| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

Kaynakçılıkta İş Güvenliği

Kaynakçılar her gün yaptıkları işle ilgili olarak zararlı parlak ışıklardan eriyen metal yanıklarına kadar bir dizi tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. İş güvenliği açısından kaynak yapılan işletmelerde güvenliği sağlamak, hem işverenlerin hem de çalışanların tehlikeleri fark ederek kazaları önlemesiyle mümkün olacaktır.

Kaynakçılıkta en yaygın rastlanan sağlık problemi göz yaralanması olmaktadır. Kaynak arkı tarafından üretilen radyasyon veya yoğun ışıma nedeniyle göz yaralanması gerçekleşebilir. İşlem esnasında çıkan kıvılcımlar, sıcak metal parçaları, parçalama ve soğutma sırasında kaynatılan bölgeden fırlayan parçacıklar da buna neden olabilir. İşin vahim kısmı gözle ilgili bu yaralanmaların çoğu geri dönüşü mümkün olmayan körlüklere neden olmaktadır.

Kaynakçılıkta İş Güvenliği - General OSGB

Tüm kaynak türleri kalıcı olmayan göz yaralanmalarına neden olabilir. Çok ışık üreten yaygın kaynak türleri gözde korneanın ağrımasına, gözün sulanmasına neden olur. Kaynak bölgesine çok kısa süre bakıldığında bile oluşabilecek risklerden dolayı gözlerinizi korumanı gerekiyor.

Koruyucu ekipman eksikliği veya uygun olmayan tarzda yapılan göz koruması, yaralanmaların başlıca sebepleri arasında gösteriliyor. Bu nedenle kaynakçılık zanaatını ifa edenlerin kaynak yaptıkları sırada göz güvenliği ile ilgili güvenlik uygulamalarını bilmelidir. Eğitimler aracılığı ile öğrenilecek bu güvenlik uygulamaları iş esnasında gözlerin korunmasını sağlayacak kişisel koruyucu ekipmanların uygun şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Göz Güvenliğini Koruyacak Temel Araçlar

Gözleri koruyacak temel araçlar kaynak uygulamasını şekli ve ortaya çıkardığı risklere göre değişebilir. Ekipmanlar, emniyet gözlükleri, kaynak başlıkları ve yüz siperleri en yaygın kullanılan göz koruma araçlarıdır.

Göz Güvenliğini Koruyacak Temel Araçlar - General OSGB

Burada dikkat edilmesi gereken husus kaynak türüne ve kaynak yapılacak alanı görme gereksinimine göre uygun olan göz korumasını kullanmaktır.

Güvenlik Gözlükleri

Gözlerinizi optik ve darbeli radyasyona karşı korumanın en basit yolu güvenlik gözlükleridir. Kaynak yapan ustaların bir kısmı güvenlik gözlüğü kullanımını pek rahat bulmazken, ihmal nedeniyle yaralanabilmektedirler. Ancak belirli bir süre kullandıktan sonra alışacaksınız.

Güvenlik gözlüklerinde filtre merceği koruma seviyesini artırmaktadır. Sunulan gölge özelliği maksimum olanı tercih etmelisiniz. Lehimlemelerde 3-4 numaralı güvenlik camları tercih edilebilirken, yüksek ışıklı elektrik ark kaynakları için 10-14 numaralı gölge özelliği seçilmelidir.

Gaz metal ark kaynağı, korumalı metal ark kaynağı ve akı özlü kaynak için, filtre lenslerinin koruyucu gölgesi en az 7 ve maksimum gölge 11 olmalıdır. Karbon ark kaynağı ve gaz kaynağı sırasıyla 1 ve 14 gölge gerektirir. Ayrıca iyi bir güvenlik gözlüğü hem gözlerin önünde hem de yanlarında tam koruma sağlamalıdır. Uçan parçacıkların yan tarafa zarar vermesi bu şekilde önlenmiş olur.

Tabi sadece güvenlik gözlükleriyle kaynak yapmak da önerilmemektedir. Kaynak kaskı takmak, güvenlik gözlüğüne ek olarak elinizde tutacağınız yüz siperi kullanmak da ek önlemler olarak önerilmektedir. Koruyucu gözlüklerin ulusal güvenlik standartlarına uygun olması gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Emniyetli Kaynak Güvenlik Gözlükleri

Darbelere karşı daha güvenlikli olan bu tür gözlükler, kaynak esnasında daha fazla çıkan partiküller ve kaynak ışığına karşı tam koruma sağlar. Gölgelerin numarası lenslerin üzerinde mevcut olmaktadır. Doğrudan ve dolaylı havalandırma özelliği olan bu tür gözlüklerde, buğulanmayı önlemek amaçlanır. Yan taraflarındaki küçük delikler havalandırmayı sağlamaktadır ancak ince tozlu veya sıvı çalışmalarında bu tür gözlükler kullanılmamalıdır.

Dolaylı havalandırmalı olanlar ise yüksek miktardaki tozlanma ve sıçramaya yönelik koruma sağlar. Çalışılan sahada gaz, toz ve duman söz konusu ise özel olarak tasarlanmış kimyasal gözlükler kullanılabilir.

Emniyetli Kaynak Güvenlik Gözlükleri - General OSGB

Kaynak Kaskları

Baş kısmına takılan kaynak kaskları veya başlıkları, tüm kaynakçıların kullanması gereken en önemli kişisel koruyucu ekipmanlardan birisidir. Cildinizi de gözlerinizi de şiddetli kıvılcımlardan korur ve arkların yaydığı kızılötesi/UV ışınlarına karşı da koruma sağlar. Bu tür ışınlar görme yetisine zarar vermektedir.

Kaynak başlıkları yapılan kaynak işinin niteliğine göre seçilebilir. Kulanım şekli kaynak gözlüklerinin üzerine olmalıdır. Ayrıca koruyucu siper kullanılarak da baş gölgesi tamamen koruma alına alınmış olur.

Sabit gölge kaskları ışımaya karşı karanlık oluşturan bir kask türüdür. Renk tonları farklıdır. Bu kaskların dezavantajı yeni bir pozisyon almak veya kaynak bağlantısını incelemek için ara sıra kaskın kaldırılmadı gerekmesidir. Sürekli bu şekilde kullanılması kaynak operatörünün üretkenliğini azaltabileceği gibi dar alanlarda çalışmayı da zorlaştırır.

Otomatik kararan kasklar kaynak arkı başladığı anda pasiflikten aktifliğe dönmektedir. Zararlı emisyonlardan korunmanızı sağlamaktadır. Bu kaskın avantajı, kaskın aşağı pozisyondayken bile görebilmeyi mümkün kılmasıdır.

Yüz Siperleri

Koruyucu gözlüklerin üzerinde kullanılabilen yüz siperleri darbelere karşı müthiş bir koruma sağlamaktadır. Gözlüklerin gücünü arttırmaktadır. Kaynak başlıkları gibi yüz siperleri de sık şekilde kaldırılmak zorunda kalmaktadır. Bu da gözlüksüz kullanımının gözlere zarar verebileceği anlamına gelir.

Yüz siperleri optik radyasyona karşı da koruma sağlayıcı filtreye sahiptir. Kıvılcım ve döküntülere karşı ek koruma sağlar. Bu, gaz kaynağı için kullanılan bir filtrenin ark kaynağı vb. için kullanılmaması gerektiği anlamına gelir. Daha iyi görüş için kendi kendine karartma özelliklerine sahip yüz koruması seçin.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.