| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İyi bir İSG Uzmanı Olmak İçin Hangi Becerilere Sahip Olmak Gerekir?

Çalışma hayatının artık vaz geçilmez unsurlarından biri olan iş sağlığı ve güvenliği, profesyonel olarak yürütülmesi gereken hizmetlerden birisidir. Çalışanların sağlığı bir işletmenin en önemli öncelikleri arasında olmalıdır. Bu yüzden hem işletmenin fiziksel güvenliği hem de çalışanlarının sağlığının korunması için deneyimli iş güvenliği uzmanları ile çalışmak artı bir katma değer sağlayacaktır. Bunun için de kendini hem uzmanlık alanında hem de kişisel donanımlar kategorisinde iyi yetiştirmiş uzmanlar daha çok tercih edilmektedir.

İyi bir İSG Uzmanı Olmak İçin Hangi Becerilere Sahip Olmak Gerekir?

Sadece prosedürü yerine getirmek için asla yapılmaması gereken işlerden biri olan iş sağlığı ve güvenliği, her ne kadar dışarıdan öyle algılansa da, önemini, herhangi bir iş kazasında veya meslek hastalığında fazlasıyla hayati olarak hissettirmektedir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak, sınavları başarıyla geçmek ve işletmelerin bu hizmetini üstlenmenin yanı sıra, uzmanların kendine has becerileri de yavaş yavaş sektörde önemli rol oynayacaktır.

General OSGB Banner

İSG Çalışma Alanına Hakimiyet

İyi bir iş güvenliği uzmanı olmanın başlıca ki şartı alanına her yönüyle hakim olmak ve iyi bir iletişim becerisine sahip olmaktır. Alanına hakim olmadan işletmelerin iş güvenliğini yürütmek imkansızdır. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar konusunda yardım almak her yeni başlayan İSG uzmanının reddetmeyeceği şeylerden biri olmalıdır. Deneyimli uzmanlardan fikir almak, OSGB firmalarının yetkilileri ile bu konuda istişarelerde bulunmak, uzmanı, mesleğinde yüceltecektir.

İyi bir İSG Uzmanı Olmak İçin Hangi Vasıflara Sahip Olmak Gerekir?

İletişim Becerisi

Aslında tüm meslek gruplarında var olması gereken kişisel özelliklerden biri olan iletişim becerisi, iş güvenliği uzmanlarının da sahip olması gereken yeterliliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletme yetkilileri ile alanda yapılacaklar ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak, gerekli uyarıları yapmak, yapılacakları net olarak anlatmak ve zorunluğunu benimsetmek önemlidir. Çalışanlara işe güvenliği ile ilgili eğitimleri vermek, sorumluluklarını anlatmak, iş güvenliği hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olduklarını nakşetmek, uzmanların en önemli görevleri arasında olduğu için, iyi bir iletişim becerisi ile bunları harmanlanması, mesleki doyum için de gerekli olmaktadır.

Daha fazla '' İş Güvenliği Uzmanlığı '' içeriği için hemen generalosgb.com/is-guvenligi-uzmanligi.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde iş güvenliği uzmanlığı alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Bilişim Teknolojileri Becerisi

Tüm iş güvenliği uzmanlarının belge oluştururken, görevlendirme yapılırken ve raporlar girilirken temel Office becerilerine sahip olması gerekmektedir. Bilgisayarla yakında uzaktan ilgisi olmayan İSG uzmanının işi bir hayli zordur. Ayrıca düzenli olarak e-mail kutusuna bakması, iletişimin sürdürülmesi sağlamasının önemi Covid-19 döneminde daha önem kazanmıştır. İSG-KATİP modülünü tanıması ve kendisini ilgilendiren kısmıyla kullanabilmesi de olmazsa olmaz şartlardandır.

Ana Dili Kullanma Becerisi

İş güvenliği uzmanlarının Türkçeyi iyi kullanmaları, hem sağlıklı bir iletişim için şart hem de dijital dokümanları hazırlama açısından da elzemdir. Karşıdaki bireye, topluluğa veya resmi kuruma kendisini ve nakletmek istediklerini açık ve anlaşılır bir dille aktarabilmesinin önemi, meslekte faal olarak çalışanların değerini çok iyi bildikleri bir unsurdur.

İSG Çalışma Alanına Hakimiyet

Kriz Yönetimi

İş sağlığı ve güvenliği alanı, her önlem alınsa, her eğitim verilse bile sürprizlere açık bir alandır. Bu sürprizler ne yazık ki tatsız sonuçlara yol açabilmektedir. Böyle durumlara karşı hazırlıklı olmak, ne yapılacağını bilmek, gerekli adımları sakin bir şekilde işyeri temsilcisi, işyeri hekimi ve firma ile birlikte atabilmek, gerçekten de kriz yönetimi becerisine bağlıdır. Bu kişisel bir özellik olarak yerleşebileceği gibi, zamanla tehlikeli sektörlerde çalışarak da kazanılabilir.

Zamanı programlayabilmek

Ülkemizde iş güvenliği alanında yeterli uzmanın olmaması, tüm işlemlerin Bakanlık tarafından yetkilendirilen OSGB’ler aracılığı yürütülmesi yoğunluğa neden olmaktadır. Böyle durumlarda birden fazla işyerinin iş güvenliği hizmetlerini yürütmekle sorumlu İSG uzmanlarının, zamanlarını programlayabilmesi son derece önemlidir. Hangi işyerine ne kadar zaman ayrılacağını, eğitimlerin tarihini, aylık, haftalık ve günlük hedefler şeklinde planlamak, başarıyı da beraberinde getirecektir. Unutulmamalıdır ki; zamanını planlamayı becerenler her şeye yetişebilir, her alanda başarıya ulaşabilir. Zamansızlıktan şikayet edenler, zamanını programlamayı bilmeyenlerdir.

Bu vesileyle tüm İş Güvenliği Uzmanlarımıza kolaylıklar diliyor, sağlıklı bir iş yaşam temennisinde bulunuyoruz.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.