| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlığını Değerlendirmek

Günümüzde birçok sektörde ihtiyaç duyulan meslek dallarından biri de iş güvenliği uzmanlığıdır. İş güvenliği uzmanlığını değerlendirmek için de işverenler ve kanunlar kapsamında daha net bilgilere ulaşılabilir. Nitekim iş güvenliği uzmanı olan kişiler çeşitli görev ve sorumluluklara da sahiptir. Bu anlamda kişilerin gerekli tüm eğitimleri alarak ve eğim belgelerini de edinerek mutlaka sektörde kendilerine yer bulmaları gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığını Değerlendirmek - General OSGB

İş güvenliği uzmanlığını değerlendirmek kapsamında işveren ve denetimciler son derece hassas davranmalıdır. Nitekim iş güvenliği uzmanının temel sorumlulukları yerine getirip getirmediği, çalışanlar üzerindeki etkisi ve çevre kontrolü ve güvenliği gibi çeşitli kriterler de ele alınarak değerlendirilmelidir. Bu kapsamda iş güvenliği uzmanları son derece kontrollü olmaları ve bir o kadar da çalışanlar üzerinde de etkisini göstermeleri gerekmektedir. Özellikle de sağlık ve can güvenliği açısından son derece önemli görevlere sahip olan iş güvenliği uzmanlarının sürekli olarak ya da belli aralıklarla değerlendirilmesi de önemlidir.

İş Güvenliği Uzmanı Görev Tanımı Nedir?

İş güvenliği uzmanı görev tanımı olarak iş alanındaki çalışan kişilerin güvenliklerini kontrol altına alması gibi açıklanabilir. Bununla birlikte iş güvenliği uzmanları çeşitli eğitimleri alarak oluşabilecek felaketlere karşı da önlemler almak zorundadır. Oluşabilecek yangın, patlama, kaza ya da buna benzer birçok felaket iş güvenliği uzmanlarının alacağı tedbirlere göre de ele alınmalıdır.

İş güvenliği uzmanları görev yerindeki tüm sorumluluklarını yerine getirmeleri durumunda herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Nitekim özellikle de can ve mal kaybı güvenliğinin oluşturulması, çevre kontrolünün yapılarak tüm tedbirlerin alınması gibi görevler çok fazla önemlidir.

İş Güvenliği Uzmanı Görev Tanımı Nedir? - General OSGB

İş güvenliği uzmanlığını değerlendirmek konusu da yine kişinin bu görevleri yapıp yapmamasıyla ya da ne kadar doğru yaptığıyla alakalıdır. Özellikle de işverenler tarafından değerlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanlarının son derece kapsamlı ve profesyonel bir çalışma yapmaları da gerekmektedir.

Fabrika, inşaat alanları, şantiyeler, sanayi bölgeleri ve buna benzer daha birçok yerde aktif görev alan iş güvenliği uzmanlarının eğitim dönemi boyunca aldıkları tüm bilgiler, birikimler bu kısımda pratiğe dönüştürülmelidir.

İş Güvenliği Uzmanının Temel Görevleri Nelerdir?

İş Güvenliği Uzmanının Temel Görevleri Nelerdir? - General OSGB

İş güvenliği uzmanları çeşitli görevlere tabidir. Buna göre iş güvenliği uzmanının temel görevleri şunlardan oluşmaktadır:

 • İşçi sağlığı ve güveliği için tehdit oluşturabilecek faaliyetleri engellemek,
 • Kazaların sebeplerini tespit etmek,
 • Gelecekte oluşabilecek her türlü kaza olayına karşın önlemleri profesyonelce almak,
 • Gürültü anketleri düzenlemek,
 • Değerlendirme raporlarını işverene sunmak,
 • Gerekli tüm ekipmanların teminini sağlamak,
 • Çalışanları kazalara karşı bilgilendirmek ve eğitim vermek,
 • Çalışanlara güvenliği oluşturacak malzemelerin teminini oluşturmak,
 • Tehlikeli koşullara karşı düzenlemeler gerçekleştirmek,
 • Acil durumları tespit etmek,
 • Yangın söndürme ekipmanlarını temin etmek.

Bu ve daha birçok görev iş güvenliği uzmanlarına atanarak ortamdaki çalışanların güvenlikleri sağlanmalıdır. İş güvenliği uzmanının temel görevleri nelerdir konusunda araştırma yapan kişiler bu bilgilere erişim sağlayabileceklerdir.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.