| General OSGB | Blog

İş Güvenliği Uzmanı Ne Renk İş Elbisesi Giyer?

Kurumsal firmalarda çalışanların alınan kararlar gereği üniforma veya iş kıyafeti giymeleri gerekebilir. Büyük işletmelerde kendi bünyesinde İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi bulunduğunda bu kısımda işyeri sağlığı ve güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi istihdam edilmektedir. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanının saha çalışmalarında belirli bir renk iş elbisesi giymesi güvenlik açısından faydalı olmaktadır.

Normal şartlarda iş güvenliği uzmanı ne renk iş elbisesi giyer konusunda standart bir uygulama yoktur. Prosedürlerde de bununla ilgili bir kapsayıcı karar bulunmadığı için işletmenin şartlarına göre iş elbisesi giyilmesi uygun olacaktır.

Standart bir uygulama olmadığı için İSG uzmanları işyerlerinde kendilerini diğer personelden ayıran bir iş elbisesi tarzı benimseyebilirler. Bunun için işyeri müdürü ile ortak karar alıp bir tarz benimsemek kurum kültürü açısından iyi olacaktır.

İş Güvenliği Uzmanı Elbisesi Ne Renk Olur?
İş Güvenliği Uzmanlığı Elbisesi Nasıl Olmalı?
İş Güvenliği Uzmanı Ne Renk İş Elbisesi Giyer
İş Güvenliği Uzmanlığı Yeleği Nasıl Olmalıdır?
İsg Yelek Renkleri
İş Güvenliği Elbiseleri
isg Yelek Elbiseleri
İSG Uzmanı Elbiseleri

İş güvenliği uzmanları ile ilgili forumlar incelendiğinde lacivert renk pantolon ile kırmızı üst giysinin daha çok rağbet aldığı görülmektedir. Uyumlu bir çalışan olarak kuruma ayak uydurduğunuzda daha çabuk benimsendiğinizi, diğer çalışanların sizi daha çok ciddiye aldığını görürsünüz. Bu kıyafet ile ilgili kararın İSG uzmanı ile işyeri temsilcisinin birlikte alacağı karar olmasına özen gösterilmelidir.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

İş Güvenliği Uzmanının Görüntüsü Nasıl Olmalıdır?

İş güvenliği uzmanı yeleği

Özellikle şantiyesi veya tehlikeli açık alan faaliyetleri bulunan sektörlerde iş güvenliği uzmanı yeleği giyilmesi, sahadaki iş makinesi operatörlerinin İSG uzmanını fark etmesi adına önemlidir. Yalnızca İSg uzmanı olarak değil iş güvenliği açısından saha çalışmasına katılan, çalışmaları gözlemleyen veya denetleyen herkesin uygun bir yelek rengi ile sahada bulunması önemlidir.

Sahada en yaygın kullanılan ve fark edilmesi kolay olan renkler sarı ve yeşil renkleridir. Böylece alanda gezinmek, gözlem yapmak, eğitim vermek veya çalışmak daha güvenli hale gelmektedir. İş makinesi kullanan operatörlerin, işaretçilerin, denetçilerin, bayrakçıların ve diğer tüm çalışanların fabrika veya işletme içinde ve dışında mutlaka renkli bir yelek giymeleri, iş kazalarını önlemek adına hayati önem taşımaktadır.

İş güvenliği uzmanı yeleği İSG uzmanlarının kullandığı bir yelek olsa da, iş sahalarında İSG uzmanı iş güvenliği için verdiği eğitimlerde yelek ve kişisel koruyucu donanım kullanımının önemini vurgulamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde çalışanlara kişisel olarak kendilerini meslek hastalıklarından ve iş kazalarından koruyabilmeleri için kişisel koruyucu donanımları kullanmalı öneml anlatılmaktadır.

Baret, çelik uçlu ayakkabı, eldiven, gözlük, iş elbisesi, yelek gibi kişisel koruyucu donanımlar asla ihmal edilmemesi gereken ekipmanlardır. Bunları kullanarak hem kendi sağlığınızı hem de işyerinin güvenliğini teminat altına almış olursunuz.

İSG yelek renkleri

İş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet üreten Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri bünyesindeki iş güvenliği uzmanları, İSG yelek renkleri konusunda herhangi bir ortak uygulamaya sahip değildir. Yelek renklerinin belirli bir standardı olmasa da reflektörlü olmasına azami özen gösterilmelidir.

İş güvenliği uzmanı ne renk iş elbisesi giyer sorusuna en yaygın olarak kullanılan renkleri söyleyerek yanıt bulabiliriz. En fazla kullanılan İSG yelek renkleri Kırmızı/turuncu veya sarı/yeşil renkleridir. Bu yelek renkleri çalışma sahalarında dikkat çeken renkler olduğu için giyilmesi gereklidir.

Çalışanların kalabalık işyerlerinde veya inşaat gibi devasa iş sahalarında görünür olması için ikaz yeleği olarak giyilen iş güvenliği yelekleri, birçok iş kazasının önüne geçmektedir. Birçok işletmenin aynı anda faaliyet gösterdiği limanlar, hava yolları, maden sahaları, şantiyeler veya atölyelerde her bir firmanın farklı renkte yelek veya üniforma kullanması çalışanların ayırt edilmesi adına etki edici bir sonuç yaratmaktadır.

Blog

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.