| General OSGB | İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması

İş sağlığı ve güvenliği bilim dalında ilk olarak ortaya çıkan genel teamüllere göre her İSG uzmanı yalnızca kendi yeterlilik alanındaki işyerlerinin İSG hizmetlerini yürütebilmekteydi. Ancak gelişen şartlar ve dünya standartlarıyla ülkemizin koşulları göz önüne alındığında, birkaç talihsiz iş kazası yaşanmasının ve bunun kamuoyunda çok fazla yer almasın ardından, acil şekilde Türkiye iş sağlığı ve güvenliği politikası oluşturularak tüm işyerlerinin bu kategoride hizmet alma zorunluluğu getirilmişti. Bu yüzden iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakması, yetersiz kalifiye elaman nedeniyle kaçınılmaz hale gelmiştir.

general osgb banner

Ülkemizdeki iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri Avrupa standartları seviyesine hızla yükseltilmeye çalışılırken birtakım hataların ve eksikliklerin yaşanması da söz konusu olmuştur. İşyerlerinin eksik uygulama yapması, A ve B sınıfı İSG uzmanı sayısındaki yetersizlik, eğitimlerin içerik olarak dolu görünse de uygulamada yetersiz kalması gibi etkenler nedeniyle İSG hizmetlerinde aksamalar yaşanabilmektedir.

İş güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakmasına İlişkin Süre Uzatıldı
İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması Torba Yasa
İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması Uzatılacak mı Ne Demek?
İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması Kanunu

Bu tür aksamaların önüne geçmek ve yeterli sayıda kalifiye İSG uzmanı yetiştirmek için zaman gerekmektedir. Bunu C sınıfı iş güvenliği uzmanını normalde sadece az tehlikeli sınıfa görevlendirirken, yanına bir de tehlikeli sınıfa görevlendirerek çözmeye çalışan bir sistem söz konusudur.

İş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakması 2019 torba yasa

İş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakması 2019 torba yasa ile mümkün kılınmıştır. İSG uzmanlarının sendikal hakları olarak süre uzatması yapılmış, uzmanlar bu uzatmanın daha da fazla olmasını istemiştir.

Sektörel olarak en fazla ihtiyaç C sınıfı iş güvenliği uzmanlığında iken, en fazla İSG uzmanı da C sınıfındadır. Bu yüzden iş alanları giderek daralmakta ve C sınıfı İSG uzmanları sınava hazırlanarak B sınıfı olma gayreti içine girmektedir.

Aynı şekilde birçok C sınıfı uzman B sınıfına yükselebildiği için bir müddet sonra bu uzmanlık alanında da sıkışmalar yaşanması muhtemeldir. Bunun önüne geçebilmek için, sektörel ihtiyaç analizi yapılarak piyasanın ihtiyacı olan C, B ve A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı sayısı kesin olarak belirlenmelidir.

İSG Katip modülü üzerinden işyerlerinin kaydını tutan Çalışma Bakanlığı tek bir raporlar ile çalışan C sınıf İSG uzmanı, B sınıfı İSG uzmanı ve A sınıfı İSG uzmanı sayısını belirleyebilmektedir. Aynı şekilde İSG Katip modülüne girişi yapılan işyerlerinin tehlike sınıflarını da raporlayarak sektörün ihtiyaç analizini yapabilir.

is guvenligi uzmanlarinin bir ust sinifta gorev yapabilmesine iliskin sure

İş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakması uzatılacak mı?

Kendi tehlike sınıflarından daha üst tehlike sınıflarına bakabilen iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakması uzatılacak mı sorusunun cevabı Çalışma Bakanlığının yapacağı çalışmalar neticesinde netleşecektir. Ancak uzatılsa dahi bu süre 6 aydan daha uzun olamamaktadır. Nedeni ise henüz oturmuş bir İSG politikasını olmaması olarak değerlendirilmektedir.

6331 sayılı yasada her İSG uzmanlığı alanına bir üst sınıftaki işyerine bakma yetkisi verilmiştir. 2019 yılındaki torba yasa ile süresi 2 yıl uzatılan ve İSG uzmanlarını rahatlatan düzenlemenin sonuna yaklaşılırken İSG uzmanları yeni bir düzenleme beklemektedir.

Bilindiği gibi teşvikler kapsamında hem işyerleri için hem de İSG uzmanları için 0 iş kazası hedefine karşılık sigorta prim ödemelerinde iyileştirmeler yapılması düşünülmektedir. İş kazası yaşanmayan işyerlerinin İSG birim girişine işyerinde ne kadar gündür iş kazası yaşanmadığına dair levha asılmakta ve her gün, gün sayısı güncellenerek yenilenmektedir.

İş güvenliği uzmanlarının üst tehlike sınıfındaki işyerlerinin İSG hizmetlerini yürütmesi bir müddet daha gündemdeki yerini koruyacak olduğu için, İSG uzmanlarının kendilerini bu koşullara göre hazırlamaları hizmetlerin verimliliği açısından önemli olacaktır.

İş Güvenliği Uzmanlığı

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. General OSGB
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.