| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Kaç Kez Girilir?

Son dönemlerde artan talepler sonrasında yoğun gelişmeleri de beraberinde getiren iş sağlığı ve güvenliği uzmanı alanında çeşitli sorular da sorulmaktadır. Buna göre iş güvenliği uzmanlığı sınavına kaç kez girilir sorusu da cevabı aranan sorular arasında gösterilmektedir. Bu anlamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından görev yapanlar, yapmış olanlar haricinde iş güvenliği uzmanlığı sınavına girilmesi için eğitim programına katılma koşulu da aranmayanlar, bu hakkını en çok 3 sene içerisinde tüm sınavlarda kullanabilirler.

Yeni kanunla birlikte eğitim aldıktan sonraki 3 yıl içinde tüm sınavlara giriş hakkı da doğmuştur. Eğer ki 3 yıl içerisinde başarısız olan kişilerin bu alanda tekrar eğitim almaları da zorunludur.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlık sınavına girmeleri noktasında eğitim programına katılma şartı olanlar da, en son girmiş oldukları eğitim tarihinden sonra üç yıl içerisinde açılan sınavlara giriş hakkı kazanabilirler. Bu sınavlarda da başarılı olamayan ya da eğitim tarihinden itibaren üç yıl içerisinde sınava katılmayan adaylar da yeniden eğitim programına katılım göstermeden sınavlara giremez.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Kaç Kez Girilir?
İSG Sınavına Kimler Girebilir?
ISG Sınavına Kaç Kez Girilir?
İs Sağlığı ve Güvenliği Alanı
ISG Belgesi Almak İçin
ISG Belgesi Almak İçin Neler Yapılması Gerek
İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Neler Yapılır?
ISG Belgesi Almak İçin Ne Yapılır?

İSG Sınavına Kimler Girebilir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı alanında sorulan en çok sorulan sorulardan biri de İSG sınavına kimler girebilir sorusu olmuştur. Bu anlamda özellikle bakanlık tarafından şu kişilerin İSG sınavlarına girme ve iş sağlığı güvenliği uzmanı olma yolunda adımlar atma durumu olabilir. Bunlar ise;

  • Bakanlık bünyesinde veya Bakanlığa bağlı kuruluşlarda çalışma sistemini denetleyen müfettişler,
  • Mühendislik ve mimarlık fakültelerinden mezun olanlar,
  • İş sağlığı ve güvenliği bölümlerinde lisans veya ön lisans eğitimi alanlar,
  • Teknik öğretmenler ile fizikçi, kimyager ve biyologlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca iş güvenliği uzmanları.

Sizler de bu sınıflar arasında yer alıyorsanız ve bir anlamda da iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak kariyer hedefi yapıyorsanız sınavlara girme hakkınız bulunmaktadır. Aksi taktirde oluşabilecek yeni düzenlemeleri ya da yeni yönetmelikleri takip etmenizde fayda vardır. Bu anlamda sürekli olarak araştırmalarınızı sürdürmelisiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmani Olabilmek İçin Gerekli Belge

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanı

İş sağlığı ve güvenliği alanı belirttiğimiz üzere son dönemlerde oldukça parlayan ve ilgiyi de üzerine çeken bir alandır. Bu alana olan ihtiyacın fazla olmasının sebebi de bir bakıma firmaların, özellikle de sanayi ve endüstri tarafındaki firmaların olabilecek her türlü tehlike ve kazalara karşı önlemler almaları adına iş güvenlik uzmanlarına danışmaları ve onların izleyeceği yollar ile birlikte tehlikeleri en aza indirerek çalışan sağlığını da korumak istemeleridir. Bu anlamda sizler de iş sağlığı ve güvenliği noktasında kariyer planlaması yaptıysanız ve bu alanda çalışmalar gerçekleştirmek istiyorsanız çeşitli araştırmalar da yapmanız gerekmektedir. Bu araştırmalar neticesinde kurallara uygunluk gösteriyorsanız siz de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

İSG Belgesi Almak İçin

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için gerekli olan belge İSG belgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İSG belgesi almak için de çeşitli eğitimlere girerek bu eğitimlerden de başarıyla çıkmak gerekmektedir. Bu anlamda yine araştırmalarını sürdüren İSG adaylarının da bu noktalara fazlasıyla dikkat etmeleri gerekmektedir. Sizler de bu alanda kariyer hedefi düşünüyor ve gerçek manada çeşitli firmaların iş sağlığı güvenliklerini de ele almak istiyorsanız İSG belgesi başta olmak üzere çeşitli etkinlik ve eğitimlere de girerek kendinizi eğitmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde istediğiniz alanlarda faaliyet sürdürmeniz zor bir ihtimal olabilir.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.