| General OSGB | Blog

İş Güvenliği Uzmanlığı / C'den B'ye / B'den A'ya Geçiş

Belge veya sertifika gerektiren bazı meslek guruplarında sınıflar arası geçiş yine sınavlarla mümkün olabilmektedir.
İş sağlığı ve güvenliği alanında da C sınıfı ile başlayan meslek kariyeri zamanla daha üst sınıflara doğru ilerleyebilmektedir. Bu yüzden sizlere iş güvenliği uzmanı C’den B’ye B’den A’ya geçiş hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık.

Öncelikle sizlere İSG sektöründe mevcut olan sınıfları tanıtalım;

A Sınıfı İSG uzmanı; B sınıfında en az 4 yıl çalışan A sınıfı sertifikasını almak için gerekli olan eğitimlere katılıp merkezi olarak yapılan sınavda başarılı olanlar bu sınıfa yükselmeyi hak ederler.

İş Güvenliği Uzmanlığı / C'den B'ye / B'den A'ya Geçiş
İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Geçişleri
İş Güvenliği Uzmanlığı C Den Be Ye Geçiş
İş Güvenliği Uzmanlığı B Den A Ya Geçiş İş Güvenliği
İş Güvenliği Uzmanlığı B Den A Ya Geçiş
İş Güvenliği Uzmanlığı A Ve B Sınıfı sınavları
İş Güvenliği Uzmanlığı C Den Be Ye Geçiş Kaç Gün
İş Güvenliği Uzmanlığı B Den A Sınıfına Yükselme

B sınıfı İSG uzmanı; C sınıfında en az 3 yıl çalışan ve B sınıfı sertifika almak için gerekli olan eğitimlere katılıp yapılan merkezi sınavda başarılı olan adaylar bu sınıfa yükselmeyi hak ederler.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.

C sınıfı İSG uzmanı; Üniversitelerin 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olup bakanlığın yaptığı C sınıfı sınavında başarılı olan adaylar bu sınıfta çalışmaya hak kazanırlar. Bu ve tüm sınıflara mühendisler, mimarlar ve teknik elemanlar da başvurabilmektedir.

Hangi firmada ne kadar maaşla çalıştığınızın bir önemi yoktur. Herhangi bir firmada 3 yıl süreyle C sınıfı İSG uzmanı olarak çalışmanız B sınıfı sınavına katılmanız için yeterli kabul edilmektedir.

İş güvenliği bir üst sınıfa geçiş

İş güvenliğinde bir üst sınıfa geçmek için öncelikli şart içinde bulunduğunuz sınıfta belirli bir süre çalışmanız gerekliliğidir. C’den B’ye geçiş için 3 yıl, B’den A’ya geçiş için ise 4 yıl bulunduğunuz sınıfta çalışmanız önemlidir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince bir üst sınıfa geçiş için elbette çalışma süreleri gözetilmektedir ancak belirli belgeleri de hazırlamanız ve başvurmanız gerekmektedir. B sınıfından A sınıfına geçerken istenen belgeler; A sınıfına geçmek için yazılan dilekçe, mevcut B ve C sınıfı İSG uzmanlığı belgeleri, lisans diploması, nüfus cüzdanı, SGK prim ödeme belgesi, çalışılan firmadan alınan İSG uzmanı olarak çalıştığına dair belge, İSG uzmanı olarak hangi tarihler arasında çalıştığını gösteren belge, İSG uzmanının imzasının olduğu karar defteri, eğitim tutanakları, risk değerlendirme çalışmaları ve acil durum eylem planı ile ilgili tüm evraklar.

Bu evrakların tamamlanmasından sonra A sınıfı için başvuruda bulunabilirsiniz. A sınıfı İSG uzmanlığı bu sektörün en üst düzey sınıfı olup geliri de diğer iki sınıfa göre daha üst seviyededir.

İş Güvenliği Uzmanlığı c den b sinifina yukselme

İş güvenliği uzmanlığı A ve B sınıfı sınavları

İş güvenliği uzmanlığı A ve B sınıfı sınavları Çalışma Bakanlığının isteği ile ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Yapılacak sınava girmeden önce gerekli şartları taşımanın yanı sıra yapılan eğitimlere de katılmak gerekir. Ardından sınav başvuru tarihlerini kaçırmadan başvurunuzu yapıp sınav ücretini yatırmanız gerekir.

Yapılan sınavda alanınızla ilgili sorular sorulmaktadır. İSG mevzuatı ve teknik konuların yanında sağlık ile ilgili de kısıtlı oranda soru çıkmaktadır. Bütün konulara hakim olup istenen puanı almanız yararınıza olacaktır. Ardından istediğiniz İSG uzmanlığını sertifikasını alarak iş hayatınıza yeni sınıfınız ve şartlarınızla birlikte devam edebilirsiniz. Yeni şartlar yeni maaş ve yeni sözleşme anlamına geldiği için İSG KATİP modülünden gerekli girişler yapılarak iş başı yapılmalıdır.

İSG uzmanlığının az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şekilde betimlenen işyerlerine görevlendirmeleri yapılmaktadır. Aynı sırayla C, B ve A sınıfı İSG uzmanları bu işyerlerinde görev alabilmektedir. Çok tehlikeli sınıftaki işletmelerin A sınıfı uzman ile anlaşmaları ve gerekli sözleşmeleri imzalaması gerekir.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.