| General OSGB | Blog

İş Güvenliği Uzmanlarının Maaşlarını Etkileyen Faktörler

İş yaşamının güvenli bir halde ilerlemesi, üretimin sürmesi, işletmelerin fiziksel ve ekonomik güvenlikleri ile çalışanların sağlığının korunması profesyonel İSG uzmanlarının görevidir. İSG uzmanları bu hizmetleri sürdürebilmeleri karşılığında tüm profesyoneller gibi belirli bir maaş almaktadırlar. Bu seviyede önemli bir görevi ifa eden iş güvenliği uzmanlarının maaşlarını etkileyen faktörler bulunmaktadır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Tüm iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının da bildiği gibi İSG uzmanlarının maaşlarını etkileyen birincil faktör çalışılan sektörün tehlike sınıfıdır. Tehlike sınıflarına göre 3 farklı kategoriye ayrılan işletmeler, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflar olarak gruplandırılmaktadır. Bu tehlike sınıflarına göre de İSG uzmanlarının uzmanlık sınıfları eşleştirilerek gerekli görevlendirmeler yapılmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Maaş Sorunları
İş Güvenliği Uzmanlarının Sorunlarına Yönelik Saha Calışması
İş Güvenliği Uzmanlarının Sorunları
İş Güvenliği Uzmanlarının Görevlerini Yapmada Karşılaştıkları Problemler
İş Güvenliği Uzmanlarının Maaşlarını Etkileyen Faktörler
İş Güvenliği Kurallarının Yanlış Takibi
Sağlık Ve İş Güvenliği Kuralları
Calışma Alanınun Risk Durumu

Tehlike sınıfının artması İSG uzmanlarının maaşlarının da artması anlamına gelmektedir. Az tehlikeli sınıftaki bir uzman ile çok tehlikeli sınıfta çalışan bir uzmanın maaşları aynı değildir. Bu nedenle İSG uzmanları daha üst sınıfa geçmek için gerekli süreyi beklemekte ve gerekli yeterlilik sınavlarına girmektedirler. Çalışma Bakanlığı tarafından verilen sertifikalarla, C, B ve A sınıfı uzmanlık yeterliliğine sahip olunmaktadır.

İSG Uzmanlarının Maaşlarını Neler Etkiler?

İSG uzmanlarının yaptıkları hizmetler karşılığında aldıkları maaşlar tatmin edici seviyede olmalıdır. Yapılan işin karşılığı olarak korunan ve güven altında tutulan, ekonomik değeri yüksek işletmeler ile tabi ki daha değerli olan insan sağlığının karşılığı hesap edilemez.

İSG uzmanları iş sağlığı ve güvenliği sertifikası dışında meslekleri ile ilgili diğer sertifikaları da alırlarsa maaşları olumlu derecede etkilenmektedir. Sektördeki deneyimleri de tüm diğer meslek gruplarında olduğu gibi maaşlarını etkileyen faktörlerden olmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği alanında yürütülen tüm çalışmaların uzmanlık gerektirdiği bir gerçektir. Bu uzmanlık alanına kesinlikle işinin ehli olanlar dışında kimse dahil olmamalıdır. Zaten yasal olarak da yeterliliği olmayan birinin İSG hizmetlerinde rol oynaması düşünülemez.

İSG uzmanlarının maaşları konusunda Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin de tutumu önemlidir. Birçok işletmeden aynı anda sorumlu olan iş güvenliği uzmanlarının hak ettikleri ücreti almaları gerekir. Bunun yanı sıra aynı hedef için mücadele eden işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri de hizmetlerinin karşılığını alabilmelidir.

is guvenligi uzmanlarinin yasadigi sorunlar

İSG Uzmanları Maaş Durumları

İSG uzmanları işletmelerin güvenlik tedbirleri için gerekli analizleri ve değerlendirmeleri yaparak, işvereni bilgilendirmeli ve alınacak önlemler konusunda ışık tutmalıdır. Belirli bir eğitimin ardından Çalışma Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olanların İSG uzmanı olmaları yasal düzenlemelerle sağlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların eğitimli kişilerle çalışmaları ve özellikle İSG uzmanları maaş durumları konusunda duyarlı olmaları önemlidir.

İşverenler tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflardaki işletmelerinin güvenliği için gerekli önlemleri hem ekonomik yatırımlarını korumak hem de yasal olarak zor durumda kalmamak için almak zorundadır. Bunun için de genel olarak OSGB firmaları ile irtibat halinde olup, ilgili personeli bu birimler aracılığıyla görevlendirebilmektedirler. Ortak Sağlık ve Güvenlik birimleri faaliyet alanındaki işletmelerin güvenliği ve çalışanlarının sağlığı için yapılması gereken tüm hizmetleri yürütmekle yetkili kılınmışlardır.

İSG uzmanlarının maaş durumları konusunda elbette uzmanların kendilerini yetiştirmeleri ve daha donanımlı olarak göreve hazır halde olmaları büyük etken olmaktadır. Donanım olarak işletmelerin ve kendilerinin işine en fazla yarayacak sertifikalar;

 • İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 9001 İç Tetkikçi
 • OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
 • Entegre Yönetim Sistemi
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
 • ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
 • Patlamadan Korunma Doküman Eğitimi
 • Yangın Eğitici Eğitmeni
 • Yüksekte Çalışma Eğitici Eğitmeni
 • Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.