindeki çalışma süresine ulaşım için ayrılan zaman da dahil edilmektedir. Böylece İSG uzmanının hakları da teminat altına alınmış olmaktadır.

Tam zamanlı çalışan İSG uzmanlarının ise ne kadar süre çalışacakları ve ne kadar süre fazla mesai yapabilecekleri de sık sık araştırılmaktadır. Bu konuda da en sağlam veri 4857 Sayılı İş Kanunu maddelerinden faydalanılarak elde edilen süredir. Mevzuat hükümleri göz önüne alındığında tam zamanlı çalışan bir İSG uzmanı 22,5 saat fazla mesai için harcayabilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.